Kentsel dönüşümde ev sahibi de para veriyor mu

Be sanki bir ara öyle bir şey hatırlıyprum ama şimdi bakınca bulamadım. Yanlıs mı hatırlıyorum?

Veriyor tabii

  • floydian  (07.09.21 20:17:46)
eve göre değişir. 120 m2 eski bir 3+1 ise senden ya sağlam bi para alıp 3+1 verir 130-140m2 ya da 2+1 verir. hiç para almayanı da oluyor. değişir projeye göre ama eskisi gibi yok artık. duyduklarım hep verdik diyor

  • avatar is back  (07.09.21 20:28:06)
Veriliyor hemde en az 300.000 400.000 TL veriliyor 3+1 için.
Verilmiyor olsaydı şu anda zaten eski bina kalmazdı, herkes kentsel dönüşüm için sıraya girerdi.

  • les yeux blanches  (07.09.21 21:07:39)
Üsküdardan bildiriyorum. 3+1 ev yıkıp yenileme için 320bin ile 400bin arası mütehaitlerden teklif aldık.
Şuan ev değeri 650-750bin civarı aynı sokakta yeni yapılan evler 1.250bin'den başlıyor.

  • catamenia  (07.09.21 21:58:36)
kaç kat imar izni olduğuna göre değişiyor bunun cevabı.

Mesela normalde 4 kat imar izni olan bir bölgeye devlet, kentsel dönüşüm yapılabilsin diye 5 kat izni veriyor.
Sonra bir bakıyoruz ki zaten yıllar önce bina kaçak şekilde 5 kat olarak yapılmış, ruhsat vs. her şey alınmış.

Bu durumda müteahhit bir şey kazanmayacağı için her daireden para alıyor ve karşılığında yıkıp yeni bir bina yapıyor.

Ama mesela 4 katlı yapıldıysa o zaman müteahhit bir katı kendisine yapıyor, satıyor, parasını çıkarıyor.

Elbette çok daha fazla değişken var ama kabaca bu şekilde. Bazı senaryolarda müteahhite satılacak ev çıkması için her daire bir miktar küçülüyor vs.
  • michael_knight  (07.09.21 22:38:43 ~ 22:38:58)
Duruma göre değişir. Bizim akrabanın binası 4 katlıydı. O bölgeye yeni imar izniyle 8 kata kadar imar çıkmıştı. Hiç para vermeden yepyeni binaya geçtiler. . Tabi fazladan 4 kat inşaat firmasına kaldı.

Ama eger o bölge yine 4 kat imarlı olsaydı en az 300 bin civarı vermeleri gerekirmişti
  • limonlu eksi  (07.09.21 22:48:12)
Bir müteahhit olarak özet geçmeye çalışayım;

Bir binayı yıkıp yenilemek için motivasyonum şu olmalı en az. Yıkım ve yenisinin yapılması için harcadığım paradan en az %25 kazanmalıyım.

Sizin binanızı yıkıp yenisini yaptığımda, bana bir kaç daire kalıyorsa ve de o daireleri sattığımda toplam masrafım + %25 karım çıkıyorsa. Sizden hiç para almadan o binayı yapabilirim.

Bana kalan daire ya da dairelerin satış fiyatı maliyet ve karımı karşılamıyorsa kalan tutarı daire sayısına böler sizden isterim.

Bana hiç daire kalmıyorsa, toplam maliyet ve karımı daire sayısına böler sizden isterim.

Örnekleyeyim, ilk senaryoda örneğe gerek yok 2. ve 3. senaryoları örnekleyeyim.

10 daireli binanız var ve yıkıp yenisini yaptım, 2 milyon liraya mal ettim ve 500 bin de kar beklentim olsun, toplam 2,5 milyon.

Yeni yaptığımız binada 12 yeni daire imal ettik ve 10 size 2 bana kaldı, iki dairenin piyasa fiyatı 750 x 2 = 1,5 milyon olsun.

Kalan 1 milyonu 10'a böler sizden daire başı 100'er bin lira isterim.

Hiç daire kalmayan senaryo daha basit aslında, 10 dairenini yıktım ve yeni 10 daire yaptım. Daire başı 250 bin lira vermeniz gerekli.
  • John Bloor  (08.09.21 10:09:08)