Covid olmuşum, Favimol (Favipiravir) kullanmalı mıyım?

Bu hastalığı daha önce geçiren kim varsa ilaç hakkında çok şart değildi sanki dedi, zamanla kullanan oranı da azaldı çevremde. Bunu kullanmaya gerek var mı ne diyorsunuz?

Konunun uzmanı değilim. Tamamen şahsi fikrim. Bence kullanılmasa da olur. Bu ilaç Japonya menşeili. Japonlar bile kullanmıyor.

  • himmet dayi  (06.09.21 11:33:31)
geçmiş olsun
kullan/kullanma sana kalmış şunu çok iyi biliyorum başlayıp yarıda bırakma yan etkisi çok sert olabiliyor.

  • erty_ksk  (06.09.21 11:39:32 ~ 11:39:41)
Yani ben kullandım; hafif geçirdim sadece ilacın yan etkileri biraz zorladı. Başka bir arkadaşım hiç kullanmamisti, o beşinci günden sonra ağırlaştı. Çevremdeki doktorlar hep kullanmami önermişti. Yanında d vitamini ve kan sulandırıcı da içtim. Ve bol bol suyu da hiç eksik etmedim.

Zaten bu ilaç antiviral bir ilaç; yan etkilerinin ağır olduğu söylenen sıtma ilacını vermiyorlar artık. Yine de tesadufen de böyle geçirmiş olabiliriz tabii.
  • fraise  (06.09.21 11:43:58 ~ 11:44:28)
Kullandıktan sonra çok ağırlaşan hastaneye yatan tanıdığım var. Sen bilirsin ama hamilelere verilmiyor mesela. Hatta dünyanın hiçbir yerindr kullanılmıyor diye de duymuştum.

  • muhayyer divan  (06.09.21 12:24:18)
semptom varsa kullanılması gerektiğini söylüyorlar.
ben covid i ağır geçirdim. favipiravir, kortizon, mide koruyucu, vitamin ve kan sulandırıcı iğne kullandım, gunde iki defa. ağır geçirmemin müsebbibi olarak ilaçları görmüyorum, akciğerimde zaten lezyon vardı. ilaç kullanmayı geciktirip çok ağırlaşan tanıdığım da var. eşim covid kliniginde de görev yapan bir hekim. o da önermişti kullanmamı.
5 ay geçti. bir zararını görmedim. hamilelere verilmemesi çok anormal bir durum değil. çoğu ilaç için böyle uygulamalar olabiliyor.
bu konular çok parametreli konular. o yüzden birinden duydugumuz şey kendimiz için geçerli olmayabilir. hekim görüşüne riayet etmek gerek diye dusunuyorum.
  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (06.09.21 13:01:54 ~ 13:04:13)
hamileler parol harici neredeyse hiç bi ilacı kullanamıyorlar zaten. diş çektireceklerse morfin vurduramıyorlar mesela, o zaman biz de diş çektirirken morfinden uzak duralım. demek ki zararlı diyebiliyor muyuz? yapılan kıyas çok saçma. kaldı ki doktor kullan demiş. bu ilaçların etken maddeleri yeni icat edilmedi zaten.

  • elorelia  (06.09.21 13:38:54)
Doktorların söylediği şunun gibi bir şey özetle;

favipiravir içmeden de iyileşme ihtimalin var, evet. ama ya 4-5 gün sonra ağırlaşır da yoğun bakımlık olursan? o saatten sonra kullansan da faydası yok.

Şu anda dünyada bu hastalığa karşı işe yarayan tek ilaç bu sanırım, yeni bir ilaç çıkar da bunu kullanın derlerse ben o zaman onu kullanırım.

Ben bilime inanırım, genel ağırlık bu işin uzmanları bir fikirde birleşiyorsa hiç ikiletmem uyarım.
  • John Bloor  (06.09.21 14:50:09)
ben kullandım daha hızlı toparladım gibi hissettim, hiç bir yan etki filan da yapmadı. bu sorunun cevabı yok kardeş. tek bildiğim zararının pek olmadığı çünkü öyle olsa etraftan çokca şikayet duyardık. ilaç yüzünden şikayet eden kimseyi görmedim ben.

  • omembo  (06.09.21 15:51:15)
Hafif gecirmeme rağmen doktorların ısrarla tavsiyesi sonucu kullanmistim. Zaten grip olunca bile miligrami daha yüksek çok ilacı icmisizdir o kadar da zararlı olduğunu düşünmüyorum

  • skoylu  (07.09.21 12:50:15)