Kedi babası olacak adama tavsiyeleriniz ?

1.5 ay sonra sütten kesilince oğluşumu eve getireceğim. Bir kaç merak ettiğim şey var dostlar.. ( buraya yazacağınız şeyler altın değerinde olacak çünkü açıp açıp okuyacağım ^^ )

1-Ben ettim sen etme dediğiniz neler var ? ( lan keşke şu mamaya alıştırmasaydım ya da şu kumu almasaydım ya da su ile terbiye etmeye alıştırsaydım yasak girilmez odalar konusunda )

2 - Kedi eve geldiğinde mama ve kum dışında neler de olmalı mesela ? Neren alınır uygun yollu gerçekten hayvan dostu bir yerler..

3 - Veterinere 2 aylık kediyi götürmeli miyim ne zaman hangi ay ne için götürülüyor.. ?

1- Islak mamaya alistirma kuruyu yemiyor sonra. Islak mamalarin saglikli veya kaliteli olanlari degil yagli boyle les gibi olanlari asil bunlarin tav oldugu sey. O yuzden islak mama mousse denen Purina'nin falan boyle pudingleri var aman ha. Kuru mama yesin, treatler de kuru olsun.

2- Yatak veya boyle iglo tarzi cadir gibi kendini gizleyip uyuyabilecegi kuytu kosede bir seyler sart. Ayrica oyuncak da iyidir, cok enerjik olur yavrular. En onemlisi de scratch pole denen sey. Alistir sadece orayi cirmiklasin baska yerleri mahvetmesin.

3- Asisi, kisirlastirmasi, genel kontrolu yaptir veterinere sonra istersen hic goturme. Yani gotur de cok sik gitmesine gerek yok ozellikle de ev kedisiyse.
  • bana kedicik derdi  (12.11.21 15:42:11)
Kediniz kısırlaştırın.

Yavru kediler genelde can sıkıntısından saykoluk yapıyorlar. Bol bol oyalanabileceği oyuncaklar olsun. Kedi yapbozu, mama topu, titreyen balık, tünel vs. Bu oyuncakların da tamamını aynı anda etrafta bırakmayın. aynı anda 2-3 tanesi ortada olsun. 4 haftada bir değiştirin. Sıkılıyorlar çünkü.

Çok büyük cat tower'a (türkçesini bilmiyorum ama almanca'da da Kratzbaum deniyor, Google'dan baksanız anlarsınız) bence gerek yok ama en azından tırnak geçirebileceği küçük bir cat tree olsun. Koltuklara daha az hallenir.

Bana kalırsa yaş mamaya alıştırın. Kediler ihtiyaçlarından az su içiyorlar. Kuru mama ileride böbrek sorunu yaşamanızın önünü açar. Taze su hep bulundurun. Kuru mama verecekseniz, üzerine su ekleyip verin, su içmeye zorlanır böylece.

Mama seçiminde şekersiz, glutensiz ve yüksek protein olmasına dikkat edin. Kediler %100 etçil hayvanlar, unutmayın. Kaliteli mama demek protein oranı %70 ve yukarısı demek.

Eğer kedi dışarı çıkmayacaksa ve 1. kattan yukarıda oturuyorsanız pencerelere kedi teli taktırın. Küçük kediler hele sinek görse peşinden atlamaya çalışıyorlar.

Silika kum ve çok tozuyan kum zararlı. Az tozuyan kum daha tercih edin. Marka tavsiyesi veremeyeceğim çünkü markaları tanımıyorum Türkiye'de.
Benim kişisel tecrübem, litter tracking olayını engelleyebilmek için kapalı tuvalet 8koku için de önemli) ve elekli tuvalet önü paspasının şart olduğu yönünde. Bizim evimizde litter tracking asla bir sorun değil bu sayede.
Şöyle bir şey bahsettiğim: kittiostore.com
Dışarı çıkan kumlar deliklerden paspasın içine doluyor, etrafa yayılmıyor. Arada bir o kumları da paspasın arasından döküyorsunuz.

Mutfağa girmee bence pek alışırmayın. Varsa kapınız kapalı tutun. Aynı şekilde tuvalete. Tuvalet fırçasına sürtünür, klozete düşer falan. Bence sıkıntı.
Kedi biraz sürpriz yumurta, içinden ne çıkacağını bilemiyorsun. Bazısı tek seferde yasaktan anlıyor yapmamaya çalışıyor ama kedi olduğu için yapıyor sonra suçlanıyor, bazısı asla umursamıyor ve asla suçluluk hissetmiyor.
  • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (12.11.21 15:51:19 ~ 15:56:08)
tebrikler.

ben de sonradan öğrendim. kediniz ile karşılama vedalaşma ritüeliniz olması önemli. belirli bir sözcük de olabilir.

kedinizi eğitebilirsiniz. ödül mamaları bu işte köpekler gibi kullanılabilir.

oyuncak olarak kedinizi gözlemleyin. benimki saç tokası ile oynamayı seviyor. eskiden minik topla da oynardı. çok pahalı oyuncaklara gerek yok.

uzun tüylü ise, tarayın. hem kedi hem de siz rahat edersiniz.

ben kedimi ıslık ile eğittim. uzaklaştığında ıslıkla hemen geri geliyordu. geldiğinde tabi ödül maması veriyordum. komşular şov yapmak için bunu sekteye uğratmışlar ben bir süre sitede evde bırakmak zorunda kalmıştım. şimdi isterse geliyor ıslığa. ama yine de biliyor.
  • janderzel zartanyan  (12.11.21 15:54:37)
Bir odaya giremez, bir tezgaha çıkamaz gibi kurallar olamaz. En fazla siz oradayken olur. Evinizi kediye göre düzenlemeniz gerekir. Ev bitkilerinin çoğu kedilere zararlıdır. Ya ulaşılmaz olmalı ya da o odayı kapatmalısınız. Yaş mama da bence bir ihtiyaç. Çok sık vermemek gerek sadece. Kum işini deneye yanıla buluyor insan. İnce taneliler patilere dolar etrafa dağılır. Kimisi koku tutar, kimisi kötü kokar vs. Veteriner ve aşılar bence en önemlisi. Kedi ağzınıza gözünüze sürünen kafanızı koydunuz yere gödünü süren bir hayvan. Bir enfeksiyon varsa size de bulastirabilir. İç dış parazit ilk eve girerken önemli. Hayvana Gül gibi bakarsınız ama o gider ayakkabınızın altını yalar. Bir şekilde alabilir bakteriyi. Gerisi karşılıklı alışkanlık değiş tokuşu.

  • baal  (12.11.21 15:56:27)
Arkadaşlara ek olarak, ilaçları açık bir şekilde ortada bırakmayın, kuzenim bitkilere asprin veriyormuş kedisi bir tane asprin yemiş, neredeyse ölüyordu hayvan.

  • beni sen öldürme  (12.11.21 16:56:42)
1- Veterinere hemen götürün eve gelmeden genel bir muayene olsun. Zaten bebeklik aşıları oluyor karma vs. tarihlerini veteriner söyler.

2- 6 aylık civarı kısırlaştırın ilk kızgınlığğını yaşamadan. (Bir çok veteriner öneriyor artık çünkü kızgınlık davranışları alışkanlık yapabiliyor sonradan kısırlaştırılsa da. )

3- Gelmeden bütün camlara ya sağlam kedi filesi ya da metal sineklik taktırın. Sinekliklere tırmanıp tırnak kaşımak için kullanıyorlar ve çok kolay yırtılıyor. Camdan düşerse maalesef fileye vereceğiniz paradan çok daha fazla ameliyat masrafı tutar ölme ihtimali zaten en kötüsü.

4- Ivır zıvır vitaminleri kafanıza göre kullanmayın. Fazla D vitamininden zehirlenen kedi falan görüyoruz. Hasta kedim için bile veteriner vitamine ihtiyacı yok ona ayıracağınız bütçeyi kaliteli mamaya ayırın demişti.

5- İnstagramda kedi.bakisi diye bir sayfa var başlangıçta hangi mama kum ve malt iyidir hangilerini sever bilemiyorsunuz orada içeriklerini de açıklayarak nelere dikkat etmeniz gerektiği yazıyor.

6- Zorunlu olanlar sadece mama kum ve tuvalet. Tuvalet kapalı ve xxl olursa rahat edersiniz. kapalı olması kokuyu büyük oranda önlüyor gene de en geç 2-3 günde bir temizleyin (tercihen her gün ama iş güçten sarkabiliyor) İsteğe bağlı zorunlu olmayanlar mama ve su kabı, yatak ve kum kabı önüne delikli mat (çıktıklarında patilerinden evin her yerine yayılıyor kum)
Mama ve su kabı satın almak zorunda değilsiniz geniş kaseleri sabitleyebilirseniz dökemeyeceği gibi kullanabilirsiniz. Alacaksanız plastik kesinlikle almayın çelik veya cam seramik gibi daha sağlıklı olanları tercih edin. Yatak bi tık gereksiz zaten yatağı bile olsa gidip betona yatıyorlar. Genelde sevdikleri belli koltuklar falan oluyor oralarda uyuyorlar.

7- Parazit uygulamalarını (3 ayda bir) ihmal etmeyin özellikle sokaktan ilk geldiği zaman parazit dökebilir. Uygulamalardan sonra 3 gün bekleyip kumunu tamamen dökün parazit dökme ihtimaline karşı (iç parazitler insanları da hasta edebiliyor ama düzenli uygulama yaptırırsanız korkmanız gereken bir durum olmaz)

8- ilk başta en iyisi olsun diye en pahalısını veya en çok et oranı olanı büyük boy almayın. Yüksek protein miktarı bazı kedilere dokunabiliyor. Normalde orijen acana gibi aşırı yüksek et içeren markalar iyidir deriz ama bazı kedilere ağır gelebilir aşırı tüy dökülmesi veya sindirim bozukluğu yapabilir. tavsiyem favori birkaç markayı bulana kadar birer ay (tahmini 1,5 kilo gider) denemek. Sonrasında hem kedi sıkılmasın diye hem eksik vitamin kalmasın diye dönüşümlü mama kullanmak. (3-4 ayda bir diğer favori marka gibi) Bu arada bazı kedilerin balıklılara alerjisi falan olabiliyormuş ona da dikkat etmek lazım.
  • eatpraylaw  (12.11.21 18:44:13)
1- keşke kucağa alıştırsaydım bebekken :(

2- oyuncak ^.^

3- iyi veteriner seçimi çok önemli. kesinlikle araştırıp git. onun zaten karnesini çıkarıp aşı takvimini oluşturup zamanı gelince sana hatırlatması lazım, benimki öyle yapıyor.
  • snape i başından beri tanırım  (12.11.21 20:25:01)
Merhaba, annesinden yeni ayrilmis bu kedi ev kedisi mi, sokakta yasayan kedi mi, burasi onemli cunku. Ben asi yaptirmayin diyorum. Yoksa ishal olur. Sokaktan aldiysaniz yikayin ensesine pire damlasi damlatin, buyuyunce yani 34 aylik olunca, ic parazit asi yaptirabilirsiniz. Doktor degilim ama sokakta buldugum minikkedilerin cogu, veterinerin ic parazit dis parazit islemi sonrasi ishal oldu, zayif dustu, bunyesi zayif olan sokakta beslenememis olanlar ölüyor . O yuzden minik kediyi alip veterinere goturmek artik yapmadigim birsey tavsiye etmiyorum. Bu kaniya yillar icerisinde yasayarak geldim. kisaca kedi minikse, veterinere goturup kediyi mahvetmeyin.

  • rumpleteazer  (13.11.21 06:56:59)
Aşıla diyen de var aşılama. Kucak sevsin diyen de var sonra büyüyünce hiç sevdirmiyor diyen de :) Ben sanırım biraz kendisini tanıdıkça ilerletmeliyim ilişkimizi..

Herkese teşekkürler.. Eve gelince fotoğrafını atarım size :)
  • denizmaniaherif  (15.11.21 08:35:21)
r.resimlink.com

Becerebildim mi bilmiyorum ama yazdıklarıyla yardımcı olmaya çalışanlara özel oğluşumu atmak istedim :)
  • denizmaniaherif  (22.11.21 08:43:28)
Çok sevimli gerçekten. Ancak cins kedi sahiplenmişsiniz, duymuşsunuzdur mutlaka cins kedilerin kalıtsal rahatsızlıkları oluyor. Aşılama vs. diyenlere kulak asmayıp ilk iş veterinere götürün.Erken teşhis erken tedaviler hayat kurtarıcı oluyor.

  • eatpraylaw  (22.11.21 20:09:40)
@eatpraylove Tam olarak öyle yapacağım. şehla oluyorlarmış en çok :) annesi babası şehla değil umarım sadece sağlı bir bebe olarak uyur uyanır mama yer sevdirir kendini.. cins kedilerin eklem ağrıları kronik rahatsızlarından haberim var.. :/

  • denizmaniaherif  (23.11.21 08:59:45)
siyam kedileri çok akıllı oluyor . ilk kedim siyamdı ve yarı köpek yarı kedi gibi derler .ben de yalnız yaşıyordum o zamanlar ,beden tasması takıp sırt çantama koyuyordum kafasını çıkarıp etrafı seyrediyordu gezmeye bile çıkıyorduk .tabi kediye göre değişir ama siyamlar tam bir ev arkadaşı bence .
bir de cins kediler hasta oluyor söylemlerine inanma . iyi bakarsan süper sağlıklı olur .ben kendi maması dışında hiçbir yiyecek tadımlık olarak bile vermedim . özellikle sofraya yaklaştırmadım masadan bir şey uzatmadım .peynir ,tereyağı ,yoğurt tattıran arkadaşlarımın kedileri her masa kurulduğunda bunu oyun sanıp deliriyorlardı .benim kedilerim masada balık köfte gibi kokulu yiyecekler dahi olsa bunları yemek olarak algılamıyorlar .çünkü onlar için mama sadece kendi kuru mamaları .hem kedinin sağlığı hem de senin huzurun açısından bu konu önemli bence .

  • devilone  (23.11.21 10:06:43)
@devilone Senin kedin sağlklıymış ne güzel :) Seninki sağlklı diye tüm cins kediler süper sağlıklı mı oluyor? Kontrol ettir dedik altı üstü :)

  • eatpraylaw  (23.11.21 11:42:07)