python'da bir fonksiyonun aldığı default parametreleri görme

yani mesela print() fonksiyonu içinde gizli olarak sep, end gibi parametreler var ya, bir şey yazıyoduk ve bu print fonksiyonunun içindeki hepsini default değerleriyle birlikte görebiliyoduk bunların. numpy, pandas fonksiyonlarında da vardı da burada farklı bir kodu mu vardı yoksa bu dediğim şeyi yapmanın birkaç çeşidi mi var bilmiyorum ama ben farklı şekilde yapıyodum bu kütüphanelerde diye hatırlıyorum. yani pd.Series'in içindeki default parametreleri görmek mesela burda da örnek vericek olursam. epey bir aradan sonra tekrar python'a döndüm ve unutmuşum bunları hep çok yararlanırdım zamanında.

help() fonksiyonu mu? ya da inspect.signature()?

  • reactionic  (25.09.21 23:54:04 ~ 26.09.21 00:22:59)
@reactionic hah evet print vs. gibi direkt python'ın içindeki fonksiyonlar için help'in içine yazıyoduk help(print) şeklinde evet. ama pd.Series gibi numpy, pandas vs. içindeki fonksiyonları nasıl yapıyoduk? orada help olmuyor, ? falan kullanılan bir şey vardı sanki. inspectli dediğin kodu hiç görmedim daha önce

edit: zorlaya zorlaya buldum ?pd.Series şeklinde yazınca oluyor kütüphanelerin fonksiyonlarına bakmak istersek de.
  • semaforo de medianoche  (26.09.21 00:00:34 ~ 00:13:13)
Baktığın metodların docstringi varsa help fonksiyonunun çalışması lazım ya da kendin de bakabilrisin direkt print(fonksiyon.__doc__) ile. Yoksa yukarıda düzelttim geetfullargspec değil signature olacaktı.

  • reactionic  (26.09.21 00:22:44 ~ 00:25:28)
IDE’ne bagli olarak tab’le de gorebiliyorsun. Eger IPython kullaniyorsan pd.Series? de direkt docstring’i getirir.

  • ycan07  (26.09.21 08:08:28)