Emlakçı sözleşmesi varken emlakçısız yer satmak

Merhaba.

Babam, amcam ve halamın ortak olduğu bir tarlamız var. Eşe dosta satışa çıkardığımızı söylemiştik ama kardeşim de iki gün önce bir emlakçıya gidip sözleşme yapmış. Şimdiyse köyden birinin tanıdığı alıcı çıktı yani emlakçıdan bağımsız bir alıcı.
Emlakçı ben satmasam da yüzde 2 komisyon vermek zorundasınız diyormuş. Bu doğru mu? Kendisi aracı olmadı nihayetinde. Googleladım ama pek benzer sonuca ulaşamadım.
Bir de sözleşmenin kardeşimin adına olması, hak sahipleri adına olmaması bize bir artı sağlar mı?
Bilen varsa, yazarsa çok teşekkür ederim.

kardeşinizin üzerine bu üç kişinin vekaleti yoksa hiçbişey olmaz emlakçının gazına gelmeyin

  • erty_ksk  (14.10.21 15:49:47)
@erty_ksk ben de öyle düşünüyorum ama dergiparkta bir makalede alt üat soy ya da eş ise sorumlu kabul edilir yazıyordu ama onda emlakçı aracılığıyla satış olduğu için durum farklı bizden.

  • somethinginthewayshemoves  (14.10.21 16:14:21)
Bu emlakçılar hakkatan insana kafayı yedirtir. Bence emlakçının hakkı yoksa alıcının bulunması üzerinde satın.. gitsin mahkemeye versin sizi aşırı akıllıysa. Bunla uğraşmaz muhtemelen zaten.

  • denizmaniaherif  (14.10.21 16:29:19)
Alt üst soy ve eş durumu alım ve kiralamada geçerli diye hatırlıyorum.

Yani atıyorum emlakcı size bir evi gezdirdi, sonra siz de emlakcıya komisyon vermeden işlem yapmak için evi eşinizin üstüne aldınız ya da kira kontratını eşinize yaptırdınız.

Bu durumda emlakcının hakkı saklı duruyor, dava açarsa hakkını alır.

Ama bence sizin durumda bu yemez, mal sahibi olanlar kardeşiniz için "bilgimiz olmadan gidip emlakcı ile anlaşmış, bizim tasarrufumuzda değil" gibi birşey diyerek haklı çıkabilirler.

Emlakcının sözleşmesi ile bir avukata danışın işinizi sağlama alın.

Ayrıca emlakcı vergi mükellefi biri mi? Emlakcılar odasına vs kayıtlı mı? Yani yasal bir emlakcı mı onu da bir soruşturun.

Merdiven altı biri ise siz de oradan yürürsünüz, adamın gözünü korkutursunuz.
  • John Bloor  (14.10.21 17:02:24)
Teşekkür ederim cevaplar için, az çok düşündüğüm cevapların gelmesi sevindirici. Avukata danışacağız ama annemin paniğini gidermek istedim ilk etapta. Adamlara bir iş yaptırmadan 17 bin para verme düşüncesi epey sinir bozdu çünkü.

  • somethinginthewayshemoves  (14.10.21 17:30:59)