Radikal bir karar almam lazım, siz olsanız ne yapardınız?

Merhabalar mutsuz bir işim var yükselmeye açık fakat hiçbir para ve pozisyonun beni tatmin etmeyeceğini düşünüyorum.
Bu sebeple yazılıma yönelmeye karar verdim, daha önceden az biraz alakam vardı; yazarken çok keyif alıyordum. Kanada'da 15 bin CAD ücretle 2 senelik yazılım college'ı buldum, hem bu sayede Kanada'da yaşama şansı elde edeceğim, hem çalışma iznim olacak(part-time) hem de yazılım tittle'na sahip olacağım.
Siz olsanız ne yapardınız, yurt dışında yaşamanın zorluklarının farkında olarak bu aksiyonu alacağım.

Yaş:26 Üretim Mühendisliği

iyi güzel insanlar tabii ki sevdikleri işi yapsınlar ama öte yandan da para kazanmadığın işin de bir anlamı yok. yazılımcılar para kazanmıyor demiyorum ama "hiçbir para ve pozisyonun beni tatmin etmeyeceğini düşünüyorum." demek de manasız bence.

en nihayetinde hepimiz para için çalışıyoruz.
  • co2s2  (04.10.21 10:11:53)
telefonu kapatmam lazım uçaktayım. :)

saniye durmazdım gördüğün üzere
  • erty_ksk  (04.10.21 10:12:01)
ingilizce problemi yoksa sana şimdiden iyi yolculuklar.

  • duyulmasi gerektigi kadar  (04.10.21 10:39:32)
Daha önce de alakanız varsa, iş çıkarabiliyorsanız ortaya, mevcut işinizle birlikte freelance başlayabilir, kendinizi deneyebilirsiniz. Birlikte İhracat diye bir komünite var, özellikle hizmet ihraç edenler için büyük bir kaynak. Aynı zamanda yurt dışında yaşayan, buradan göçenler de mevcut. En azından içerideki havayı solumak bile fikirlerinizin çeşitlenmesini sağlayabilir www.birlikteihracat.com

  • d0RuK  (04.10.21 10:40:03)
türkiye de geçirdiğin her saniye haramdır

  • taylor durden  (04.10.21 11:38:59)
Express Entry sırasında olan biri olarak, ben de B planı olarak okul seçeneğini düşünüyorum. En kolay gidilen yol o ve eşin/birlikte yaşadığın partnerin varsa ona da çalışma izni veriyor aklında olsun.

www.canada.ca
okulun burada var mı iyi bak ama. (PGWP eligible olsun bir de, sonrasında kalabilmen için)

Yıllık 15 bin cad'dır tahminen benim baktıklarım öyleydi, öyle birikimin varsa git. Bana çok geliyor bu miktar ama gemileri yakarsam düşüneceğim. 2 yıllık okul + 3 yıl post graduate work permit, o aralar PR alabilsen, zaten 1095 gün orada oturduğunu kanıtlarsan vatandaşlığa da başvurabiliyorsun. (eğitim yarım sayılıyor) Müthiş.

git kesinlikle. Tek sıkıntı olabilecek şey para ve eğer Akdeniz insanıysan (çok yakın ilişkilerin varsa) onları özleyebilecek olman. Soğuk introvert biriyim diyorsan bence çok keyif alırsın ama yalnız başına ders çalışıp okul çıkışı uber yapmak veya kafede çalışmak yorabilir. Gördüğüm kadarıyla çift olarak gidenler daha rahat tutunuyor (hem diğer kişi fulltime çalışıp daha çok para getirmiş oluyor vs.)

edit: yaşın da express entry için ideal. 29'a kadar master yapsan keşke, bi de kanadada okuyunca (şu an okuyacağın program bile gerçi) kanadada okumak ve yaşamaktan dolayı puanın yükselebilir ve çıkma ihtimali daha yüksek olabilir.
  • nhk ni youkosu  (04.10.21 12:37:04 ~ 12:40:27)
yurt dışında yaşayacağınız zorluklar: arkadaşlara özlem, aileye özlem, gezen takılan biriyseniz bunlara özlem.
tr'de karşılaşılan genel zorluklar: özgürlük diye bir şeyin olmaması, adalet olmaması, kontrolsüz göçmen alımı, ölüm korkusu, işsizlik korkusu, alım gücü zayıflığı, her geçen gün kötüye giden eğitim sistemi, her şeyin her geçen gün kötüye gitmesi.

özlem ve işin psikolojik tarafını halledebilirseniz hemen yarın gidin. ama halledemem diyorsanız da gidin en azından çabalayın. türkiye'de kalmak için herhangi bir sebep göremiyorum.
  • golgi aygıtı  (04.10.21 13:58:44)
Ben de gidin derim ama ekstra birkaç şey yazayım.

Ben de üretimde çalışmış bir mühendisim. Üretim sevmeden zor. Bu alanı sevmiyorsanız satış, satın alma gibi alanlarda da çalışma şansınız olabileceğini unutmayın. Bir kere üretimde çalıştınız diye ömür boyu üretimde çalışmak zorunda değilsiniz.

Bir de 2 yıllık yazılım eğitimi gerçekte ne kadar para kazandırır, iş bulmayı sağlar mı, bunu da araştırmak lazım. Bence yazılım bir noktadan sonra keyif alıyorum'un ötesine geçiyor. Bunun her meslekte olduğunu düşünüyorum.

Gidilecekse bence yaşama şansı için gidilir.
  • dissendium  (04.10.21 15:48:39)
Kanada overrated bir ulke oldugu icin benim tavsiyem oncelikle Avrupa'yi dene, yok olmuyor ise ABD'ye git olur. Ben olsam mumkun oldugunca Kanada'ya bulasmam.

Yok illa bulasacam kendime eziyet edesim var diyorsan, gocmenlik acisindan gelip isletme masteri ile sisteme girmen buyuk ihtimal daha kolaylasir. Sonra muhendislikten kovalayabilirsin ama maaslar hukuk/tip haric tatmin edici degil. Muhendis maasiyla orta direk bile olmak zor. IT konusunda kimisi cok iyi durumda kimisi surunuyor o yuzden IT sektoru super demem zor.
  • cooperr  (09.10.21 15:14:49)
express entry ile gidebiliyordum gitmedim, ben 6-7 ay kar altinda kalmayi sevmiyorum, yaz insaniyim.

ama tam yasin ve fiyat da fena gelmedi. senelik olsa bile pahali degil kanada standartlarinda. sirf 2 sene biraz sosyal hayattan( 2 gun okula gidersin 4 gun calisirsin yani aslinda komple de kismiyorsun, okul tatilleri de coktur ve yogundur) ve belki luksumsu aliskanlarindan kissan cogu donemin parasini orada calisarak cikarabilirsin. olmadi begenmedin, yazilimci olarak baska bir ulkeye gidersin veya turkiye'ye donersin.
  • baldur2  (09.10.21 15:32:00 ~ 15:36:28)