Duyuru'nun müteahhitlerine bir soru...

Ekte görsellerini eklediğim, yaklaşık 48-52 m2 arası taban alanına sahip 2,5 katlık, giriş kısmında mutfak+salon, ikinci katta 3 oda+banyo, teras katta ise 1 oda+2 teras şeklindeki evin aşağı yukarı anahtar teslim fiyatı ne olmalıdır.

Mutfak/banyo vb gibi yerler için kullanılacak olan malzemeyi ortalama olarak düşünelim.

abi bu nasıl soru, arsa maliyeti nedir? mahallenin rayiçi nedir? kullanılacak malzemelerin kalitesi nasıl olacak? bir konutun anahtar teslim fiyatını belirleyecek 100 tane girdi var, buna kimse buradan doğru yanıt veremez ve seni yanıltır. en iyisi o bölgedeki bir emlakçıya gidip danışmaktır.

50m2 taban alanından tahmini 120m2 inşaat alanı var diye anlıyorum. fotoğrafa bakılırsa m2 maliyeti 400 dolarlık bir konuta benziyor. bu da 400bin tl gibi bir maliyete denk gelir. bunun üzerine arsa maliyeti ve müteahhitlik kar payı eklenir. müteahhitlik bedeli piyasada %20 alan da var, %50 alan da var. bu matematiğe göre kendiniz hesaplayın. yapılabilecek teknik yorum ancak bu kadar olur bence.
  • kent sakini  (19.09.21 21:14:54)
(git: www.youtube.com şöyle bir video vardı, yapan müteahhit güzel güzel anlatıyordu. belki işinizi görür.

  • oz suser  (19.09.21 21:15:55)
@kent sakini, yanıt için teşekkürler fakat yalnızca yapı maliyetini sordum. Arsa maliyetinin alakasını anlayamadım. Arsa bende zaten. Malzeme olarak da ortalamada kullanılan birtakım standartlar vardır. Ek olarak üst kalite anlaşılırsa başka, ama sektörün bu standartlarda genel olarak kullandığı malzeme çerçevesinde düşünmek için "ortalama" ibaresini kullandım ama daha açıklayıcı olmak gerekiyor demek ki.

Yani şu şekilde açıkça sorayım o zaman: Bu şekilde bir yapının elbette müteahhitlik bedeli dahil, arsa bedeli tabii ki hariç maliyeti nedir?
  • msb  (19.09.21 22:13:56)
biz geçen sene yaz aylarında 55 m2 triplex evi 550 bin tl ye bitirdik, havuzda vardı havuzla 700 bin tl tuttu. süper olmasa da iyi malzeme kullandık. müteahhit yoktu kendimiz koşturduk

  • fistikthecat  (19.09.21 22:58:42)
Bir müteahhit olarak ortalama 500 bin tutar demeye geldim, ama müstakil evlerde fiyat hesabı her zaman şaşırtır.

Bu 500 bin lirayı her kalemi ayrı ayrı siz işveren olup yaptırırsanız diye düşünün, yoksa "bana bu binayı yap bitir teslim et" dediğinizde kimse 500 bine yapmaz.

Eğer iş İstanbul Anadolu yakasındaysa yardımcı olabilirim.
  • John Bloor  (20.09.21 10:58:52)
çok parametre olsa da, 500bin rakamı makuldür demeye gelmiştim. herkes söylemiş.

  • co2s2  (20.09.21 16:36:09)