Küçük Gösterdiğim İçin İş Hayatında Ciddiye Alınmıyorum

Yaşım 29.

Hem minyon oluşum hem de baby face oluşum sebebiyle iş hayatında hep geri planda kalıyorum. Özellikle karar süreçlerinde hep es geçiliyorum. Bu gibi durumlarda hep yöneticim muhatap alınıyor, sözüm para etmiyor. Oysa işi en iyi bilen kişi benim. Burada benim işleri elime yüzüme bulaştırmam da söz konusu değil, yöneticim bildiğin gelip "sen o toplantıda o işi bana bırak" veya "şöyle konuş, böyle bir mail at, şunları şunları yaz" şeklinde en başından konuşuyor, aklınca yönlendirme yapıyor. Hep bir güvensizlik var.

Mesela ortak iş yaptığımız, farklı bir ekibin lideri gelip benimle bir projenin akıbeti hakkında konuşmuyor, gidip yöneticime soruyor. Oysa işin tamamını yapan kişi benim. Bir de herkesle iyi geçinmeye çalışıyorum, sanırım bu beni iyice sönük birisi yapıyor. Başkalarının talepleri hemen kabul görürken benimki hep dirençle karşılaşıyor ve insanlar ya enayi yerine koymaya çalışıyor ya da istediğim şeyi yapmamak için direniyor.

Bu durum terfi almamın da önüne geçiyor, çünkü baksan tipime, yeni mezun dersin. Bu yüzden işimde çok iyi olmama rağmen hiç erken terfi almadım. Bunu da çok iyi biliyor herkes, yani işimde 1 numara olduğumu çok iyi biliyorlar ancak terfi verilmiyor.

Öte yandan bazı insanlar var, aynı ölçüde emek verdiğimiz projelerde onlar daha ön planda oluyor.

Ben bu sorunu nasıl aşarım?

Sen işine bak. Bunlara kafayı takarsan başarısız olursun.

  • malheiros  (06.09.21 19:43:19)
biraz sakal ve daimi gömlek giymek

  • sttc  (06.09.21 19:48:00)
kılık kıyafet önemli, daha klasik giyinebilirsiniz. cinsiyet nedir bilmiyorum, erkekseniz saçınız fönlü olabilir hep, sakal bırakıyorsanız kesinlikle bırakmalısınız. klasik giyimde hep kemer ve saat olmalı. kadınsanız da saç ve makyajla bayağı büyük gözükülebiliyor, o kolay yani. bir de gözlük takabilirsiniz, gerekirse dinlendiricili :)

  • candide  (06.09.21 19:52:58)
zor ama insan böyle ortamlarda kendini daha açık ve kesin ifade etmek zorunda kalabiliyor. "pencere açık kalsın" gibi ufak bir konudan proje sunumuna her anlamda. madem iyisiniz sorulmasını beklemeden anlatın işinizi. görmek istediğiniz saygıyı talep edin. siz kabullenmişsiniz biraz sanki. "ben böyle görünüyorum" tamam ama insanın olgunluğunu gösteren onlarca kriter var.

  • not dark yet  (06.09.21 20:17:24)
önyargıyı kırmak zor doğrudur fakat ben bu anlattıklarının görüntünden çok davranışlarınla ilgili olduğunu düşündüm. Herkes senin en iyisi olduğunu biliyorsa seni dinlerlerdi, bence o güvende bir sıkıntı var. Belki de yöneticin senin yaptıklarını üstüne alıyor falan bir şey var orada.

"Bir de herkesle iyi geçinmeye çalışıyorum, sanırım bu beni iyice sönük birisi yapıyor."

belki de "her şeyi ben yapıyorum size ne oluyor mk" egosu lazım sana biraz. Bu iş karakter meselesi ama başarılı oldukça veya kazık yedikçe biraz şekillenebilirsin bence. Görüntünden çok davranışların üzerine çalış derim.

bu arada, genç olunca terfi almama olayını duymuştum o sanırım Türkiye'de belli mesleklerde olan bir şey ne yazık ki. İş değiştirsen iyi olabilir belki.
  • nhk ni youkosu  (06.09.21 21:35:32 ~ 21:36:55)
Yöneticnle konuşulması olması gereken bi şey
Zaten adamın işi bu, yönetmek ve konuşmak

Yöneticinin sana bi şey sormasına gerek kalmıyorsa herkes işini eksizsiz yapıyordur
Bu da güzel bi şey

Başkasının yapması gereken iş varsa yaptırmaya/ yapmaman gereken iş varsa hayır demeye odaklanabilirsin

Bir de yapamadığın konuşmaları evde kdndini videoya çekerek dinle
En iyi gelişme yöntemi
  • bir soru sorcam  (07.09.21 10:35:14)
herkesle iyi geçinmeye çalışma, biraz ciddi ol, fazla gülme. laylaylom olunca fazla ciddiye alınmıyorsun. bu ülkede insanlara güler yüz, iyilik pek yaramıyor.

  • nothing in my way  (07.09.21 11:47:13)
minyonum, baby face bir yüzüm var, güler yüzlüyüm ama böyle bir durumla karşılaşmadım. fiziksel görünümümüz çok etkili ancak davranışlarımız ve yaydığımız enerji de bir o kadar etkili. yeri geldiğinde daha sert, ciddi bir tavır takınmanız gerek. bir de iş hayatında bir işi siz yaptıysanız bunu söylemekten ve fikir belirtmekten çekinmeyin üzerine çöreklenirler.

  • Hallegadola  (07.09.21 13:38:53)
spor yap, irileş, kiloluysan mutlaka kilo ver. 6-7kg kas ekle yüzüne. Sakal bırakılıyorsa kirli de olsa sakal bırak. kıyafet olarak bir miktar daha klasik giyin. Özgüvenini sporla artacaktır zaten. mümkünse sporla birlikte bir dövüş sporuna da başla. agresiflik ve maskülenite ekler sana.

dediklerimi yap, 6 aydan 12 aya varan sürede farkı görmeye başlayacaksın
  • KaraSakall  (09.09.21 12:53:05)