Kredi Karti + Banka Hesabi Onerisi

Merhaba,

6-7 senedir yurtdisinda yasiyorum, senede 1 ay Turkiye'de kaliyorum aile ziyareti.

1) Eski banka hesaplarim/kredi kartlarimin hepsi zaman icinde kullanilmamaktan kapandi sanirim. Buradayken kullanmak icin yeni bir kredi karti almak ve odemelerini falan yonetmek icin vadesiz hesap acmak istiyorum. Hangi kredi kartini onerirsiniz? Aidatsiz olmasi tercihimdir. Herhangi bir puan toplama taksit vs beklentim yok.

2) Enpara ve Cepteteb'den hesap acmaya calistim dun anksam internetten. Ikisi de "ikametgahiniz yurt disinda oldugu icin hesap acamiyoruz" diye hata verdi TC kimlik numarami girince. Bunun bir yolu yok mudur? Butun bankalar Turkiye'de ikametgah mi istiyor hesap acmak icin? Tesekkurler simdiden.

Bence komisyonlar yıllık ücretler dert olmayacak garanti veya iş bankası iyi olabilir, kredi kartını aidatsız tercih edersiniz.

Sebebi ise garanti bankası video görüşmesi ile bir çok şube işlemini yapabiliyor sanırım ek yetki isteyen, enparada böyle bir şey olsa çözememe ihtimaliniz daha yüksek gibi.
  • atom karincanin torunu  (08.09.21 14:20:52)
ykb +1

  • since1907  (08.09.21 15:31:11)
Eski hesaplarınız hala açıktır muhtemelen, çünkü kullanılmayan hesaplar 10 yıl sonra merkez bankasına devroluyor, 6-7 senede kapatmazlar. Hesabınız olan bankadan aidatsız kart isteyin, en kolayı.

  • mikro patlama  (08.09.21 19:24:09)
@mikro patlama valla enpara hesabimi en son 5 sene once kullanmistim ama o acik degil nedense. Is bankasi hesabim acikti o da sifre yollamada problem yasiyordu. Bugun gittim subeden blokeyi kaldirttim ve kredi karti istedim. Ama bu seferde 65 lira borcunuz gozukuyor kredi karti veremeyiz dediler :S

Meger zamaninda HSBC'ye kendini kapattigim ama gecikme faizini kapatmadigim (nasil oluyorsa) bir borcum varmis, hala o gozukuyormus. Gittim sehirdeki tek HSBC subesine, onlar da uzun bir ugrasi sonucu dogruladilar borcu ama tahsili nasil yapacaklarini bilemediler. Yarin cozup parayi benden nasil alacaklarini soyleyecekler kismetse. 1 ayligina Turkiye'ye geldim, umarim geri gitmeden bir kredi kartim olur.
  • 14  (08.09.21 22:34:15 ~ 23:09:48)
ben de yurtdisinda yasayan biri olarak merak ettigim bir sey var.

neden ihtiyaciniz var bu banka hesabina? burda fatuira vb odemek icin mi yoksa gelince kullanmak icin mi? eger TL kullanabileceginiz bi hesap ariyorsaniz ben sahsen revolut kullaniyorum. euroyu bozduruyorum TL hesabina geciyorum ve ordan komisyonsuz TL harciyor. hemi de kontakles

ikametgah olmayinca hesap acilmamasi olayi bence genel bi kural. onun bir cozumu olacagini sanmam. anca bir sirket hesabina girerseniz belki... ha belki ikametgahinizi geri alip acmayiu dusunebilirsiniz. sonra yine alirsiniz geri. ben TR hesaplarimi ayni sekilde kullaniyorum (enpara kk basvuru yapinca bana da o uyariyi veriyor ama)
  • yoggi  (08.09.21 22:49:29)
"neden ihtiyaciniz var bu banka hesabina? burda fatuira vb odemek icin mi yoksa gelince kullanmak icin mi?"

Ikisi icin de. Yani mesela Turkiye'deki sim kartima lira yuklemeyi beceremedim yurtisindaki kredi kartimla. 6 ayda bir ablamdan istiyorum. Veya gecen gelisimde (bu gelisimde denemedim) yemek sepeti'nden siparis vermeye kalktim, 3D secure falan bir odeme guvenlik sistemine yonlendirdi, o da guya sms yolluyor 2-step verification icin. Bir turlu sms falan gelmedi kredi kartimin bagli oldugu numaraya.

revolut'u hic duymamsitim. Bir arastirayim. Tesekkurler.
  • 14  (08.09.21 23:16:59)