Önsöz okumak hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ozellikle, onemli, bilgilendirici denebilecek kitaplarin onsozlerinden bahsediyorum. Bana buralari okumak hep bir yük geliyor ama "okumazsam belki de cok degerli bilgileri kaciriyorum" deyip okuyorum ama maalesef bazilari da 15-20 sayfa onsoz yaziyor :( önsözü atlasam da kitaba icim rahat bir sekilde devam eddmiyorum.

Siz ne dusunuyorsunuz bu konuda ve ne yapiyorsunuz? Onsozleri okuyor musunuz, yoksa iciniz rahat bir sekilde atlayabiliyor musunuz?

Önsöz iyi hoş da bir de çevirmen önsözü var o hiç çekilmiyor.

  • olaylar olaylar  (22.09.21 01:25:24)
Eskiden okumuyordum şimdi okuyorum. Bazen oldukça ufuk açıcı olabiliyor ya da kitaba dair genel bir değerlendirme icerebiliyor. Kuram okuyorsaniz eğer çok işinize yarayabiyor.

  • Amaranta ursula  (22.09.21 01:33:18)
Genelde okuyorum, merak ediyorum zaten ne yazmışlar diye. Ama okumadığım zaman da karalar bağlamıyorum tabi, daha sonra da okuyabilirim çünkü.

  • burka  (22.09.21 01:34:48)
Yazarın kendi yazdığı önsözü her zaman okurum. Önsözler daima en son yazılır*

  • hayaletimsi  (22.09.21 08:45:46)
tam olarak şöyle düşünüyorum bit.ly

  • Improbable  (22.09.21 08:59:10 ~ 09:01:33)
Okuyorum. Ama spoiler yersem sinirleniyorum, o yüzden kurgu eserde en son okuyorum.

  • kobuzchu kiz  (22.09.21 09:38:38)
okuyorum ve önsöze spoiler veren çevirmenleri anlamakta güçlük çekiyorum. yazıyorsan kitabın sonuna yaz, bu gerçekten çok manasız.

  • bohr atom modeli  (22.09.21 13:29:30)
Kurgu olmayan kitaplarda okurum, kitabı okumayı kolaylaştırır, temel tezi ve neye dikkat etmeye, neyi anlatmaya çalıştığını söyler. Edebi eserlerde uzunsa okumam. Çevirmen ve editörlerinkini okumam. Kurgu eserler için sonsözün daha iyi olduğunu düşünmekteyim.

  • black holes in the sky  (22.09.21 13:39:05)
ben okurum. onu okumayınca kötü hissediyorum kendimi, şaka değil. kitabı eksik okuyorum gibi geliyor. bazen kitaba dair çok faydalı perspektifler sunanlar oluyor. okurken şunu da göz önüne alın diye ipucu veriyor bazı çevirmenler özellikle, yanılmıyorsam martin eden'daydı bu ve çok hoşuma gitmişti. olmadı 10 dk kaybederiz abi, nedir yani?

  • sana bir sarki yazdim fernando  (22.09.21 13:58:13)
her zaman okurum. kitabın türü önemli değil.
editör, tercüman veya alanda uzman birinin yazdığı ön sözleri de okurum. her türlü ön sözü okurum.
özellikle tercüme kitaplarda önemli bilgiler olabiliyor.
  • d e j i n  (22.09.21 21:04:42)