Lise, üniversite arkadaşlarınızla aranıza bir mesafe girdi mi?

Fiziksel değil de duygusal, eskisi gibi samimiyet anlamında bir mesafe girdi mi?

Lise ve üniversitedeki arkadaşlıkların samimiyetini, yetişkin hayatında bulmak mümkün müdür?

Değilse sebepleri sizce nedir? (Güvensizlik, toleransın yaş aldıkça azalması, iş, geçim derdi, evlilik vs.)

evet ne kadar yakın olup bağı koparmamaya çalışsanız da samimiyet her geçen gün azalır.
sebebi ise herkesin kendi hayatına bakması. lisede ve ünide genel olarak bir sorumluluğunuz olmadığı için, boş vaktiniz çok olduğu için sürekli arkadaşlarla takılıyorsunuz, samimiyetiniz oluyor. ancak okul bitip de herkes iş bulup evlenmeye başlayınca samimiyet azalıyor ve herkse işine gücüne, eşine odaklanıyor. bir de çocuk olduktan sonra yakınlık iyice azalıyor.

yetişkinlikte aynı tarz arkadaşlıklar kurmak çok zor, çünkü dediğim gibi herkes çalışıp para kazanma, ailesine bakma derdinde oluyor. yetişkinliğin en kötü tarafı da bu bence :)
  • candide  (15.10.21 16:46:43)
öncelikle lisedeki samimiyeti yetişkin hayatında bulmak tabi ki mümkün. amma velakin lisede 5-6 kişiyle bu yüksek samimiyeti sürdürürken şimdi onların içinden 2 kişiyle sürdürebiliyorum kendi adıma konuşacak olursam.

  • soft  (15.10.21 16:55:45)
girdi tabi ki. ama ikinci soruya gelirsek yetişkin hayatında ben çok daha iyi arkadaşlıklar kurdum mesela. tanıştığımızda bekardık, hepimiz evlendik, ailecek görüşmeler falan da başladı ve devam ediyor. bu tamamen kişilerle ve bulunduğun ortamla alakalı, biraz da şans meselesi. artırıyor ve daha iyisi mümkün diyorum.

yeter ki kafa dengi birisi olsun, gerisi geliyor zaten. espriler, şakalar yanında başa gelen olumsuzluklarla birlikte mücadele etmeler falan samimiyeti bir şekilde artırıyor. biraz da kişinin kendisiyle alakalı bir durum.

lise, üni arkadaşlıkları bitmeye ya da araya mesafe girmesine çok müsait arkadaşlıklar bence. sebep olarak sayılan iş, geçim derdi, evlilik vs. zaten eski arkaşlıklarda mesafeye, samimiyetin azalmasına zemin hazırlayan unsurlar. ama asla yeni arkadaşlıkların kurulamamasına sebep değiller bence.

dediğim gibi bulunulan iş ortamı, kişinin kendisi, karşısına çıkan insanların kafa dengi olması... gerisi geliyor.
  • Improbable  (15.10.21 17:09:59)
Valla benim girmedi. Lisede de üniversitede de en yakın arkadaşlarımla hala çok iyiyiz. Hatta biri ile 10 sene sonra oturup konuştuk sanki 10 sene geçmemiş gibi dolu dolu 5 saat geçirdik. İkimiz de buna çok şaşırıp iyi dost oluşumuza verdik. Yetişkin hayatımda da çok sağlam dostluklarım oldu, devam ediyor. Bence kilit nokta emek ve diğerkamlık.
(bkz: diğerkamlık )

  • Amaranta ursula  (15.10.21 17:23:10)