Jant büyüklüğü ve konfor ilişkisi

Jant küçüldükçe konforu azalır diyebilir miyiz? Suv bir modelde 15 inch jant vs 19 inch jant arasında ne farklar vardır?

1- konfor
2- tekerlek ve yol sesi
3- yakıt tüketimi

jant küçüldükçe konfor artar. suv modele 15 zaten olmaz %90 min 16-17 olur. 16 bile çok çok nadirdir.

standart bir sedan düşün, 17 inç ile 19 jant arasında 17 jantın konforu da yüksektir, yakıt tüketimi de daha düşüktür. yol tutuşu daha azdır fakat, görüntü de 19’a nazaran çirkin durur.

Kendine sorman gereken, konfor mu görüntü mü?
  • garavel  (07.10.21 21:15:44)
@garavel, dediklerinize katılıyorum mantıklı da geliyor ancak 15-19 örneğini biraz uçuk verdim ki tam anlayabileyim.

Yani aşırı küçük jant nedense kafamda aşırı yakıt tüketimi izlenimi oluşturuyor. Çok büyük jantta yol tutuşunu da etkilemiyor mu mesela?
  • avatar is back  (07.10.21 21:18:49)
Büyük jant yol tutuşu için daha iyidir fakat ağırlık farkı ve genişlik yüzünden yakıt tüketimi bir miktar fazladır

  • apocalipy  (07.10.21 22:27:05)
ayni SUV'da 18 ile 20lik iki set jant kullandim senelerce. Iki set de orijinal jant idi.
Yol sesi ve yakit yuketiminde bariz bir fark olusmuyor. Lastik sesinde marka cok fark ettiriyor, genelde lastik dandiklestikce ses artiyor.
Konforda ise ciddi fark olusuyor, lastik yanak kalinligi dustukce konfor baya azaliyor. 20lik janlar guzel duruyor ama konfor acisindan bayagi sikintili. 18likler kotu duruyor ama rahat ettiriyor.
  • cooperr  (07.10.21 23:05:24)
jant kuculdukce degil buyudukce konfor artar.
size konforsuz gelmesinin nedeni jantin yanaklari ve suspansiyonlari. genelde buyuk jantli arabalar surate yatkin arabalar dogal olarak da incr yanakli ve sert suspansiyonlari olur.
teker ne kadar ufaksa cukura o kadar duser tastan da o kadar seker.
yanaklar ayniysa 19 daha rahatir ama saga sola donuslere vs bakmak lazim aradaki fark cok fazla.
yol sesin artar (model marka muhim) fren mesafen de degisir.

yakit tuketimin de artar.
  • turbo sadık  (08.10.21 00:23:14)
Tekerlek ebatı büyüdükçe konfor artar. Ama lastik yanağı inceledikçe de konfor azalır.

Yani en konforlu araç otobüs gibi kalın lastik yanaklı büyük tekerlekli araçtır.

Tüm bunların yanında, araçların süspansiyon sistemleri lastikten başlar. Tüm kamber, toe, damper ayarları o lastik ve jant ebatı için tasarlanmıştır. Bunu değiştirmek, arabanın sürüş geometrisini de değiştirir. Kesinlikle önermem. Fabrikadan nasıl çıktıysa ebatları o ebatlarda kullanılmalıdır.

Sport paket vardır, jantlar büyümüştür vs. Bu durumda zaten fabrika o sport paket için farklı setup kullanmıştır. Bunun testlerini yapmak uzmanlık işidir.
  • bana kedicik derdi  (08.10.21 07:09:06)
aynı lastik ölçüleriyle (215 55 Rx mesela)

1. büyük jant - daha geniş yüzey alanı
2. küçük jant - daha az sürtünme, daha az yol sesi,
3. küçük jant - daha az sürtünme, daha az yakıt tüketimi
  • altinci nesil caylak  (08.10.21 08:48:56)