İtalyancı & Almancı

üniversite okumak için tercih edilir mi diye merak ettiğim ülke.

elbette türkiye yerine yurt dışında bir yerde okumak daha iyi olma ihtimali yüksek ama benim merak ettiğim almanya'da veya avusturya, hollanda gibi ülkeler yerine italya'da üniversite okumak ne derece mantıklı.

aslında havasına, insanına vb bakınca italya türklerin en çok tercih ettiği almanya'dan daha iyi bir ülke değil mi?

alman lisesine gidip 70 k vermek yerine italyan lisesine gidip senelik 50k verip sonrasında da ilgili ülkeye gitmek isteyen birisi için italya çok daha iyi bir seçenek gibi dururken mutlaka kendine göre belirli handikapları vardır ama bunlar acaba neler, keşke bilen biri yazsa.

Fransa'da yasiyorum; İtalya'da çalışmış, Almanya'da çalışmış/çalışan arkadaşlarım var.
İtalya ne Fransa ne almanya ile yarisir. Maaslar düşük, is ortami genelde kötü. Hatta elden maaş verme bile duydum.

Kültürü, hayati Almanya'ya göre güzeldir ama ekonomik durum baya kötü. Şöyle diyeyim; lojistik firmasinda düz çalışan arkadaş 700-800 mü ne aliyordu. Fransa'da net asgari 1200 civari. Ki o paraya lojistikte üniversite mezunu kimse calismaz bile.

Ben olsam italya ile alakali hayal kurmazdim. Almanya güzel, Fransa güzel.
  • logisticsmanager  (20.09.21 14:11:18)
italyada yaşayan birisi türkiyedeki refahının üzerine taş çatlasın %30 falan koyar, almanya için bu oran en az %100. ama bu oranlar ortalama standart işçi/beyaz yakalı içindir. ekonomik gayeler ikinci plandaysa, sosyal anlamda daha zengin olan italyayı tercih etmek daha makul gibi.

  • wiekannich  (20.09.21 14:15:35)
İtalya'da işsizlik var.

tr.euronews.com

Almanya'da işsizlik daha düşük. Hatta attığım haberdeki grafiğe göre en düşük. Bu nedenle İtalya Almanya'dan daha iyi bir ülke denemez üniversite sonrası çalışmak için.
  • dissendium  (20.09.21 14:19:17)
İşte duyurunun farkı bence bu, sözlükte formata yup sorunca hafiften laf sokmalı cevaplar geliyor.

Teşekkür ederim.
  • liberal  (20.09.21 14:27:59)
yurtdışında çalışmış olmak ile ilgili bir tecrübem yok ancak bence çalışmak istediğiniz sektör bu soruda önemli. Üniversitede de sanat mı okumak istiyorsunuz, mühendislik mi, psikoloji mi? O ülkenin sizin düşündüğünüz eğitimle/ sektörle ilintili işleri ne durumda? Ben olsam eğer aklımda bi bölüm varsa biraz onu göz önünde bulundurarak seçim yapardım.

İki yıl kadar önce arkadaşım yerleşti italya'ya. Türkiyede ki refahını %100 katladı mesela. Pandemi yokken gittiğinde bile haftanın 1 günü evden çalışma şeklinde ilerliyormuş. Şuan iki yıldır evden çalışıyor. Ofise dönülse bile evden çalışma günleri kalıcı olarak ikiye çıkartıldı. Ve ofise gittiği günlerde risk aldığı için mesaili maaş alıyor o günler için. Ki diğer yan haklarını duyduğumda da çok şaşırmıştım.
Sektör ilaç.

akdeniz iklimi kültürü size daha hoş geliyorsa, orada da gayet iyi şartlarda çalışılabilir yani.
  • a perfect lie  (20.09.21 16:56:54)
Ne isteğinize ve ne meslek seçeceğinize bağlı?

İtalyanca öğrenmesi kolay, italyan kültürü kaynaşması, entegre olması kolay (almanyaya göre) bir kültür. İklim güzel, sosyalleşmek kolay. Üniversite okumak için gayet güzel bir yer.

Almanya yukarıdaki avantajları taşımamakla beraber, işszliğin düşük, orta düzey düz beyaz yaka çalışanlar için (babanızdan devralacağınız holdinginiz yoksa) daha iyi maaşlar vaadeden bir ülke.

Ancak üniversite diye başlayıp liseye geçmişsiniz??
Lisede sunduğunuz seçeneklerin dil açısından bir farkı olur; onun dışında ikisi de bakelorya diploması veriyor nasılsa. Ucuz ve puanın daha kolay yeteceği okul duruma göre tercih edilebilir.. ikinci yabancı dilden sonrası daha kolay öğreniliyor nasılsa. Diğer ülkeye geçiş hem liseden hem de üniversiteden sonra mümkün.

Sanat, sosyal bilimler veya denizle ilgili alanlarda italyayı tercih edebilirken ekonomi, IT, mühendislik alanlarında almanya olabilir. Buralarda okuyup belki norveçe belki Yunanistana geçersiniz belki? Neden dar bakıyoruzki? Nerede mutlu olunacaksa oraya gidilmeli bence.
  • rewlack  (20.09.21 21:26:50)