Evden kaçan ev kedisi

Dışarıda hiç yaşamamış ev kedisi evden kaçarsa dışarıda akıbeti ne olur? Hayvan sonuçta içgüdüleri var, ne yapacağını bilir o diyerek teselli ediyorum bir yakınımı ama kendim de çok inanmadım buna.

Döner mi bir gün? Sağlığı sıhhati yerinde midir sizce?

yaşadıkları bölgeye göre değişir.
sakin, sessiz, sokak hayvanlarına bakılan bir muhitteyse yaşama şansı daha yüksek.
ama sokak köpeklerinin ve trafiğin bol olduğu yerlerde maalesef biraz zorlanır, hatta hayatta kalmayı başaramayabilir.
  • blatta hiberna  (20.09.21 12:16:06)
arkadaşın erkek, kısırlaştırılmamış kedisi kaçtı. bi kaç sokak ötede bi sitede kendine hayat kurmuş halde bulduk. geri dönmek istiyor gibiydi, eve geri getirdik.

annemin dişi kısır kedisi kaçtı. 3 gun sonra yakın bi bahçede, peyzaj için yapılmış çalıların altında bulundu. korkmuştu baya. yanlışlıkla oyun oynarken uzaklaşıp geri dönememiş diye yorumladık.

gençken kaçarlarsa; sokak hayatına daha hızlı alışıyorlar. belli bi dönem evde yaşadıktan sonra kaçanların durumu belli olmuyor.
sert bi mahalledeyse (hayvanların sevilmediği, trafiği bol, yeşili az) -korku sebepli- ciddi zorlanabiliyorlar.
rahat bi bölgedeyse (kedilerin beslendiği, sakin ve yeşil bi sokak) nispeten kolay adapte oluyorlar. esnafla arkadaş oluyorlar.

döner mi? tabiki dönebilir.
sağlığı sıhhati? muhtemelen yerindedir. uzun süreli ev yaşantısından sonra özbakım yetileri eskisi gibi olmasa da çöp karıştırıp, fare yakalayacak hali vardır muhtemelen.

apartman kapısının önüne mama koyun, su koyun. tercihen kedinin kendi kapları olsun. yakın sokakları ismini çağırarak gezinin. araç altlarına bakın.
kısırsa zaten o da size dönmek istiyordur şu an. kısır değilse bi süre serserilik peşinde koşabilir.
  • barankovan  (20.09.21 12:21:47 ~ 12:22:33)
O çevrede köpek gördüğümü hiç hatırlamıyorum. Şanslı ki hem kedilerin çok sevildiği bakıldığı bir yer hem de trafik yok denecek kadar az.

Peki şartlar kötü olsaydı bile kendini güvende hissetmeyen bir kedi neden evine dönmesin? Evinin yolunu biliyor sonuçta. Dışarıda aç kalsa evde onu besleyecek biri olduğunu da biliyor. Ben olsam dönerdim. Kedileri severim ama hiç beslemediğim için kafalarını çözemiyorum.

Ek : temmuz'da kaçtı kedi. Dişi. Kısır mıydı hatırlamıyorum.
  • IncredibleMau  (20.09.21 12:23:36 ~ 12:25:11)
Ben yeni kaçtı sandım, şu örneği verecektim .

www.eksiduyuru.com

Uzun zaman olmuş, döner mi bir fikrim yok ama iyi olabilir.
  • hair freak  (20.09.21 12:26:19)
Bizim kedi de kaçtı, üç gün sonra bulduk, sonra bahçeye alıştı ve ilk günden itibaren hiçbir kediden korkmadi ve dayak yemedi. Hatta korkulan kedi bizimki oldu. Hiç endişe etmeyin belki de şu an çok mutlu.

  • beni sen öldürme  (20.09.21 12:37:30)