Kyk ödeme

Herkese merhaba.
Bir arkadaşım üniversitede burs almış.
Okul bittikten sonra da iş bulamadığı için şu anda evde bugün maliyeden eve bir yazı gelmiş 15 güne ödemediği takdirde haciz ya da hapis cezası alacakmış.
Ben burs almadığım için hiç bilmiyorum yardımcı da olamadım bu yüzden. Ama bu borç işe girince maaştan kesilmez mi?
Evde olan atama bekleyen birinden 15 güne hemen ödemesini nasıl istiyorlar?
Ne olacak şimdi hapise mi atacaklar?

bildiğim kadarıyla e-haciz geliyor banka hesaplarına bloke konuyor. sonrasını bilmiyorum. bu aşamada ben ödemiştim.

  • xrated  (02.11.21 23:36:08)
kyk burs mu kredi mi? burs karşılıksızdır, kredide de hemen kapınıza dayanmazlar 2 sene sonra ödeme başlar. doğrusu nedir?

  • candide  (03.11.21 00:04:54)
@candide kredi.
Geri ödemeli olduğu için anlaşılır diye düşünüp öylece yazdım.

  • kirmizipilotkalem  (03.11.21 00:06:41)
mezun olalı ne kadar zaman oldu?

  • candide  (03.11.21 00:31:28)
Banka hesaplarına blokaj geliyor. Yoksa yasal prosedür gereği evet, haciz ve hapis. Ancak evin eşyalarına haciz olayını veya hapis durumunu pratikte hiç duymadım. Tabi artık tr çok fakir, eskisi gibi değil, her şey beklenir.
Ha bir de zaten bunu alırken bir kefil imza atıyor; o kişinin hesaplarına da blokaj gelebilir.

Naçizane önerim; borcunu hemen kapatamayacaksa bile yapılandırıp bir iki taksit ödemesi. Bu gibi durumlarda ilerleyen zamanlarda bile (ödemeyi aksatsa da) aşırı baskı yapmıyorlar.

Geçmiş olsun.
  • rewlack  (03.11.21 08:15:18)
@sivrisinek doğru şeyler söylemekle birlikte sorunuza cevap vermemiş.

evet, haciz ve hapis. ayrıca haczedilecek bir şeyi yoksa; kefilin hesaplarına da gelebilir. zaten kefilin maaşlı -hatta bizim zamanımızda devlet memuruydu- biri olması gerekiyor hatırladığım kadarıyla.
işe girince kesilecek diye bişey yok, ayrıca ne alaka zaten? belki ömrüm boyunca işe girmeyeceğim/tercih etmeyeceğim borç nasıl tahsil edilecek o zaman?

yine de panik olmasın.
yapılandırmaya baksın, yapılandırırsa en azından işlem başlatmış yani borcunu üstlenmiş olur.

*ayrıca burs değil, kredi.
**burs alıp, deslerden kaldıysa vs yine krediye dönüyor.
***yukarıdaki ihtimal nedeniyle bursta da kefil var.
  • jimjim  (03.11.21 09:14:51)
Borçtan hapis cezası diye bir olay yok, kim niye uyduruyor böyle seyleri bilmiyorum, kimse bir sözleşmeyi (borç doğuran) ihlal etti (ödemedi) diye hürriyetinden mahrum edilemez. Bu anayasal bir ilkedir.

İcra takibi yapıldıktan sonra mal bildiriminde bulunmamak

İcra dosyasında borcu ödeyecegine dair verilen taahhüdü (ki bu çok sıkı şekil şartlarına tabiidir) ihlal etmek.

Bu gibi eylemlerde hapis cezası verilebilir bunlarin niteliği de tazyik yani zorlama hapsidir.
  • sanguine  (03.11.21 09:35:10)
@sivrisinek

www.sozcu.com.tr
  • jimjim  (03.11.21 11:46:50)
arkadaşlar cevap vermişler de hem burs hem kredi aldım kefil falan yok.

  • candide  (03.11.21 21:27:09)