İş Tercihleri

Günün birinde buraya böyle bir soru soracağımı hiç düşünmemiştim. Gerçi atla deve bir olay değil, yine en nihayetinde kendi kararımı vereceğim. Geçen cuma bir iş görüşmesine gittim, 550-600 civarı kişinin çalıştığı büyük bir firma. 110 ülkeye ihracat yapıyor vs. Ben, bu firmanın kardeş şirketi olan 65 kişilik (6-7 beyaz yaka) başka bir şirket için görüşme yaptım. Ama bu alt firmanın bütün İK'sı muhasebesi vs de üst firma tarafından yapılıyor. Dış ticaret uzmanı olarak başvurmuştum, İK müdürü olumlu buldu ancak istediğim maaşı biraz yüksek buldu.

Mevcut firmamdaki şartlar: 7.000 TL Maaş (Net yatıyor)
Yan Hak: Yok.
Zam: Temmuz ayında %27,5 zam yapıldı bana, firma normalde de yılbaşlarında enflasyon oranının altında zam yapmıyor. Temmuz ayında yüksek oranlı bir zam aldığım için yılbaşında uçuk bir maaş beklemiyorum, 8000'e çıkarırlar belki ama belli olmaz, %30 da yapabilirler.

Çalışma saatleri: 09-18 ve cumartesi 09-14:30

Firmanın sundukları:

Maaş: Henüz bildirmediler ancak 8.000 TL olacağını düşünüyorum çünkü ben 9.000 TL istediğimde İK müdürü bana "Maaşta biraz esneyebilir misin?" diye sormuştu.

Yan Hak: Tamamlayıcı sağlık sigortası, üç ayda bir erzak çeki, yılda bir defa Kiğılı veya Polo'dan alışveriş çeki, dini bayramlarda harçlık ve yılda bir defa performans pirimi.

Çalışma Saatleri: Bundan emin değilim ama 08-18 ve bir ya da bir buçuk ayda bir cumartesi 13:00'e kadar.

ben cumartesi çalışmaktan bıkmış bir insanım. 2,5 yıldır lanet ediyorum. mevcut iş yerimde cumartesinin kalkma ihtimali var ama genel müdürün İtalyan patronumuzla konuşmasını bekliyoruz kaç aydır. mevcut firma İtalyan sermayeli bu arada, İtalya, Meksika, İsveç ve ABD'de kardeş firmalarımız var, hiçbiri cumartesi çalışmıyor...

Yalnız bunların hepsini böyle yazınca kimseye bir şey sormadan direkt yeni firmaya geçmem gerekiyormuş gibi hissettim. :F Ama yine de fikirlerinizi görmek isterim. Biraz dağınık oldu kusura bakmayın.

Ilk firmada haftada 44.5 saat calisiliyor (1 saat yemek dersek). 8000 lira olabilir. 4 hafta desek aylık saatlik 44.9=45 lira olur.

Ikincisinde ayda bir kere desek haftada 45 saat + ayda bir kere 5 saat, 8000 lira dersek 43 lira olur.

Ama yan hakları koyarsak tabiki ikinci iş daha iyi oluyor.
Ama çok mu iyi? Sanmam. Cumartesi çalışan her firma bana göre kötüdür. Daha çok iyi olup cumartesi calisan yere denk gelmedim, etrafımda da duymadım.
  • logisticsmanager  (21.11.21 16:06:46)
İkinciye geçmemeniz için sebep yok bence. Yan haklar güzel, mutlu eder. Aylardır İtalyan patronla görüşemedim diyen müdür de sizi oyaliyordur.

  • meraklitursucu  (21.11.21 16:15:55)
ben olsam işin stresi, yoğunluğu nasıl, çalışacağım kişiler, yöneticiler nasıl insanlar, iş yerlerinin eve uzaklığı ne kadar vs. gibi kriterlere bakardım. çünkü iki iş arasında pek fark yok. bu yazdıklarım da o yüzden daha dikkate alınması gereken şeyler.

  • rose parks  (21.11.21 16:32:37)
@rose parks, mantıklı bir noktaya değindiniz. Mevcut iş yerimde az personel var ve kişilere birden fazla iş yaptırıyorlar. Örnek: Genel müdür asistanı aynı zamanda yurt içi satış sorumlusu, firmada İK da var ama İK ile ilgili şeyleri de bu adama soruyorlar. Fabrikada birkaç aydır üretim müdürü yok, üretim planını da kalite & laboratuvar sorumlusuyla birlikte yapıyorlar. kaotik bir yere dönüştü iyice burası. ben de normalde ihracat & ithalat sorumlusu olarak girdim işe, bana burada satın alma da yaptırmaya başladılar. yoğun bir yer değil burası ama kimin ne yaptığı belli değil.

diğer firma ile salı günü ikinci görüşmeyi yapacağım, departman yöneticisiyle olacak bu görüşme. orada belli olur benden ne istedikleri ama ithalat & ihracat uzmanı arıyor orası, iş yoğunluğu yüksek olsa bile sadece kendi işimi yapacağımı tahmin ediyorum.

Edit: Sanayisi büyük ama kendi küçük bir ilçede yaşıyorum, o yüzden ulaşım sorun değil ama mevcut iş yerim daha uzak.
  • rahip janick  (21.11.21 16:37:47 ~ 16:46:43)
iyi bir teklif degil aslinda. cts'den sikildigin icin iyi geliyor sana. bu gibi durumlarda eksiler anca disaridan bir gozle anlasiliyor.
9-18 isi 8-18le degistiriyorsun
cts meselesine gelince karsi tarafta cts calisiyor. ha her hafta ha ayda bir. bir bucuk ayda bir cts de hic duymadim, herhalde degisimli geliniyor. o yuzden 1.5haftaya yayilmis sanirim. illa arada bu hafta beni idare eder misin diyen cikar.

onun disinda 1000 tl fark icin anca mevcut yerde psikolojik olarak kotu hissediyor olman lazim. normalde cok iyi fark bana gore ama yukaridaki sebeplerden bu da iyi gelmedi gozume.

mevcutta ayaklarin geri geri gitmiyorsa yeni yer gereksiz kisacasi.
  • Kittie  (21.11.21 17:53:03)
@Kittie, iyi bir teklif olmadığının farkındayım. Bu arada evet 6 kişi olacak ve nöbetleşe gelecekler cumartesileri, o yüzden 1.5 ayda bir sıra geliyor. mevcut işimde ortam sahiden kaotik ve son zamanlarda işe gitmek istemez hale geldim sahiden. Daha maaş teklifinde bulunmadılar ama 9.000'i çok buldukları için 8.000 teklif ederler diye düşünüyorum. 8.500'ü zorlayacağım. Yine çok büyük bir fark değil ama sağlık sigortası, prim vs. yüzünden daha kabul edilebilir bence.

  • rahip janick  (21.11.21 18:08:10)
Kariyer fırsatlarından haber ver sen. 1 sene içinde şimdiki firmada bir title bir yükseliş olma ihtimali var mı? Yoksa kesinlikle değiştir. Cumartesi yarım gün çalıştıran şirket tamamen ölücüdür, bu kafadaki şirketten çok bişey beklememek lazım.

Ayrıca değişiklik iyidir.
  • Bruce  (21.11.21 18:44:27)
@bruce, şu an çalıştığım firmada yükselmeyi bırak, insanlara başka işler de yüklüyorlar. Mesela ben ihracat & ithalat uzmanıyım ve tek çalışıyorum, GM'e bağlıyım aynı zamanda grubun yurt dışındaki müşteri temsilcileri ile koordineli çalışıyorum. Yükselme ihtimalim yok ama bana başka iş kitleme ihtimalleri her zaman var. Ben mesela yurt içi satın alma da yapıyorum, benim işim değildi, GM asistanının iş yükü çok fazla diye önce "ona yardım edersin" diye başladı, şimdi bana hesap soruyorlar. :))))))

  • rahip janick  (21.11.21 18:52:27)
O zaman yeni işin hayırlı olsun karşim, hiç uzatma.

  • Bruce  (21.11.21 18:56:00)
valla bence hak olarak yeni şirket daha iyi ama bir de yeni işte yeni tecrübeler edinme açısından da güzel olur. ben 1.5 senedir aynı yerdeyim ve şimdiden tekrara düştüğümü hissediyorum.

  • floydian  (21.11.21 21:44:39)