Düdüklü tencere alınmalı mı?

Hayatım boyunca hiç kullanmadım düdüklü tencere; mutfakla haşır neşir olmama rağmen düdüklü tencere niyeyse beni korkutuyor, patlar filan diye düşünüyorum. Annemin evinde, arkadaşlarımın evinde var; herkes aşırı memnun ve mutfağın demisbasi olması gerektiğini savunuyor. Bana kalsa et haşlamak dışında çok bir esprisi yok gibi.

Şimdi mutfak eşyalarını yeniliyorum, bir de düdüklü tencere alsam mı kararsız kaldım. Duyurucular sayesinde güzel bir küçük ev aletleri seti aldığımdan bunu da size sorayım dedim. :)) Düdüklü tencere gerekli midir? Alirsam işimi kolaylastirir mi? Ve tabii ki varsa marka model tavsiyelerinizi de almak isterim.

Teşekkür ederim şimdiden herkese.

patlamaz ve çok faydalı, özellikle kışın bakliyet pişirirken. 3,5 litre olanlardan alın, dev gibi yer de kaplamaz kalabalık değilseniz.

  • whoosie  (08.09.21 12:39:36 ~ 12:39:50)
Kuru fasulyeden, taze fasulyeye, mercimek çorbasına kadar bakliyat ve sebze yemeklerinde uzun pişen çorbalarda işinizi çok kolaylaştırır.
En iyisi Fissler marka Tefal bana yetiyor. Bime gelen Hascevher’i bile alsanız farkediyor. Bütçenize hangisi uyarsa.

  • cilekli pasta  (08.09.21 12:44:45)
model önerim yok çünkü ben en klasik olanlarından kullanıyorum. Üzerinde açma kapama kolu olanlardan, kapağı içeri girip kolla vakumlananlardan. Ben bundan memnunum.

Gayet güvenli hissettiriyor. Patlatmak falan aslında oldukça zor, çook doldurman ya da çalkalaman vs gerekli.

sadece et için değil, patates 10 dk da haşlanıyor, tazefasülye falan 10 dk da pişiyor içinde. Baklagiller için büyük kolaylık vs.
  • zimbirik  (08.09.21 12:44:56)
ben senede üç kere falan kullanıyorum, onda da kullanmasam olur esasen o yüzden bu kadar sene düdüklü tencere olmadan idare ettiyseniz bundan sonra da edersiniz bence. alışmayan insan için çok kullanışlı olmuyor maalesef, kendimden biliyorum. hala her kullandığımda acaba patlar mı gerginliği, dışarı buhar verirken hah bu sefer kesin patlıyor sinir harbi derken helak oluyorum. bence almayın, boşa yer tutmasın.

  • evde liyakat kalmamis  (08.09.21 12:45:03)
aşırı kullanışlı, tavsiye ederim.
büyük kolaylık yani, gerçekten mutfağın demirbaşı.

tas kebabı falan gibi salçalı, soğanlı, yahni tarzı et yemeklerini, bakliyatları, zeytinyağlıları, et/tavuk/sebze haşlama işlerini çok kısa sürede hallediyorsunuz.
enerji tasarrufunu geçtim, zaman kazanmak çok büyük rahatlık oluyor.

zeytinyağlıların pişmesi 8-10 dakika sürüyor mesela.
bulaşık makinesi boşaltırken yemek bitmiş oluyor gibi düşünün.

ben de düdüklü tencereden korkan biri olarak fissler kullanıyorum, çok memnunum.
annem tefal kullanırdı, o da memnundu.
artık hepsi iyi zaten ama ben patlamama güvencesi olduğu için fissler tercih ettim.
basıncı aşırı artarsa lastiğini atıp patlamıyor.
diğer markaların bu konudaki önlemlerini, garantilerini bilemiyorum.
  • blatta hiberna  (08.09.21 12:50:49)
2 haftada bir mutlaka kullaniyoruz, tefal almistik zamaninda 7-8 sene oldu.
patlatmak icin tibben gerizekali olman lazim, korkulacak birsey yok.
kesinlikle demirbas olmasi gereken bir alet.
  • cooperr  (08.09.21 13:32:26)
Et haşlamaktan başka faydası yok diye düşünmeyin.

Aklınıza gelebilecek her yemeği düdüklüde yapıyorum, kurufasülye, kabak, türlü, tazefasülye 10, 15 dakikada pişen yemekler. Normal tencere saatlerce kaynıyor gibi geliyor artık bana. Kullanışlı ötesi bir şey. Dikkat etmeniz gereken iki şey düdük fısladıktan sonra altını kısacaksınız ve içindeki max yazan ölçüyü geçirmeyeceksiniz bu kadar. (Ki kısmasanız da patlaması çok olası değil hemen) Açarken de soğumasını bekleyeceksiniz hiç bir işlem yapmanıza gerek yok, ha havasını alabilirsiniz ama almasanız da sıkıntı yok bekleyip pıt diye açıyorsunuz.

Ota boka kaygılanan bir bireyim düdüklü patlaması korkusu hiç yaşamadım, çevremde de bazen gözlemlediğim acaip yersiz bir korku. Aşmak için patlaması için gereken şartları araştırın bence.
  • hedep  (08.09.21 15:24:55 ~ 15:27:45)