türkiye'de ekonomide kırılma noktası neresiydi?

ekonomi uzun senelerdir kötüye gidiyordu ama son 1,5-2 senedir iyice zıvanadan çıktı. bundan 4 sene önce artık tl'nin değer kaybetmeye başladığını anladığımdan beri önce dövize sonra yatırım fonlarına geçtim. tamam o zamanlarda da işler kötüye gidiyor muhabbeti yapardık ama şu an öyle bir haldeyiz ki istanbulda asgari ücrete çalışanlar nerdeyse aç uyuyup kalkacak haldeler. yeni mezunların ev araba alması mümkün değil. her yönüyle muazzam bir kriz var gibi.

özellikle ne oldu son 2 senede? "hukuk sistemi, başkanlık sistemi" gibi basit cevaplardan ziyade teknik olarak cevabını bekliyorum. bir yandan aylık 20 milyar dolar ihracat rakamları diğer yanda yağ almakta zorlanan halk (ara mal üretimi ve ithal alıp katma değer katmadan satma mevzusunu tabi ki de ortada)

neler yanlış gidiyor?

Dönemin MB başkanı agbal in görevden alınması ve 128 milyar USD olayı.. t

  • primetime  (06.11.21 00:52:18)
Tabii başka faktörler de vardır elbet

  • primetime  (06.11.21 00:53:31)
Brunson krizi.
Dolar 3 liradan 8'e firladi.
Birikmis enflasyon bi anda tokatladi bizi.

Ondan oncesi 2008 krizi. 2008den 2018e sıkısmıs bir kriz vardi aniden patladi.
  • divit  (06.11.21 01:00:45)
Valla nasıl anlatsam bilmiyorum o kadar uzun bir konu ki bu...
Herkesin kırılma noktası farklı. TR geneli kırılma Ekim 2010'dur ama kimsenin bu tarihten haberi bile yok. Bir daha düzelememek üzere kırılma ise Mayıs 2013'tür. Kur açısından ise 2017'nin sonlarıdır, 3.5'tan 9.5'a tam 4 yılda gitti.

  • melonsucker  (06.11.21 01:09:17)
berat albayrak dönemindeki para basarak kredi dağıtma olayı bence son 10 yıldaki en kritik olaydı. enflasyonu ve kuru zıplattı durduk yere, hala etkilerini yaşıyoruz.

  • roket adam  (06.11.21 01:14:32 ~ 01:14:51)
Başkanlık sistemi referandumunda Evet çıkması. Diğer her şey bunula bağlantılı.

  • himmet dayi  (06.11.21 01:55:17)
Bizi 'teget gecen' 2008-2009 krizi ve 2013 sikilastirmasi. Bunlara ek olarak politik saflari degistirmek sonucu gelen darbe olayi, brunson gibi sarsintilar. 2019 krizlerinden sonra zaten kimsenin tadi tuzu yok. Butun bunlarin yaninda kan emici yiyici grubu unutmamak lazim, refahinin dusuk olmasinda buyuk katkilari var.

  • dunal  (06.11.21 11:26:22)
Yani çok olay var da hepsinin etkisinin görüldüğü somut durum bence de rahip brunson olayı. Tam o sırada avrupa gezisindeydim, 20 günde euro 5'ten 8'e çıkmıştı

  • nundu  (06.11.21 11:32:01)
2 senenin mevzusu değil bu. elbette 2017 referandumu, brunson krizi gibi olaylar hızlandırmıştır. Ancak 2001 krizi sonrasında yapılan reformlar ve dünyada para bolluğu yaşanması sebebiyle ekonomiyi iyi yönetiyorlar algısı oluştu. halbuki o rüzgara iyi ayak uydurup günü kurtardılar.

  • paintov  (06.11.21 18:24:43)
en serti evet brunson olayıydı.

son dönem için diyorsan naci ağbal'ın görevden alınması kesinlikle. piyasalara güven veren adamı direkt asıyorsun...

piyasaların bildiği isimler (ali babacan, mehmet şimşek, naci ağbal) ne zaman sahneden çekildiyse, sonrasında çöküş geldi.

berat'ın gelmesiyle çöküş başladı kısacası tam olarak.
  • mermize  (06.11.21 18:26:38)