61 tuş MIDI keyboard

Alesis VI61
Alesis V61
Maudio keystation 61es
Maudio keystation 61 mk3
Nektar impact 61
Nektar gx61
Maudio keystation pro

Daha önce klayve çalmadım.
Şu anda heves aşamasındayım. Belki sonra piyano alırım istidadım varsa

Kendi içinde synthesiser varmış yokmuş ilk önceliğim değil.
Tuşlar ucuz süngerimsi/yaylanmalı değil de biraz daha piyano gibi hissiyat versin isterim ama daha önce çalmadım dediğim gibi ne dediğimi bilmiyor da olabilirim.

Tuş hissiyatı açısından bu listedeki klavyeleri nasıl sıralarsınız?
Çalma keyfini ne kadar etkiler yeni başlayan birisi için?

nektar'ların tuşları gayet iyiydi dore müzikte denemiştim bi, aslında en güzeli İstanbuldaysan gidip Tünelde bulabildiklerini kurcalaman.

Mesela Zuhal Müzik de Alesis satıyordu, onun bazı klavyelerinin tuşları piyano gibi bazıları yumuşaktı sanki.
  • nhk ni youkosu  (07.09.21 01:11:55)
Alesis V serisi kesinlikle kötü değil tuşe ama keçeye basar gibi azcık.
(alesis q serisi leş gibidir mesela)

Keystation 61es fiyatına göre o kadar iyi bi tuşesi var ki hala vazgeçemedim
masamın altında hala durur.

Nektar şöyle 1 akor basmıştım meraktan bişey söyleyemem tuşesi nasıldır.

Keystation Pro Hammer Action tuşesi var synthaction değil bambaşka bişey o.
Hammer action'a göre değerlendirecek olursam fena değil ama piyanist tatmin etmez.
  • hedep  (07.09.21 01:54:01 ~ 02:15:24)
selam, içinde syntisizer sesleri olanlar zaten syhnthzizer/workstation oluyor ve fiyatları 15bin den başlıyor. zamanında bir çok synthsizer ve workstation kullanmama rağmen şu an alıp da kullanayım demiyorum zira sahneye çıkmadıktan sonra bilgisayar desteği ile herşey mümkün ve bu aletlerin de kat kat üstünde şeyler yapabiliyorsun.

sahne için mainstage vb gibi programlar da var.

tuşlar sert olsun piyano tuşesi olsun diyorsan 88 tuşlu alman lazım, onların da hepsi değil, istediğin hammer action ise 88 tuşlu bazı modellerde olur ancak.

keystation pro 88(2009 da ikinci el aldım) kullanmıştım geçmişte. prokeys 88(sene 2003 2004 sıfır almıştım) de kullanmıştım. ikisinin de klavyesi güzeldi hammer action.

ben hiç bir zaman klavye üzerindeki knobları, potansları kullanmadım, hepsini bilgisayardan kullanıyorum. klavye üzerinden bana lazım olan tuşlar, oktav, rec, start, stop,loop bu kadar. bunların dışında modulation pitchbend vs dışında hiç bir şeye muhtemelen senin de ihtiyacın olmayacak.

88 tuşluların bi dez avantajı boyut ve ağırlık. cidden 30 kilolara varan ağırlıklar söz konusu olabiliyor, her masaya her yere koyamıyorsun, midi klavye olması dolayısıyla da bilgisayara da rahat ulaşabilir olman lazım.

benim güzel korg bir midi klavyem var ama 88 tuşa da ihtiyacım oldu geçen, şunu aldım.

urun.n11.com

klavyesi yarı ağır, korg / roland / yamaha gibi ömürlük klavyelere sahip değil ne yazık ki ama 3 sene rahat götürür beni diye düşünüyorum. istediğim fonksiyon tuşlarından fazlası da var. 6 kilo ve ince yapısı sebebiyle bilgisayarla aramı açmıyor, zira macbook pro kullanıyorum 15. inch ekran da bile ufak gelirken bilgisayardan uzaklaşmak hiç işime gelmiyor.

ha nektar, behringer, akai gibi markalarla boy ölçüşür kalite konusunda. tabi diğer boylarının klavyeleri nasıldır bilmiyorum ama fiyat konusunda bundan uygunu yok.

keystation pro çok eski bir alet, sıfırını bulamazsın, temizini de bulamazsın, cme ler de piyasadan kayboldu sahibinden de bulamadım.

piyano tuşe dedikleri hammer action olur ondan sonra yarı ağır tuşlar vardır, ondan sonra normal klavye tuşları vardır, alesis 61 tuş yarı ağır tuşeli alet yapmış, güzele benziyor.

alesis stüdyo ekipmanları yapan oldukça eski bir firmadır ama hiç bir ürününü kullanmadım, m-audiodan daha kaliteli olduğu kesin tabi.

behringer, m-audio, nektar, akai, icon bu markalar orta ve alt kalite üreten firmalardır alesis kalite konusunda çok daha iyi bu markalardan.
  • killerbee  (07.09.21 14:05:45 ~ 14:17:28)