Tez yazarken SPSS desteği almak?

Yüksek lisans tez aşamasındayım. İki dönem boyunca çok detaylı bir şekilde SPSS dersi aldık, hocamız sosyal bilimler alanında olsa da tam bir istatistik uzmanıydı.

Fakat bir dilci olarak bende neredeyse hiçbir şey kalmadı SPSS'e dair. Şu an araştırdığım konuda örneğin ne tür bir analiz gerekli, nasıl yapar ve yorumlarım, APA'ya uygun bir şekilde nasıl tablolaştırırım gibi sorularım var.

Tabii ki danışmanımla ortak hareket ediyoruz fakat hocayı bu tür konularla darlamak yerinde tezimin içeriği hakkında görüşmeler yapmak istiyorum.

Sonuç olarak SPSS ve istatistiksel analiz için profesyonel destek almak uygun mudur?
Eğer uygun ise güvenilir bir kurum/kişi önerir misiniz?

Teşekkürler.

Yüksek lisans tezinin istatistiği için profesyonel yardım alan tanıdığım çok oldu hiçbirine de niye böyle yaptın denmedi yani bence alınabilir, şirketler var bu konuda yardımcı olan internetten araştırırsanız görürsünüz

  • nundu  (29.09.21 15:07:49)
tez doğrudan spss kullanımı üzerine değilse tabii ki profesyonel yardım alınır.
analiz bir amaç değil, araçsa en doğru şekilde yapılabilmesi önemli.
kendi doktora tezimde psikolojik bazı ölçeklerle ilgili çeşitli kurumlardan, o işin uzmanı kişilerden yardım alıyorum mesela. tezimin sonucu için o ölçeklerin doğru olması oldukça önemli. tezim o ölçeklerin geçerliği, uygulanması vs ile ilgili olsaydı o zaman böyle bir yardım almak etik olmazdı fakat ihtiyacım olan şey o ölçeklerin sonuçları. sonuçların yorumlamasını yine ben yapacağım. kendi konumun bağlamına ben oturtacağım. amerika'yı yeniden keşfetmek zaman kaybı.
  • d e j i n  (29.09.21 16:10:09)
Hocam ekstra vakit ayır spss öğren sonra araştırmanı yap. Bu da sürecin bir parçası zaten teknik öğrenmek, yöntem öğrenmek öğrenirken sormak yanlış yapmak başa dönmek danışmana ya da peere sormak vs vs.

Yoksa dışardan aha bu böyle al koy tamamdır bunun da amacı bu bu kadarını bil yeter şeklinde hazır almaksa eğer soruya cevap olarak uygun değil kendi fikrim @playing star again +1.
  • AlsterWasser  (29.09.21 17:34:38)
ya hocam başta ben de düşündüm hatta konuşmuştum ama bence de mantıksız, yani bir anlamda başkasından aldığın bir emek bu.

ben yalçın karagöz'ün kitabının öneririm, örnek falan çok. 2 ayda kapmıştım mevzuyu. tabii istatistik ve ekonometri geçmişim vardı ama çok komplike değil. net de tutorial dolu. çevrede yakın hocaları da darladım bazı konularda.
  • passion rules the game  (29.09.21 18:39:29 ~ 18:39:54)
Ben bu konuda biraz kararsızım, lakin playing stara katıldığım nokta şu; şimdi siz analizi başkasına yaptırırsanız, savunma esnasında bazı soruları anlamayabilirsiniz bile.

Bence sıfır destek de sizi çok zorlayabilir, siz hem SPSS öğrenin tekrar hem de bir bilenden yardım alın zorlandığınız yerlerde.
  • beni sen öldürme  (29.09.21 20:39:28)