özel okul işi acayip karlı bir iş değil mi

tek ana giderin personel olduğunu ve personellere de dip ötesi maaşlar verildiğini göz önünde bulundurursak, kreş, ilkokul, ortaokul vs açmanın çok karlı bir iş olduğunu söyleyebilir miyiz? ödenen rakamlara bakılırsa bu adamlar inanılmaz paralar kazanıyorlar.

Muhtemelen çok çok karlı değildir ama ben de bir çok işe göre daha karlı olduğunu düşünüyorum. Kar oranı nedir bilmem ama dönen para büyük olduğu için cebe iyi para kalabiliyor olabilir.

Ek olarak maalesef bu inanılmaz para konusu beni eğlendiriyor, bir köydeki markette çok iyi paralar kazanabiliyor ama sahibi sefil yaşamını sergilediği için sadece çok karlı görünmüyor millete veya bir ekmek fırınının çocuğu porche arabaya binebiliyor ama o çocuğun o fırının sahibinin çocuğu olduğunu bilmiyor kimse, bir yere öğrenci başı çok para veriliyor diye muazzam karlı olmak zorunda değil anlatmak istediğim ama evet ben bile 5-6 sene önce öğrenci halimle bakın bu bölgede özel okul yok millette para var açalım bir tane deme vizyonunu göstermiştim, tabi okul açacak kalibrede kimse olmadığı için olmadı ama isterdim.
  • atom karincanin torunu  (06.09.21 15:21:56 ~ 15:22:40)
Okulların bu sürede ara ara kapanması evde eğitimin artması ve giderek sayısallaşan hayatla birlikte okulların ileriki dönemlerde bu şekilde (10-15 yıl) devamı biraz zor görülüyor.

Sürekli değişen dünya yeni iş olanakları ile birlikte ve eğitim sisteminin de değişmesi gündemde.
Bu konuda küresel manada dile getirilen ise, bir insanın hayatının nerdeyse 15 yılı eğitimle geçiyor.
Arada dayanamayıp master yapacam ya da ikinci üçüncü Üniversitemi okuyacağım diyenlerle birlikte süre 20 yıla uzuyor.
Bu kadar zamanın eğitimle geçmesine gerek yok denilerek, sadece belli kurslarla kişi alanında yeterli hale gelerek iş hayatına girebilir hale gelecek. Hatta yeni meslek dalları dahi söz konusu bu manada.

90ların sonu 2000lerin başı İnternet cafeler in parlak zamanlardı. Mobil hayat ve araçları birlikte popülerlikleri azaldı. Özellikle akıllı telefonlarla birlikte konsept değişti ne de olsa. E

Buna benzer eğitim sistemi bildiğimiz anlamdan farklı bir anlam kazandığı anda sanırım özel okullar da anı yakalama adına bir süreliğine mesleki kurslara dönüşebilirler.
Bu dönemi başlatacakların ise alanında önde gelen teknoloji şirketlerinin olacağını sanıyorum.
  • Erva  (06.09.21 15:37:14)
Babam özel okul işinde. Çok iyi paralar dönmüyor.

Öğrencilerden 50-100k arası almak için isim yapman lazım, onun için de iyi öğretmenlerin olması lazım.

İsim yapmış, tecrübeli öğretmenlerin kaşesi yüksek. Devlette 7-8k kadar maaş alan adamı özele getirmek için iki katını vermen lazım. Ki o durumda bile gelen yok. En iyi okulda, bulabildikleri "ortalama" öğretmene 10k civarı para veriyorlar o yüzden. Beden eğitimi zart zurt onlara saatlik çok düşük ücretler veriyorlar ama matematik / fizik vs. öğretmenlerinin maaşları çok kötü değil.

Sabit gider olarak bina kirası falan var senin değilse. O da çok yüksek değil, ama aylık minimum 100k, o da Ankara'da. İstanbul'da çok daha yüksektir.

Ya da "aman çocuğum devlete gitmesin de" diyen velilerin çocuklarını gönderdiği mahalle özel okulları var. Onlar yeni mezun öğretmen çalıştırıp asgari ücret veriyor, evet, ama onlarda da veliden 50k alamıyorsun, 5-10k arası alabiliyorsun.

Kaldı ki çok fazla özel okul var, rekabet çok yüksek, bu "alt seviye" özel okulların hiçbirinin kontenjanı dolmadı bu sene, hatta çoğu hala yarı yarıya. Millet "yine kapanır okullar" diye düşündüğü için devlete gitti, orada da kontenjanlar 40-50 kişi oldu.
  • plutongezegendegilmi  (06.09.21 15:40:44)
az önce kafamda biraz hesap kitap yaptım. bence de çok karlı görünüyor.

  • co2s2  (06.09.21 17:59:13)
istanbulda 5 bine özel okul yok abi. zaten bir robert college açalım da demiyorum. ama mahalle arasındaki dershaneden bozma yerler bile 25-30 binden alıyor içeri. yalnızca öğretmen maliyetin var ki öğretmenlere de öyle 10 bin falan vermiyor bu okulların hiç biri. 30 binlik okulda öğretmenin aldığı taşşş çatlasın 5 bin lira oluyor, onu da kayıtsız, mesaili falan yatırıyorlar anca. dolayısıyla bu alt segmentteki okullarda semt iyiyse para basıyor olmaları lazım. bina kirası dışında majör bir masraf yok.

  • roket adam  (06.09.21 18:25:43)
Ablam ve eşinin böyle bir özel okulu vardı. İkisi de devlette öğretmen. Uğraşamayıp devrettiler. Özel dersin hem getirisi daha fazla hem de bu kadar yormuyor.

  • ruhen hastayim ben  (06.09.21 18:39:26)
@roket adam, abi benim bahsettiğim eğitim ücreti. Kitap, kıyafet, yemek, servis falan da üstüne ekleyince 2-3 katına çıkar, ama o para okula gitmiyor zaten.

  • plutongezegendegilmi  (06.09.21 18:45:27)
Aşırı kârlı iş. Ama dershane sektörü kadar değil. Dershane sektörü cok daha kârlı.

  • westblack  (06.09.21 19:11:26)
anaokulu kesinlikle cok karli. bizim sokakta bir anaokulu vardi. eski bir villayi anaokulu yapmislardi yillarca kovide kadar calistirdilar. ama dunyaliklarini yaptilar bu surecte bence. villanin kirasi (villa derken cok eski, semtin en eski evi bile olabilir o eskilikte mustakil ev) + meslek lisesi yeni mezun kizlarin maasi + yemekci & temizlikci kadin maasi (duskun bir teyzeye benziyordu bu kadin, eminim az para veriyorlardi) + elektrik vs faturasi veee en az 30 ogrenci.
anaokulunun garajindaki araba birkac yila luks bir araca donusmustu.

  • Kittie  (06.09.21 20:48:23)
küçük yaş grupları için bakımevi, kreş, anaokulu daha mantıklı buradan baktığında. ancak özel okul çekilir çile değil.
hadi öğretmene en alttan maaşını verdin vs desen de velilerle tek tek yüzgöz olman gerekiyor. sen velilerle yüzgöz olmayacaksan okul yöneticisi işe alacaksın, karın düşecek. çekilecek çile değil.
uğraşmaya değmez. eğitim sektöründen para kazanacaksan kurs tarzı yerler açman lazım. okulla uğraşılmaz.
  • ananotherlife  (07.09.21 11:14:56)