Oda termostati kullananlar

Hic kullanmadim ben bu aleti ama yeni evim kombili. Simdi gece yatarken zaten yorgan altindayim cok usumem, 20 dereceye dusururum istedigim sicakligi mesela 23-07 arasi. 7 sonrasi ise 25 yaparim ki ben 8 gibi kalkana kadar ortam isinsin. 8.30 sonrasi ise 22 yaparim yine aksam 23'e kadar.

Bu aletler bu isi yapiyor degil mi? Var mi onerebileceginiz bir alet?

Evet tarif ettigin gibi o isi yapiyor ama her ev icin tasarruflu olmayabiliyor, tabi tasarruf senin icin onemli ise, ki genelde isin konfor noktasindan bahsetmissiniz.
Marka olarak cosa var. sitesine girip bakabilirsiniz.
Dipnot: kullanirsaniz eger ayarlayacaginiz degerler birbirine yakin olsun. Yoksa pek bir anlami yok.
  • dream  (03.10.21 00:27:48)
Valla tasarruf da cok onemli aslinda. Ne tur evlerde tasarruflu olmuyor?

  • floydian  (03.10.21 02:00:37)
en önemli şey binanın ısı yalıtımı.

mesela şu an oturduğum evde hiç yakmasam bile oturabilecek kadar sıcak oluyor.
  • killerbee  (03.10.21 04:37:58)
cosa kullanıyorm memnunum.

telefon app' üzerinde isterseniz belirlik zaman aralıkları için programlarsınız. isterseniz açıp kapatırsınız. tasarruf bir yana büyük kolaylık. eve 3 km. yakşınca aç gibi bir seçenek bile var.
  • delidir yakalayin  (03.10.21 13:14:19)
Alt katin dolu olmasi ve onunda makul derecede evini isitmasi onemli. Evinizin yalitimli olmasi ve isi kaybinin olmamasi da lazim. Eviniz bu sekilde ise termostat buyuk nimet. Eger bunlar yoksa eviniz cok cabuk isi kaybina ugrayacagindan oturu termostat ayarladiginiz derecenin altina cabuk ineceginden oturu kombiyi siklikla calistiracak ev yavas isinip cabucak soguyacaktir, bu da maliyetli olacaktir..

  • dream  (03.10.21 14:15:13)
ince detaylar en önemli şey.

mesela ilk kış donduk.

alt kat boştu ve camı da yarı açıktı.
pencerelerin altındaki mermerlerle duvarın birleşim yerinde az da olsa açıklık vardı, mutfakta duvara doğalgaz havalandırması yapmışlar ama dış kapağı düşmüş ve çok rüzgar alan bir yerdi. bunların hepsi birleşince evde perdeler havalanıyordu rüzgardan.
,
kapağı değiştirdim, pencere altlarına silikon çektim, alt kata da kiracı geldi. pimapenlerin yazlık kışlık ayarları olur, bizimkilerin ayarları komple kaçıktı , onları tamir ettirdik camlardan çok rüzgar giriyordu vb.

kimse yakmasa dahi oturulabilecek durumda oluyor tabi istanbul için geçerli bu, soğu bi yerde yaşasak oturulmaz katiyen.

uzmanların önerisi kombiyi açıp kapatmak yerine sürekli yanması şeklinde ama..! sadece benim denk geldiğim zam haberi 3 x %15 oldu geçen seneden beri.

ayrıca yalıtım yoksa tamamiyle zarar yazar. tek kişiysen en idareli şekilde takılmaya çalış.

sabah kalkmadan 1 saat önce çalıştır, çıkarken kapat

akşam gelmeden bi saat önce çalıştır. yattıktan sonra kapat ona göre duruma bak. boş oda varsa peteklerini açma.

tabi gelmiş geçmiş en soğuk kış bu yıl olacakmış türkiye için. şu ana kadar daha yakmadım kombiyi en soğuk aylara kadar dayanmaya çalışıcam. geçen seneye göre sanırım en az 2 katı fazla gelecek fatura, bunun elektriği de var.

bu zamlara can mı dayanır...
  • killerbee  (03.10.21 16:05:25 ~ 16:12:07)