Adresinizi nasıl yazıyorsunuz ?

Merhaba, geçenlerde kargocu paketimi apartman numarası olarak yazdığım daireye götürüp bırakmış. Alan kişide direkt hiçbir şey yokmuş gibi almış.

Benim adres yazım şeklim : Ekşi apt. No:2 Daire:3 şeklinde

Bu örneğe göre paketi 2 numaraya götürmüş.

Karışıklık olmaması adına bir daha bina numarası kullanmazsam bir sıkıntı olur mu ?

ben şöyle yazarım hep. 23/4 Ekşi Apt. hiç bir sorunla karşılaşmadım. bu arada senin yazımında da sıkıntı yok kargocu malmış.

  • floydian  (29.10.21 01:16:11)
Zart Mah. Zurt Sok. No.5 Pırt Apt. K.1 D.1

Şeklinde kullanıyorum sorun yaşamadım bugüne kadar yurt içi dışı siparişlerde.
  • hedep  (29.10.21 01:31:42)
Cıbıl Mah. Pontik Sk. No:0 Pandik Apt. Kat:0 D:0 Kımıllı/ZAMBANA

şeklinde.
  • prole  (29.10.21 01:50:24)
bina no + kat + kapı numarası şeklinde.

  • we are floating in space  (29.10.21 01:58:26)
Kanzuk Mah. Dürüm Cad. No:2 Ekşi Apt. Daire:3

  • late viper  (29.10.21 02:12:27)
XX mh. xx sk. no.5/10 şeklinde yazıyorum bugüne kadar böyle bir şey yaşamadım, kargocu mal veya aşırı dikkatsiz.

  • lappuntamento  (29.10.21 02:45:13)
standart adres yazımı: x mah. y sk. 3/5 ilçe il
şeklinde, hem basit hem de net.

  • gezegen olan pluton  (29.10.21 02:56:19)
Apartman isminden önce apartman numarasını yazın. Yazdığınız şekilde no 2'nin daire no olarak algılanması normal. Sürekli adresle uğraşan insanlar otomatik olarak apartmandan sonra ilk gelen numaranın daire olduğunu düşünebilirler.

Zaten gelen cevapların hepsinde apartman no önce ismi sonra yazılmış.
  • diyanet takvimi  (29.10.21 05:56:21)
site ismi + b3(blok numarası) + d7 (daire numarası) olarak yazıyorum.

benim anlamadığım şey, üzerinde ismi yazmayan kargoyu niye teslim alıyor.

bir de kargoların smsle onay veya tckimlik numarasıyla teslim olayı var. yani yasal olarak bir sıkıntı yaşayacağını düşünmüyor mu teslim alan şahıs?

yıllar önce pasaportumu başka birisine teslim etmişti ptt görevlisi, aradım taradım bulamadım ama teslim edildi yazıyor ve benim teslim aldığımı yazıyordu.

pttye gittim baktılar teslim almışsınız dediler. dedim ben almadım. görevliyii çağırdılar, adam birine teslim etmiş ama kime teslim ettiğini bilmiyor, imzaya isme baktım, benim ismi yazıp başkasına imzalatmışlar. bir çifkeflik yaptım akıllara zarar.

postacı gelip apartmandaki 20 daireyi tek tek dolaştı 2 gün uğraştı buldu pasaportu.
  • killerbee  (29.10.21 08:05:26 ~ 08:28:53)
Apartman ismine gerek yok, no yazmak yeterli
İl, ilçe, Mah, sok, apt no, kapı no

  • her giriste sifresini unutan adam  (29.10.21 09:02:23)
Adresleri çok karmaşık haline getirmeyin, bina adına gerek yok mesela, fuzuli.

Çünkü yapılarımız her sokakta/caddede numaralandırılmıştır, numarası olmayan yapı yoktur ama adı olmayan bina çok normaldir, hatta aynı ada sahip binalar da var elbette.

Yapınız bir sokağın içindeyse ayrıyeten o sokağın çıktığı caddeyi yazıp yine adresi kalabalıklaştırmayın.

Bir mahallede aynı isimden iki sokak asla olmaz, sokak ismi yeterlidir.

Adreslere "Daire, D:, Kat, K:, No:" gibi gereksiz kalabalıklar yine yazmayın.

Eskiden o bölgenin semt ismi olarak anılan gereksiz bilgiyi de yazmayın.

Atıyorum;

merkez mh zambak sk 16/5 (ilçe) İstanbul

ya da

merkez mh atatürk cd 16/5 (ilçe) İstanbul
  • John Bloor  (29.10.21 09:46:07)
Mahalle / Cadde / apt nu slaş daire nu şeklinde yazıyorum. Apartmanın adı yok zaten yazmak da şart değil. Bir de işte kapıdan girince ilk soldaki kapı gibi tarif ediyordum ilk taşındığımızda, öyle de olur.

  • izza  (29.10.21 10:27:14)
xxx mah, yyy sokak, apt no/daire no, sehir.
apartman ismi kullanmam, apartman ismi kullanmak herhalde sadece bize ozgu birsey..

  • cooperr  (29.10.21 11:13:32)
XXXX Mah. XXX Sk. No:XX İl/İlçe

  • allahkitapwesli  (29.10.21 14:24:35)
Bu arada su notu ekleyeyim. Bazen kargo barkodlarinda son birkac hane cikmiyor sigmazsa falan. Ek bilgi verecekseniz tarif, bina ismi vs gibi en sona ekleyin. En ustte kargocuya mal dedim ama belki de adres cikamistir?

  • floydian  (29.10.21 16:06:43)
Valla ben de bina numarası yazmıyorum. Yazarsam da bina no diye belirtiyorum.

  • j r r tolkien hayrani  (29.10.21 16:08:03)
@floydian adres etiketi gayet net, posta koduna kadar gözüküyor.

  • funl  (29.10.21 19:18:03)