Tecrübeli anne babalardan hamilelik ve yeni doğan tavsiyeleri

Hamileliğin 11.haftasından merhabalar!

Efendim hamilelik döneminde yapılacak Yoga'dan bebek alışverişine, yeni doğan bebek bakım yöntemlerinden sağlık sigortalarında kadar, "keşke bunu daha önce bilseydim" dediğiniz veya işinize yarayan her türlü bilgi ve yoruma talibim :)

şubatta ebebek indirimleri var. güzel indirim oluyor. o zamana kadar alışveriş yapmayın. keşke yapmasaydım dediğim şimdi aklıma gelen, şunu almamaktır: www.e-bebek.com ürün demonte geliyor ancak gerekli parçaları eksik geliyor. bi şekilde birleştirdik atmamak için ama şu an allaha emanet şekilde ayakta duruyor.

  • pide  (07.09.21 17:40:04)
Hayırlı olsun, sağlıklı bir gebelik, ve sağlıkla kucağınıza almanızı dilerim.

Öncelikle, daha yolun başı. Karamsarlığa itmek istemem ama bir gebeliğim düşükle sonlandığı için ilk 4 ay kimseye söylememenizi, hatta kendiniz bile bu süreci fazla duygusallaştırmadan, fizyolojik bir süreç olduğunu kabul edip gebeliğin olgunlaşmasını beklemenizi tavsiye ederim.

Sonrasında (bütün zorluklara rağmen sonuna kadar götürebildiğim 2. Gebeliğim sonrasında 2 yaşında bir kız anası olarak yazıyorum) gebelik pilatesi çok faydalı, özellikle ağrılar için. Kanama, cilt kaşıntısı, yüksek tansiyon önemli şeyler. Bunlara dikkat edin. Alışveriş için acele etmeyin, ben son 1 ay tamamladım herşeyi. Bebek bakım kitapları okuyabilirsiniz, bir sürü tavsiye var internette. Kendinizi daha hazır hissetmenizi sağlar, ama hiçbir bebek kitaplarda yazıldığı gibi olmuyor doğunca. Bunu da unutmayın ki sonradan ya ben böyle hayal etmemiştim demeyin :)
  • curukturpkokusu  (07.09.21 17:46:52)
babayım.
beşik, yatak, bebek arabası, biberon, emzik gibi her bebeğin kullanmayabileceği ürünleri ihtiyaç olmadan almayın ( bizim bebek beşikte yatmadı, biberon almadı, emzik emmedi, bebek arabasına binmedi vs).
boba 4g diye bir taşıyıcı aldık, ergonomik. hayatımızı kurtardı, bebeği her yere onunla götürdük (aşı, hastane kontrolü, market alışverişi, tatil vs).
odasını takip etmek için (eğer çalışmıyorsanız) online olmayan bir kamera ve görüntüleme cihazı alın.
11.11 indirimlerinden 1 veya 2 paket yenidoğan bezi alın, gerisini sonra alırsınız, bebeğin cildine hepsi uyum sağlamıyor.

not: kucağınıza almak nasip olsun.
  • pccopath  (07.09.21 17:51:12)
@curukturpkokusu kaybınız için çok üzüldüm, yaşadıklarınızı şu an hayal bile edemiyorum. fakat ben olası bir olumsuzlukta bunu tamamen tek başıma yaşamak istemem, bu yüzden aileme, yakın arkadaşlarıma ve yakın iş arkadaşlarıma söyledim. umarım olmaz ama ihtiyacım olursa hepsinin ayrı ayrı desteğine ihtiyacım olacak.

heyecan konusunda da yapacak bir şey yok, geçen hafta ultrasonda hareket ettiğini gördük, bu durumda bağ geliştirmemek imkansız gibi ama tavsiyeniz kesinlikle anlıyorum tabii..
  • gmzo  (07.09.21 17:57:27)
baba olarak yazıyorum kesinlikle bebek odası gibi bir şey yapmayın çünkü bebek o odaya girmiyor.dibinizde yatıyor.dolap olabilir sadece.
park yatak denilen bir zımbırtı alacaksınız ve ayaklanana kadar orada yatacak.
sese duyarlı kamera şart.
eğik yastık denilen bir şey var bu iyi bir şey bak.süt içerken felan yan durmasını sağlıyor. www.hepsiburada.com
  • jamswety  (07.09.21 18:08:56 ~ 18:09:27)
Park yatağın görüntüsünü sevmediğim için almadım ama en mükemmel şey kesinlikle park yatak. Eğer büyük şehirde yaşıyorsanız çok büyük bir fırsat indirim olmadıkca hemen hemen hiçbir şey almayın. Örneğin kimi alt değişme masasını hiç kullanmaz kiminin vazgeçilmezi olur. İhtiyaç olup olmadığını doğumdan sonraki bir iki hafta içinde anlayacaksınız. Mesela arkadaş kamera demiş ben hiç kullanmadım ihtiyaç da duymadım. Küvet aldım ama hep kucağımda yıkadım Göğüs pedi aldım sütüm yettiği halde hiç akma olmadı vs. Bunlar biraz sizin bebek bakma tarzınızla ilgili olacak. Travel sistem bebek arabası da pişmanlık bana göre. Hamilton marka kabin boy bebek arabası aldım memnunum keşke baştan alsaydım. Hamile yogasına başladım yoga yaptığım gün 15. Hafta kanamam oldu ama yapıp memnun olan arkadaşım cok. En en en pişman olduğum konu doktorumun ne zaman izne çıkacağını sormamak oldu. 40. Hafta doktorumun tatiline denk geldi ve beni bu sebepten erken doğuma aldığını düşünüyorum. Özellerde doktor 9 ay takip ettiği anne adayının doğumunu tatildeyken başka doktora kaptırmak istemiyor. Devlette böyle bir sorun yok. Tabi herkesin başına gelebilecek bir şey değil ama bana denk geldi.
Banu çiftçi hamilelik ve doğum kitabı elimden düşmedi bence hemen alın. Doğumdan sonra da şirin seçkin 0-1 başla kitabı bir sene boyunca elimden düşmedi.
Son olarak tebrikler sağlıkla kucağıza alın :)
  • cilekli krep  (07.09.21 22:01:04)
Xiaomi’nin kamerasından kondurun bebeğin odasına. Çok kullanışlı ve bebek kameralarından çok daha ucuz.
Anne yanı beşik chicco’nun modeli çok kullanışlı ama artık çok markada taklidi var. Marka farketmez o modeli alın çok rahat edersiniz.
Arabanıizın bagajı küçükse travel sistem bebek arabası almayın. Eşek ölüsü mübarek :) Yer var anne de kuvvetli ise Inglesina Aptica’yı araştırın BMW gibi konforlu araba.
İlk 1 sene bir giysiyi 5 kere bile giymiyorlar Zara felan parayı çöpe gömmeyin HM ve Ebebek indurimlerini takip edin.
  • cilekli pasta  (07.09.21 22:08:52)
@cilekli krep ayrıntılı cevap için çok teşekkür ederim! travel sistem ile ilgili ekşi'de de olumsuz yprum çok okudum ama, baston tipi bebek arabasını ilk aylarda da kullanabiliyor muyuz? ya da nasıl bir çözüm üretmek gerekiyor?

  • gmzo  (07.09.21 22:12:05)
Bastonlar galiba yatmıyor. Travel ya da baston olmayan standart bebek arabaları var. Yatabilen yenidoğanların kullanabileceği. Tabi ayrıca bi puset almanız gerekecek. Bir mağazaya gidip yardım almak iyi olabilir bu konuda.
Şunu da söylemeliyim yenidoğan için en rahat araba (Bebek için) evet travel sistem. Belki travel sistem arabayı 2. El alıp yenidoğan sonrası kullanılacak arabaya harcama yapmak da bi seçenek olabilir.

  • cilekli krep  (07.09.21 22:35:22)
tum alis verisi son 2 hafta icinde yapmis bir anne olarak acele etmemenizi tavsiye ederim ben de. bir de yukarida da soylenmis tekrar vuegulamak isterim ki kullanip kullanmayacaginizi bilmediginiz hicbir seye dogum oncesi para vermeyin. bizim bebek de emzik istemedi mesela ve hic biberon kullanmadi. emzik deneme amacli aldim birkac cesit hicbirini sevmedi. biberon hic almamistim hala kullanmis degilim (9 ay bitti). kuvet almistik ama ilk 5 ay sonrasinda hep kucakta yikadik onu da kullanmiyoruz artik. ilk 5 ayda da madem var kullanalim diye kullanmistik mesela :)

bir de buyuk kalemleri olabildigince temiz 2. el bulmaya calisin derim ben. ornegin bebek arabasi olarak doona aldik arabayi nereye koyucaz bagaja sigar mi vs. gibi dertlerimiz hic olmadi. bebegi yolculuga cikarken arabasinda uyutur hoop arabanin icine koyar en azindan uzun yolun 2 saatini sakin sakin uyuyarak gecirirdik. ama 8-9 aylik oldugu zaman artik tek yone bakmak istemiyor cevresini gormek istiyor. doona o noktada maalesef yetersiz kaliyor. hala 13 kilo olana kadar araba koltugu olarak kullanip sonrasinda satacagiz mesela. 2. el piyasinda da epey ragbet goruyor cunku. simdi inglesina zippy light kullaniyoruz bundan memnunuz. 180 derece yatabilme ve tentesinin tamamen kapanabilmesi ozellikleri onemliydi benim icin ve ikisini de karsiliyor bu araba. ama minicik kapanan kabin boy arabalara da ara ara aklim kaymiyor degil cybex pockit gibi modeller mesela. ama simdilik bu isimizi goruyor gayet. yine de doona'nin uyuyan bebegi hic bozmadan arabaya bindirip indirebilme ozelligini cok ariyoruz.

bazi seyler sirf cok sevimli diye cok cok paralara satiliyor, o tuzaklara dusmeyin derim. sizin yataginiza sabitlenebilen anne yani besikler cok is goruyor. zaten bebek uzun bir sure sizinle uyuyacak buyuk ihtimalle, kendi alani olmasi sizin gece ay bebegi ezdim mi ay yuzunu orttum mu gibi korkularla tedirgin uyumanizi engeller, dinlenebilmis olursunuz bebek uyudugu surece.

saglikla kavusun, uzun bir yol bekliyor sizi, kolay gelsin :)
  • in vino veritas  (07.09.21 23:03:05)
ne heves ediyorsan al. 8 tane çocuğun olmayacak. alışverişi son dakikaya bırakma, erken doğum da olabilir. yavaş yavaş, güzel güzel hazırlan.

  • deartheodosia  (07.09.21 23:10:10)
ve bakıcın olmayacaksa uykunun tadını çıkar.

  • deartheodosia  (07.09.21 23:11:00)
Benim cevabımın sizin için moral bozucu olabileceğini düşünüp tekrar birşeyler yazmak istedim. Ama o kısma ilişkin birşey yazmayacağım sadece tavsiyelerimi ekleyeceğim. Hepimizin temennisi 9 aylık serüvenin sonunda sıcacık kucaklaşmanız :)

Bebek kamerası Xiaomi aldık, memnunuz, sadece elektrik kesintisi fazla olan bir yerde iseniz internet gittiğinde çalışmaması sorun. ama o da 2 senede 1-2 defa oldu, o sırada bebek uyuyorsa yanında kaldık.
ilk giysileri yenidoğan bedeni almayın, 2 hafta giyiyor. 0-3 ay bedeni alın.
Fermuarlı tulumlar çok pratik.
park yatak kullanışlı ve pratik birşey. markası çok önemli değil bence, en basic modeli alabilirsiniz. Üzerinde bulunan dönenceler vidalanmıyorsa bebeğin üstüne düşme tehlikesi var ve yine üzerinde bulunan alt açma ünitesi çok sert olduğundan alt açmak için de çok kullanışlı değil. Bu yüzden basit, aksesuarsız bir park yatak alabilirsiniz. Bizimki büyüdükçe yataktan atlamaya başladığı için yatağın en alçak konumuna getirip üzerine sünger kestirdik mobilyacıdan. Yatak seviyesi ayarlanabilenleri ve yandan fermuarlı açılıp anne yanı yatağı gibi kullanılabilenleri seçebilirsiniz.
Bebek arabası joie chrome kullandık. Bence makul bir fiyat performans ürünü. Hem travel system gibi ama değil de aynı zamanda. Arkadaşlarımız bize bazı ödünç ürünler verdi, ana kucağı, kanguru, ev için sallanan müzikli ana kucağı, hoppala gibi şeyler sağolsun arkadaşlarımız verdiler. hepsi de çok işimizi gördü.

Alıp hiç kullanmadığım şeyler: anne sütü poşeti, meme pedi, meme kapağı (ki gümüş olanları lazım olur diye almayın, bulabilirseniz 2. el veya ödünç bulun, bana kalırsa çok işe yaramıyor).
Otomatik süt sağma makinesi almamıştım, manuel olanı ilk birkaç ay birkaç defa kullandık. özellikle yenidoğan döneminde sütüm hemen gelmediği ve bebek de emmeyi başaramadığı için pompa ile sütü indirmeye uğraşmıştık bayağı. ama ondan sonra lazım olmadı pek.
Biberon hiç kullanmadık, philips avent almıştım ama lazım olmadı. yenidoğan döneminde emmeyi hemen geliştiremiyorlar, süt de yeterli olmuyor. bu dönemde beslemek için mamayı veya anne sütünü enjektöre koyup damla damla ağzına veriyorduk. bu şekilde meme reddi de olmuyormuş.
ağız bezleri tonlarca almıştım, pek kullanmadık. Kusan bir bebe değildi bizimki.
ikeanın tekerlekli 3 katlı rafı çok iş görüyor. biz bebekliği salonda yayılarak geçirdik, bezini, yedek kıyafetini derli toplu bir arada tutuyordu. Ayrıca ilk zamanlarımızda saç kurutma makinesini çok kullanıyorduk kolik sancılarında hem karnını ısıtmak hem de sesi ile sakinleştirmek için.

Bu arada pilatesi bana doktorum tavsiye etmişti, 18. haftadan sonra. çünkü 18. haftaya kadar kanamam vardı sürekli. Doktor da çok önemli tabi. Benim doktorum rahatlatıcı, sakin bir insandı, çok korumacı yaklaşmadı, biraz akışına bıraktı. başka bir doktora gitmiştim, o doktor o kadar korumacıydı ki, onunla ilerlesem süreç çok farklı olurdu, beni iyice endişeye sokardı. Gerekirse birkaç doktora gidip içinize sinen ile ilerleyin. gebe okulu gibi seçeneğiniz varsa (bunların paralı olanları var ama bence çok gerekli değil. Pilatesteki hamile arkadaşlardan paralı kurslara gidenlerin çok daha az bilgilendirildiklerini görmüştüm) mutlaka gidin, özellikle devlet ve üniversite hastanelerinde deneyimli ebelerin verdiği kurslara katılın. Doğum videoları vs izlemeyin, normal doğum yapmak için kendinize baskı yapmayın, yapılmasına izin vermeyin. Önemli olan hazır olduğunuz ve istediğiniz şekilde bebeğinize kavuşmanız.

İstediğiniz zaman mesaj atabilirsiniz, sorunlu gebelik geçirmiş bir şekilde bebesini 2 yaşına getirmiş sağlık mesleği mensubu bir aileyiz. ELimizden geldiğince sorularınızı cevaplarım.Sevgiler..
  • curukturpkokusu  (08.09.21 01:47:51)