multinet ile ödememe almamanın hukuki karşılığı

merhaba, şimdi bir restoran kapısına asmış multinet logosunu, sistemde ödeme alıyor olarak görünüyor ama ödeme yapmaya gelince pos yok, pos arızalı, multinet yok bizde artık gibi yalandan şeyler uyduruyor. bunun hukuki bir karşılığı var mıdır yani multinet sonuçta en fazla gider denetler belki anlaşmasını fesheder ama kabul ettiğini ifade ettiği bir ödeme yönetimini alışveriş anında kabul etmemek ile ilgili bir yaptırım var mıdır?

Böyle bir yaptırım olamaz. Serbest piyasa. Adam sana satmıyorum der olur biter. Almadan evvel bunu sormak en mantıklısı.

  • bana kedicik derdi  (15.10.21 21:28:25)
kredi kartı kabul etmiyorum kolundaki saati istiyorum dese peki? O da serbest piyasa olmaz mi bu mantıkla? diyelim ki yanımda nakit olmayan bir senaryo.

  • floydian  (15.10.21 21:49:14 ~ 21:50:09)
Dolaylı yoldan kabul ettikleri ödeme yöntemleri ile ilgili yanıltıcı bilgi verdiklerine, tüketiciyi aldattiklarina dair bir şikayette bulunabilirsiniz belki de olur ya biri denetlemeye giderse falan var abi burada bak çalışıyor derlerse konu kapanır sanirim. Hırs yapıp kanıt toplamak lazım ama bunun nasıl bir kanıtı olabilir aklıma hiçbir şey gelmiyor.

Kolundaki saati istese... sorusunun cevabını ben de merak ediyorum :)

Multinet tam olarak nedir bilmiyorum ama bir kurum, şirket falansa onlara bir şikayet maili atılabilir.
  • encokbenisevinnolur  (16.10.21 02:21:16)
Polisi çağırırsın gasptan işlem yaparlar öyle bir durumda ve gider bankadan çeker nakitini verirsin onu diyemez. Kolundaki saat senin malın. Diyorum ya, sormak durumundasınız. Kart geçiyor mu? Ticket geçiyor mu vs.

  • bana kedicik derdi  (16.10.21 08:19:12)
tüketiciyi, seçim iradesi aşamasında etkileyecek bir unsura yer veriyor, ödeme kısmına gelince ise o unsur dışındaki ödeme yöntemlerine icbar ediyor. tüketici hakları hukuku anlamında sıkıntılı oldugunu düşünüyorum.

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (16.10.21 09:35:25)
Muhtemelen "yalandan" uydurduğu şeylerin gerçekten yalan olduğunu ispatlaman gerekiyordur. Yani pos arızalı/yok diyebilir, sırf pos arızalandı diye birine nasıl ceza versinler ki?

Bi de adam da risk alıyor. Multinet yok diyince, e kapıda var onu görüp girdim, kredi kartım yok, bir daha geldiğimde öderim diyip çıkabilirsiniz. Sonra gerçekten geri döner misiniz, hesabı kitleyip gidecek misiniz adam düşünsün. Orası onun problemi.

Kapısında multinet logosu varsa önceden sormanıza gerek yok. Vazgeçtiyse kaldırsın.
  • plutongezegendegilmi  (16.10.21 10:24:21 ~ 10:26:01)
Multinette işletme için posa gerek yok. Telefona yüklenen multinet uygulamasıyla nfc ile, kart telefona okutulduğunda ödeme gerçekleşiyor.

  • hayaletimsi  (16.10.21 11:33:58)