Yurtdışında yapılan aşıyı işletme

Gemide çalışan biri uçak bileti aldı ama checkin için hes kodu ile aşı doğrulaması yapıyolarmış. Amerikada Limanda 2 doz biontech aşı olmuş elinde cdc aşı kartı var ama enabıza işlemediği için aşısız görünüyor. Bunu nasıl işletiriz veya elindeki aşı kartıyla nasıl checkin yapılır bilgisi olan var mı?

Ben de yurtdisinda asi oldum. Turkiye'ye gelirkenki ucaga binmeden once check-in icin (THY'nin yolladigi emailde yer alan) register.health.gov.tr adresinden T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye’ye Giriş Formu'nu doldurdum. Doldurunca verdigi PDF'te HES ve QR kodlari var. Ucaga binmeden once bu PDF'i gosterdim, ustune bir de asi belgemi gosterdim. Turkiye'deki ziyaretim sirasindaki ic hat ucuslarinda da ayni sekilde. Simdiye kadar e-nabiz isletmesiyle ugrsamama gerek olmadi.

  • 14  (08.09.21 00:35:22 ~ 00:37:45)
Instagram fenomeni umitko en son Londra da olduğu aşıyı sisteme işlemişti.mesaj atarsanız bilgi verecektir.

  • oligomer  (08.09.21 10:48:32)
Ayni soruyu ben de arastirdim, sonuc olarak burada bilgi vermisler ama daha denemedim.

covid19asi.saglik.gov.tr
  • VIPCH  (08.09.21 11:55:51)
Birkaç telefon ettim ama kimse net bilgi vermiyor 184ü arayın diyorlar alakasız bir şekilde @oligomer teşekkürler ilgili kişiye yazdım

  • Humanimal  (08.09.21 12:37:32)
Türkiye'ye gelip @VIPCH'in attığı linkte belirtilen işlemi yaptırmadıkça HES koduna işletemez.

Bunun için @14'ün belirttiği gibi register.health.gov.tr adresinden kayıt formunu doldurması lazım. Bu formun sağ üstünde HES kodu yazacaktır. Ama tabi bu HES kodunu okutunca yukarıdaki işlemi yaptırasıya kadar Aşısı yok şeklinde gözükecektir. Bu nedenle manuel olarak aşı kartı sunacaktır. Ancak 2. aşısı üzerinden 14 gün geçmediyse yine aşısız sayılacaktır. PCR testi alması gerekmektedir.

Ayrıca Yurtdışından Türkiye'ye giriş ile Türkiye içinde seyahatin kuralları da farklılık göstermektedir. Mesela Yurtdışı için son 72 saatte yapılan PCR testi istenirken, yurtiçi uçuşları için son 48 saatte yapılan test sunulmalıdır. Yurtdışından gelirken antijen testi sunabilirsiniz ama yurtiçi uçuşlarda sadece PCR testi kabul edilir. HES kodu sadece Yurtiçi uçuşlarında talep edilir, gibi bir çok fark bulunuyor.

Yurtdışından gelip, bağlantılı bir uçuş ile yurtiçinde uçuş yapacaksanız, yurtdışı kurallarına tabisiniz, ancak yurtdışından geldikten sonra ayrı bir uçuş yapacaksanız yurtiçi kurallarına tabisiniz.

Yurtiçi ve yurtdışı kurallarını aşağıda ayrı ayrı yazıyorum.

Türkiye'ye giriş için aşağıdaki belgelerden birini ibraz etmeleri zorunludur:

1- Varıştan önceki son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR negatif sonucu
2- Varıştan önceki son 48 saat içinde yapılmış negatif hızlı antijen test sonucu
3- Seyahat tarihinden en az 14 gün önce aşı olunduğuna dair belge
4- Seyahat tarihinden en az 14 gün önce alınmış aşı sertifikası: Johnson & Johnson aşısı dışında en az iki doz aşı uygulanmış olması gerekmektedir.
5- Son 6 ay içinde Covid-19 enfeksiyonu geçirildiğine dair belge: Pozitif test sonucunun alınmasının üzerinden en az 28 gün geçmiş olmalıdır.

Yurt içi Uçuşlar için aşağıdaki kurallar geçerli:
Uygulama Detayları:

1. Uygulama sadece T.C. Vatandaşları için geçerli olup, yabancı ülke vatandaşları muaf tutulmuştur.

2. Uygulama sadece iç hat uçuşlarını kapsamaktadır. Yurt dışından gelen veya yurt dışına devam edecek olan bağlantılı iç hat uçuşu olan tüm yolcular (T.C. Vatandaşları da dahil ) uygulamadan muaf tutulmuştur.

3. 18 Yaş altı (18 yaşından gün almamış) çocuk yolcular uygulamadan muaf tutulmuştur. (18 yaşını doldurmuş yani reşit olan olan yolcular AŞI veya BAĞIŞIKLIK şartını sağlamıyorsa, PCR testi sunmalıdır.)

4. AŞI: Uçuştan en az 14 gün önce düzenlenmiş 2 doz Covid-19 Aşı sertifikasına ( Johnson& Johnson için tek toz ) sahip olunması gerekmektedir.

5. BAĞIŞIKLIK: En fazla 6 ay önce düzenlenmiş (180 gün olarak kontrol edilir) Covid-19 PCR test sonucu “POZİTİF” olan veya son 6 ay içerisinde düzenlenmiş “İyileşme sertifikası” sahibi olanlar yolcular hastalığı geçirmiş olarak kabul edilmektedir. Yolcunun hastalık sonrası karantinası bitmiş ve HES kodu risksiz statüsüne geçmiş olmalıdır.

6. BAĞIŞIKLIK+AŞI: Süreye bakılmaksızın hastalığı geçirmiş ve uçuştan en az 14 gün önce düzenlenmiş tek doz Covid-19 Aşı sertifikasına sahip olunması gerekmektedir.

7. 4., 5. ve 6. Maddelerde açıklanan AŞI veya BAĞIŞIKLIK şartlarından herhangi birini sağlayamayan yolculardan, Negatif PCR testi talep edilmektedir.

8. PCR Testi, uçuşun kalkış saatinden önceki son 48 saat içerisinde numunenin verilmiş olması gerekmektedir.

9. Sadece PCR testi kabul edilmektedir, antijen veya hızlı testler gibi alternatif testler kabul edilmemektedir.

10. Negatif PCR test sonucunun E-Nabız sistemine yansımış olmasının, yolcularımız tarafından uçuş öncesinde kontrol edilmesi, test yaptırdıkları sağlık kuruluşundan E-Nabız sistemine kaydedilmesini talep etmeleri ve ek olarak fiziki çıktı şeklinde yanlarında test sonuçlarını bulundurmaları tavsiye edilmektedir.

11. Sağlık otoriteleri tarafından aşı olması uygun görülmeyen tüm misafirler PCR testi uygulamasına tabidirler.

12. Yurtdışında aşı olan ve aşı bilgileri henüz Sağlık Bakanlığı sistemlerine yansımamış olan TC vatandaşları aşı sertifikalarını göstererek uçuşa katılabilirler. Health Pass uygulaması üzerinden QR okutarak aşı sertifikası kontrol edilecektir.

13. PCR test sonucu yeni çıktığı için henüz HES uygulamasına yansımamış olursa; test, E-nabız veya HES uygulamasından QR kod okutularak kontrol edilecektir.

14. PCR testi yurtdışında yaptırmış olanlar içinse manuel kontrol yapılacaktır.

15. 12., 13. Ve 14. Maddelerde yer alan istisnalar dışında uçuşa kabul sırasında yapılacak HES uygulamasından yapılan sorgu sonucu dikkate alınıp, onay verilmeyen yolcular manuel evrak kontrolüyle uçuşa kabul edilmeyecektir.

16. AŞI, BAĞIŞIKLIK ve TEST bilgilerinin HES uygulaması entegrasyonu sayesinde tarafımıza ulaşması için yolcunun HES Uygulaması > HES Kod Ayarları bölümüne giderek Aşı Durumu, Hastalık Durumu ve Test Durumu bilgilerinin görüntülenmesine izin vermesi gerekmektedir. Bu izinlerin kapalı olması durumunda kişilerin verileri tarafımıza ulaşmayacağı için , uçuşa kabul sırasında uygun olmayan yolcu olarak görüntülenecektir.

-----
Kaynaklar:

www.icisleri.gov.tr

www.flypgs.com

www.sunexpress.com

covid19asi.saglik.gov.tr

www.sunexpress.com
  • yeninesiltupcu  (08.09.21 14:37:12)
abim hindistan'da çalışıyor . buraya 2 ay için gelmişti. çok araştırdı orada 2 doz astrazeneca olmuştu .
enabıza işletmek için çok uğraştı ve sonucu bu şekilde buldu .
aşı belgesinin fotoğrafını çekti ve enabız da dosya yükleme ile bu belgeyi yükledi açıklamaya yurtdışında xx tarihte olduğum aşı eklenmesi gibi bir şey yazınca işlem tamamlandı .
  • devilone  (20.09.21 10:56:49)