Elimde bir miktar para var altın ile değerlendirmek istiyorum ama nasıl ?

Merhabalar. Elimde çok yüklü olmayan cüz-i miktar bir para var. Aydan aya ekleyip bunu artırarak yatırım yapmak istiyorum. Daha stabil ve garanti diyerek altın ile değerlendirmeyi düşünüyorum. Fakat kafamda soru işaretleri var.

1-Altın güvenli liman mıdır? Döviz daha çok getirir mi yoksa altında son karar kılmalı mıyım?

2-Altın hesapları denilen bir şey var bankalarda. Fiziksel almaktansa bu daha güvenli geliyor fakat fiziksel mi yoksa bu mu daha avantajlı bilemedim.

3-Altın hesabı için garanti ve ziraat bankasında hesaplarım var buradan açmak uygun mudur? Nasıl prosedür izlenmeli?

Bilgisi olanlar sorularıma yanıt verebilir mi acaba? Şimdiden teşekkürler.

1) eğer uzun vadeli yatırım düşünüyorsan altın güvenli limandır denilebilir. fakat 3-5 ay sonra paraya sıkışıp bozdurmak istersen muhtemelen zarar edersin al sat farkından ötürü. uzun vadeli yatırım olarak düşünüp kısa vadede ihtiyaç duymamak kilit nokta.

2) banka komisyonları ve alış/satış fiyatları arasındaki makasa bakmakta fayda var öncelikle. al sat yaptıkça bankaya daha çok para kazandırırsın. uzun vadeli yatırımsa yine kazanabilirsin ama kısa vadede kaybetme ihtimalin çok yüksek.

3) bankaların uygulamalarından veya sitelerinden anlık olarak altın alış ve satış fiyatlarını karşılaştırabilirsin. aradaki fark ne kadar düşükse o kadar iyi olacak senin için. tabii serbest piyasadaki fiyatlar ile bankanın fiyatları arasında da fark mümkün olduğunca az olmalı. hesap işletim ücreti, vade oranı vs gibi şeylere de bakmak lazım. tüm bankaları karşılaştırıp en karlısı hangisiyse ona karar verebilirsin.
  • reanarchy  (05.10.21 17:04:27)
1) Artık güvenli liman diye bir kavram yok. 2011 - 2020 arasındaki altının $/ons fiyatına bakarsanız 2011'de 1900 dolardan altın alan bir kişi tam 9 sene boyunca kara geçmeyi beklemiş durumda.

Şu an için 1 ons altın 1750$. 2 sene sonra bu 2250$ da olabilir, 1200$ da olabilir. Bunu bilemiyoruz.

Bu dediklerimden "altın almayın" anlamı çıkmasın. Sadece güvenli liman tabirine itiraz etmiştim.
  • pispinti  (05.10.21 17:15:37)
tüm yatırımların farklı riskleri var.
yani altın güvenli limandır diye bir inanış tam olarak doğru sayılmaz.

Gram altından bahsedelim.
tr.investing.com

Grafikte son 1 yıla baktığımızda geçen sene bugünlerde 480 civarında olan altın bugün 502 TL civarında. Yani artış %10 bile değil neredeyse. 1 senedir parasını altında tutan biri bugün itibariyle 1 yıllık enflasyonun gerisinde kalıyor. (%19 açıklandı enflasyon). Bu elbette uzun vadede değişebilir. Ama altın bile her zaman kazandırmıyor ya da yeterince kazandırmıyor.

Yatırım konusunda uzmanlar birçok insana yatırım sepeti yapmayı önerir. Yani elinizde yatırım için ayırdığınız parayı kendi risk algınıza göre çeşitli yatırım enstrümanlarına dağıtmayı tavsiye ederler. buna katılan da var katılmayan da. Ama sizin de gözden geçirmenizi öneririm.

Yatırım fonları, hisse senetleri, altın gibi kıymetli madenler, döviz, emtia gibi farklı enstrümanları, risk oranına göre incelenebilir. Değerlendirilebilir.
  • anten  (05.10.21 21:30:18 ~ 22:47:07)
Tüm detaylı cevaplarınız için teşekkürler.

  • Dartagnan  (08.10.21 19:10:20)