Bu ilandaki arabanın fiyatı normal mi ?

Benim anlamadığım şey atıyorum son 10 yılda insanlar epey bir araba aldı. Epey bir araba da 2. ele çıktı. Bir kısım insan hala mutlu 10 yıl önce aldığı arabalarla ve 9 8 7 6 yıl önce diye gidersek mutluluk oranı arttığı için hala aynı arabalarıyla devam ediyor olmalarını düşünerek soruyorum... Neden hala artıyor hem talep neden aşırı artıyor fiyatlar.. bunun matematiği nedir ?

sarı site ilanı : www.sahibinden.com

Arkadaşlar araba almaya ben 1 adım atıyorum her ay ama o benden 11 adım falan uzaklaşıyor.

149.000'e ağır hasar kayıtlı 2011 Polo satılıyor.

Ne oluyor ne bitiyor ya bu araba olaylarında ?

çip krizi nedeniyle global olarak bir üretim darboğazı mevcut. dolayısıyla ülkeye sıfır araç gelmiyor. sıfır araç arzı az olduğu için talep de ikinci ele kaymış durumda. haliyle ikinci el fiyatları sıfır araca yaklaştı.

şöyle bir örnek vereyim. Geçenlerde arkadaşım bir araç aldı. 5 yaşında 50 bin km'de Kia Rio. 186 bin verdi. Aracın sıfırı 220 bin zaten. Ancak yetkili satıcılarda sıfır araç olmadığı için mecburen 5 yaşındaki araca o parayı verdi. Bu araca bu para verilmez diye düşünüp beklese bu kez döviz artışı nedeniyle sıfır araç gelse bile çok daha yüksek fiyatla gelecek. E ikinci el fiyatları da düşmüyor hiç. O yüzden mecbur kaldı gibi oldu.
  • himmet dayi  (01.11.21 14:43:46)
gelirin döviz artışı kadar artmazsa, araba almaktan her ay daha çok uzaklaşırsın. bunun için herkes aracını kredi ile alıyor. enflasyonun yüksek olduğu bir ülkede her şeyin fiyatı artar.

  • roket adam  (01.11.21 14:51:38)
himmet dayi +1

resmen saçmalık. piyasada araba yok diye herkes full çakallık yapıyor. işin kötüsü bu çakallık sarmalına siz de ayak uydurmak zorunda kalıyorsunuz.
  • co2s2  (01.11.21 16:08:29)
bir diğer neden de ülkede güvenli birikim aracı olmaması. Dolar euro altın tam bir muamma, 2 çıkıyor, 1 iniyor. Öngörülebilirlik yok. O yüzden bir açıdan kumar oynamak oluyor. Faize para koysan enflasyondan az getiriyor. Ev almak istesen evler olmuş 1 milyon. Öyle olunca cebinde 150, 250 bin olan vatandaş parası çarçur olmasın diye "araba alayım, dursun, satarım" diyor. Araba böyle bir spekülatif yatırım aracına dönüştüğü için de talep artıyor, fiyatlar artıyor. Yani dışarıdan araba da gelse fiyatlar bu istikrarsızlıkta artacaktı.

  • prole  (01.11.21 16:22:25 ~ 16:22:47)
Döviz kurları sağolsun sıfır fiyatları sürekli arttığı için ikinci ellerde aynı şekilde artış gösteriyor.

adam ikinci el arabasını ucuza verse sıfır araba alması neredeyse imkansız durumda.
  • bigcaptain  (01.11.21 17:14:40)
Himmet dayi +1 sektorun icinden bildiriyorum global anlamda kriz var bir cok firma mecburen siparislerini dusurdu tatil vermeye kadar durumu goturmek zorunda kalanlar var veya vardiya kapattilar.

Bunun uzerine birde eur dolar artisinin ongorulemezligi eklenince araba fiyatlari ucuyor.
  • kuzey li  (01.11.21 17:15:42)