İşveren ve muhasebeciyle yaşadığım problem

Yaklaşık 1 ay önce ayrıldığım firma tarafından maaşımın ödemesi çeşitli bahanelerle sürekli ertelendiği için arabuluculuk merkezine başvurdum. Hemen ertesi gün muhasebeci beni aradı açmadım, whatsapp'tan yazdı. Maaşımı yatırmaya çalıştığını ama bankanın para transferini iade ettiğini söyleyince muhasebeciye güvenmediğim için bankayı aradım. Müşteri temsilcisi maaş hesabımda bir sorun olmadığını söyledi. Muhasebeciyle whatsapp üzerinden bu bilgiyi paylaştım. Maaşımı zaten ödeyeceklerini, bu yaptığımın hiç etik olmadığını söyledi. Ben de kendilerinin işyerinde yaptığı etik dışı davranışlardan bahsettim. Bunlardan biri çalışanları sürekli kameradan gözetleyip, çalışanları iş sırasında arayarak kamerada gördükleri üzerinden uyarıda bulunmalarıydı. Bu durumun çalışanlarda gerginlik yarattığını söyledim. Ayrıca çalışanlardan bir kısmını sigortasız çalıştırmanın da etik dışı olduğunu söyledim (Ben işe başlamadan önce sigortasız işçi çalıştırdıkları için ceza aldıklarını biliyorum). İşyerinde sigortasız çalışan olmadığını, yazdıklarımı avukatlarına ileteceğini, çalışmaya değil işyerinin düzenini bozmaya geldiğimi, firmanın öncesini eleştirmenin bana kalmadığını, mahkemede kimin sigortasız çalıştığını kanıtlamamı söyledi.

Bu durumda süreç nasıl işleyecek, dava açılır mı, açılırsa ücretsiz avukat atanır mı, dava aleyhime mi sonuçlanır? Bu soruları düşünüp duruyorum sürekli. Daha önce böyle bir durumla karşılaşmadığım için size danışmak istedim.

önce arabulucu ile bir araya geleceksiniz, eğer anlaşamazsanız dosya mahkemeye taşınacak. ayrıldığınız iş yeri ile ilgili ikili diyaloglara girmek sizin için gereksiz bir tutum. dosyanın arabulucuda olduğunu orada çözüm olmazsa mahkemede hakkınızı arayacağınızı söylemeniz yeterli.

  • duyulmasi gerektigi kadar  (21.09.21 14:25:52)
Bu konuşma üzerinden aleyhime dava açılıp açılmayacağını merak ediyorum, son paragrafta tam olarak ifade edememişim.

  • basaran  (21.09.21 14:39:17)
siz şu anda ödenmeyen maaşınızla ilgili bir süreç içindesiniz. sgk'sız işçiler vs sizin probleminiz değil şu anda. her kelime, her cümle sizin için ters tepebilir. gerek yok.

maaşınız yanmaz ama gerek yok.
  • co2s2  (21.09.21 15:34:13)
Hiç bir şey olmaz kardeşim için rahat olsun bunlar avukatların korkutma taktikleri yersen hesabı. İçin gayet rahat olsun.

  • karabela  (21.09.21 16:17:15)