kaç günde bir yemek yapıyorsunuz ?

şöyle bir sorum var,

- günlük, taze yemek yapıyor musunuz ?
- çalışan bir kişi misiniz, evli misiniz, bekar mısınız, öğretmen misiniz, vaktini mi çok, hiç mi vaktiniz yok, doktora mı yapıyorsunuz, çoluk çocuk mu mani size ?

-anket değil eşimi ikna etmeye çalışıyorum.

teşekkürler.

Tek yaşıyorum. Küçük porsiyon yiyorum. Yaptığım yemekler minimum 3 gün gidiyor.

  • my pink  (05.09.21 13:54:59 ~ 15:27:26)
- Taze olmasa bile ev yemeği yemeye dikkat ediyorum.
- Genelde 2, nadiren 3 gün aynı yemeği yiyorum.
- Tekim.
- Öğretmenim. 14.00 civarı evdeyim. Her şeye rahat rahat vakit kalıyor. Kalmasaydı bile yemeğimi kendim yapardım çünkü sporcuyum.
- Eşiniz dahil kimseyi böyle bir şeye ikna etmeye çalışmamalısınız bence.
  • ruhen hastayim ben  (05.09.21 13:57:22)
evden çalıştığım günler yemeğimi yapabiliyorum ve aynı yemeği genelde iki-üç gün yiyorum. ofise gittiğim günler eve çok yorgun geldiğim için yemek yapamıyorum.

  • theseachange  (05.09.21 14:43:04)
Evliyim, iki yetişkin bir bebeğiz..
bazen üşengeçlikten büyük tencerede yapıyorum 3 gün yiyoruz:))
Bir gün salatayla, bir gün yoğurtla.
Kurufasulye, nohut gibi yemekleri yapınca düdüklüden korktuğum için fazla yapıyorum yediğimizi yiyoruz kalanı dondurucuya atıp 3-4 gün sonra çıkarıyorum.
Genelde tek çeşit yemek yapıyorum.
Eşim sağ olsun yemek konusunda hiç seçici değil.
Genelde ben seçerim yemek.
Ama yemekleri ben pişirdiğim içim kendi sevdiklerimi pişiriyorum :))
Çalışmıyorum. Tüm gün evde boş boş takılıyorum.
  • kirmizipilotkalem  (05.09.21 15:00:12)
en sık iki günde bir. her gün yemek yapan birine rastlamadım hiç. zaten bazı yemekler de biraz kalınca daha güzel oluyor. mesela bence mercimek çorbası ya da yeşil mercimek yemeği, zeytinyağlılar falan hep bekleyince güzelleşiyor.

sadece makarnayı günlük yapıyorum. makarnayı yaptıktan sonra anında tüketmek gerekir.

edit: yüksek lisans yapıyorum ve aynı zamanda çalışıyorum. aslında çok vaktim yok ama yemek yapmak da çok uzun sürmüyor zaten. ev arkadaşlarım var. bazen birlikte pişiriyoruz.
  • bohr atom modeli  (05.09.21 15:17:50 ~ 15:22:04)
dışarıdan hiç söylemiyorum, her gün kesin bi' şeyler yapıyorum ama sofra donatmalı şeyler değil.

işte biftek gibi çabuk olacak et yemekleri, fileto tavuk, hindi, balık; yanına fırında zebze. hemen 25-30 dakikada hazırlanıyor. bazen kremalı makarna, yanına ton balığı. bazen akşam kahvaltısı. arada taze fasulyeli veya pırasalı omlet. şu aralar pek sulu yemek yapmıyorum ama bezelye, taze fasulye veya nohut yaptığım zamanlar bol yapıp iki gün yerdim.

bekar çalışan. haftada 2-3 gün gidiyorum, gerisi remote görünümlü ense.
  • chezidek  (05.09.21 17:56:24)
vaktim yok, bu aylarda neredeyse her aksama toplanti koyuyorlar, yok takim toplantisi yok toplu gorusme... haftada bir ya da iki aksam disarida yiyorum. eve soylemiyorum.

cumartesi pazar salata yapip, onlari soslamadan, kuru sekilde saklama kabina koyuyorum.

ayni yemegi, ozellikle sicak yemegi asla 3 gün yemem.

sicak yemek yapacaksam taze yaparim.
  • buf-e kür  (05.09.21 19:02:33)
evliyiz. program şöyle
2 günlük ev yemeği
1 gün tost - salata - ton balığı - lavaş gibi ıvır zıvır
1 gün dışarıdan söyleme
sonra tekrar ev yemeği
  • roket adam  (05.09.21 22:15:50)
Evliyiz, bana kalsa koca tencere yemek yapar 3-4 gün yerim (yalnız yaşayan bir öğrenciyken böyle yapıyordum) ama eşim taze yapıp yemeyi seviyor.

Ortasını buluyoruz, önceki günden kalan az bir yemeğin yanına yeni pilav makarna salata vs ekleyip çoğaltıyoruz. Ya da dışarıdan 1-2 çeşit meze alıyoruz. Ya da çok yaptığımız yemeği sonra kullanmak için buzluğa 1-2 porsiyon atıyoruz. Birimizin işi yoğunsa yemeği diğeri yapıyor, zamanımız bolsa beraber yapıyoruz,çok üşeniyorsak dışarıdan söylüyoruz. Bugün gündüz dışarıda yağlı ve fazla karbonhidratlı şeyler yedik mesela, akşamı karpuz peynirle geçiştirdik.

Siz hangi tarafsınız, eşinizi hangisine ikna etmeye çalışıyorsunuz bilmiyorum ama umarım hem mutfağa girmeyip hem şikayet etmiyorsunuzdur. Yemek yapma sorumluluğunu eşit paylaşmıyorsanız eğer, söz hakkı yemeği yapan tarafta olmalı :)
  • kobuzchu kiz  (05.09.21 22:32:48)