arkadaşlarıma hainlik mi ediyorum?

Merhaba,

İki farklı ofiste çalışıyoruz. Bundan 3 ay önce hepimiz yüksek lisans başvurusu yapıyorduk ve benzer yerlere başvuru yapıyorduk. Benim odamda sadece ben, diğer odada 3 kişi başvuru yapıyordu.

3 ay önce arkadaşlar yardımlaşalım, sınavları birbirimize haber verelim vs diyerek bi whatsapp grubu kurdum bunlarla, yükseklerin başvurularını ve takiplerini ben yazıyorum. Arkadaşlar yarın bu sınav var unutmayın, arkadaşlar şu gün şu başvuru son unutmayalım vb. O kadar fazla başvuru var ki, yardımlaşalım unutmayalım tarihleri diye.

Bu süreçte arkadaşlardan ikisi bi bilim sınavını beraber yapıp, kopya çekiyorlar odaca ve ben diğer odada kalıyorum. Bu arkadaşlar sınavdan geçiyorlar ama ben kopya çekmediğim için yeterli puan alamıyorum ve mülakata giremiyorum. Başka bi zaman da, bunlar bana sınav olduğunu haber vermiyorlar, ben de yıllık izinden geri dönmüşüm o gün, tesadüfen sınavı öğrenip son dakika sınava giriyorum vs.

Başvuru işleri vs bitince de bi tanesi bir şey demeden whatsapp grubundan çıkmış gitmiş.

Ben de baktım bi ben çabalıyorum, keriz gibi hissettim kendimi. Puanlarımız yakın, onlar benim rakibim olmalarına rağmen hiçbir şeyi gizlemedim sürekli verici davrandım.

Son bir başvuru kalmıştı, aylar öncesinden bana üni başvuru almayacak dedi arasından bi tanesi, ben de hem sözlü hem yazılı olarak bu üniversiteyi aradığımı, başvuru alacağını ve tarihlerini söyledim. Şimdi onlar bu başvuruyu unuttular gibi gözüküyor, ben de açıkçası bi daha kimse iyi olsun diye peşlerinde koşmamaya karar verdiğim için söylemeyeceğim demiştim, ama vicdan yaptım. Kasıtlı olarak söylemiyor gibi oluyorum. Halbuki bilim sınavına gözleri önünde çalışıyorum, sorsalar söylerim yani sınava çalışıyorum diye ama durup dururken peşlerinden koşmuyorum hadi başvuru yapın diye.

Hem kendim o kadar çabaladım ki onlar iyi olsun diye, verdiğim çabamdan dolayı öfkemden, hem de onların benim rakibim olmasından dolayı (ben değil de onlar kabul alabilir, sınırlı kontenjan) söylemediğim için başvuruların açıldığını, kendimi suçlu hissediyorum. Bu arada arkadaş dediğim, bunlar 4 aydır birlikte çalıştığım, burda tanıştığım insanlar. Sizce ne yapmalıyım?

Eğer verdiğiniz emeğin karşılığını alamıyorsanız bir ilişkide ister arkadaşlık ister sevgililik en doğrusu kendinizi geride çekmeniz. Bunlar baya sizi kullanmışlar.

Çok yoğundum unuttum dersiniz.
  • GoodMorningTeacher  (09.09.21 16:46:57)
onların size arkadaşım dediğini düşünmüyorum. boş verin kendinizi suçlu hissedeğiniz bir şey yok.

  • Hallegadola  (09.09.21 17:00:22)
bir şey yapmıyorsun ki. çok kötü niyetliler bence. haber verme.

  • snd88  (09.09.21 17:04:09)
Psikoloji gibi yüksek lisansin oldukça önemli olduğu bir bölümden mezunum. Fazla mezun, az kontenjan gibi bir durum var. Herkes herkesin rakibi yani. Böyle bir bölümden mezun üç yakın arkadaş olarak bilim sınavında 'kimseye hak geçmesin' dusturuyla herkes birbirine kopya verirken biz bireysel olarak girdik bilim sinavlarina. Zaten geçen sene bilim sınavlarının uzaktan olması tam bir fiyaskoydu. Sinavlarin hemen hepsinden ben yüksek puanlar aldım geçtim, arkadaşlarımın geçemediği sınavlar oldu. Ve dönüp de 'aaa fraise keşke yardımcı olsaydın' demediler.

Sizdeki daha saçma bir durum. Bence soylemenize hiç gerek yok.
  • fraise  (09.09.21 17:07:20 ~ 17:07:59)
"aylar öncesinden bana üni başvuru almayacak dedi arasından bi tanesi"

Belki siz başvurmayın diye böyle dedi.

Niye böyle şeylerle uğraşıyorsunuz ki?

Aynı iş yerinde çalışmanız arkadaş olduğunuz anlamına gelmez. Arkadaşlık böyle bir şey değil.

Kendinizle ilgilenin. Kimsenin koçu değilsiniz.
  • dissendium  (09.09.21 17:17:13)
Siz kendi kendinize gelin-güvey olmuşsunuz. Ben sadece 4 ay tanıdığım yetişkin bireyle tuvalete bile gitmem.

  • malheiros  (09.09.21 17:19:27)
onlar sizi arkadaşı olarak görmemişler. Öyle olsa çağırırlardı bilim sınavını beraber yapalım diye.

Ben olsam özellikle söylemezdim. Sorsalar da söylemezdim.
  • zimbirik  (09.09.21 17:40:01)
Anlattıklarınıza bakarak bırakın iyilikleri için bir şey yapmayı, zaruri olmadıkça diyalog bile kurmazdım. Bence haklarını kaybetmişler çoktan. İnsanlara fazla değer vermeyin, sonra siz üzülürsünüz. Kendimden biliyorum.

  • hrvl  (09.09.21 20:11:50)
Kesinlikle haber verme.

"Ve tarihte görülmemiştir ki merhametten maraz doğmasın."
  • Cnrays  (09.09.21 21:40:46)
sadece 4 aydır tanıştığınız insanlara bira fazla sadık değil misiniz? doğru anladıysam başvurular için yardım talebi onlardan da gelmemiş. grubu siz kurmuşsunuz.

ortada çıkar çatışması var. baştan bilgi paylaşmışsınız zaten, hiçbir şeyi hatırlatmak zorunda değilsiniz. belki mevzu onlar için önemli bile değil.
  • zgrydn  (09.09.21 22:02:05)
Kendi işine ve kariyerine bak arkadaş. İyi niyetli olmak için çabalarken kibarlık budalası gibi bir şey olmuş.

Yüksek lisans yapacaksan kimseden yardım beklemeden sessiz sakın yap.
  • kullanilamayan ruhumuzlar  (20.09.21 22:02:01)