Telefon ve Bilgisayar almak için ihtiyaç kredisi çekmek

Cep telefonum ve laptopum vadesini doldurmak üzere ve yıllardır erteliyodum almayı. Artık çalışmaya ve iyi kötü maaş almaya başlayınca alayım diyorum ama cep telefonlarının fiyatları hem çok yüksek hem de taksit imkanları yok. Eskiden aldığın dükkanda kredi çektirip takside bağlıyolardı ama onu da 3 taksitle sınırlandırmışlar. 13 binlik telefonu 3 taksitle almak demek maaşımın yarısını telefon taksidine vermem demek ki böyle bi riske girmek de istemiyorum 3 aylık da olsa.

Şimdi bunun yerine 30 bin (duruma göre belki 40 bin) falan bi kredi çeksem 2 yıl geri ödemeyle, cep telefonu, laptop, para yeterse işte samsung watch falan beni min iki sene idare edecek tüm teknolojik aletleri onunla alsam mantıksız mı olur?

İnternetten bakınca 30 bin tl 2 yıllık kredinin ödemesini aylık 1550 falan gösteriyor, öyleyse gayet ideal gibi geldi. 40 bin için de 2100 yani o da çok kötü değil.

Sizce nasıl yapayım?

30, 40 bin liraya ev döşersin. Bence mantıksız. 5 bin liralık telefon, 10 bin liralık laptop alsan bile işini görür. 30 yerine 15'e çözebilirsin sorunu. 2 yıl sonra zaten yeni modeller çıkacak.

  • dissendium  (04.09.21 12:54:10)
çok spesifik (nvidia ekran kartı vb. özel bir gereklilik) bir ihtiyacın yoksa, seni iPhone SE 128gb ve Macbook Air (veya masaüstü istiyorsan Mac Mini) ile 14-15 bin liraya uğurluyoruz. Hayırlı olsun. İleride de satabileceğin şeyler olmuş olur hem.

  • nhk ni youkosu  (04.09.21 13:16:30)
yıllardır hep samsung'un o anki en iyi telefonunu alıp 4 sene kadar kullanma yolunu izliyorum. O yüzden 5 bin liralık telefon almak istemem pek. Alırsam Note 20 Ultra ya da S21 Ultra falan alırım.

Laptop konusunda da oyun oynayan biri olarak öyle aşırı grafik takıntım yok ama beni 4-5 yıl az çok idare edecek bi şey istiyorum.

30-40 bin deme nedenim de yanında belki ipad de alırım makale falan okumak açısından rahat olur. Ya da kardeşime telefon sözüm vardı onu eklerim gibi düşüncelerim vardı.

@nhk ni youkosu

ipad hariç apple ürün almam ya, apple haterı biriyim de işte tablet sektöründe rakibi yok gibi pek :(
  • nundu  (04.09.21 13:17:52 ~ 13:19:15)
40bin lira nedir hocam...

13 bin, 3 taksit maasin yarisi aylik deyince anladigim aylik maas 9000 civarinda.

40000 lira 2 yillik ihtiyac kredisi demek 5-6 ay SADECE bu kredi icin calismak demek. Onumuzdeki 2 yil aldigin her 4 nefesin biri bu krediler icin yani. Yani cebindeki telefon, cantandaki bilgisayar ve kolundaki saat icin 6 ay boyunca ise gitmek... bilemedim. su anda hic birikmisin yoksa onceligin biraz para biriktirmek olmali bence. telefonun bilgisayarin tamamen ölüm döşeğinde degilse ozellikle.

ha ise basladim ille para harcayacagim diyorsan senelerce goturecek bir telefon 4000 lira, ayni ayarda bir laptop tas catlasin 10000 lira. evet en iyisi en guzeli degiller, ama herhangi bir birikimi olmayan ve yeni calismaya baslamis biri icin yapilabilecek en ust seviye savurganlik budur bence, ustu biraz cilginlik olur.

2 yilda ne olacagini ne bitecegini de bilmiyorsun sonucta. isten cikman gerekti, is degistirmen gerekti, biri kafayi sana takti vs. hayat zehir oldu. saglik sorunu oldu. pandemi oldu. isten cikarildin. bilmem ne... kredi borcun olmasini mi yoksa biraz birikimin olmasini mi tercih ederdin?

ha tuzun nispeten kurudur isten ciksan hayatin pek sekteye ugramayacaktir falan. o zaman olabilir... belki.
  • robokot  (04.09.21 13:20:40 ~ 13:23:23)
Öncelikle bizi bu hale düşürenler utansın diyorum...

Telefon ve bilgisayarı ne amaçlarla kullandığınıza bağlı olarak değişir. Eğer bunların iyilerine ihtiyacınız varsa kredi çekip almak mantıklı olabilir de sırf "Elimdekiler eskidi, bunları iyileriyle yenileyeyim" için 40 bin TL kredi çekmek mantıklı değil. Şahsen ben ya bunların ikisini de hemen değiştirmezdim ya da daha ucuz bir tutara kapatmak için bir kombinayson arardım (Mesela ortalama telefon, ortalama laptop 15 bin TL. Ya da İyi bir laptop ortalama bir telefon 20 bin TL gibi)
  • salihdt  (04.09.21 13:20:47)
sonraki mesajı şimdi gördüm, o zaman evet düzgün rtx2060'lı ve üstü laptoplar minimum 9-10 bin sanıyorum ki yükseldikçe rahat 15-20'lere çıkabilirsin.

telefon açısından, ben mesela hep bir önceki nesli almıştım geçen yıla kadar. Galaxy S8 çıktığında S7 almıştım ve dediğin gibi 3-4 yıl kullanıp anneme verdim. Sonra baktım Apple'lar ileride satmak veya değişim kampanyası gibi şeylerde daha avantajlı, sırf Türkiye'de olduğum ve paramı korumak zorunda olduğum için SE aldım. Aynı yıl çıkan aynı parada iphone ile samsung arasında 1000 lira falan oynuyordu o zaman ikinci elde.

Bilgisayarda da ben de PC sahibiyim fakat taşımalık laptop olarak Macbook Air rakipsiz bence, özellikle M1 ile. Hatta son zamanlarda ekran kartı krizi olduğu için video kurgulayacak tüm arkadaşlarıma Mac Mini tavsiye ettim, çünkü 9 bin liraya öyle bi pc toplamaları imkansız mesela. İlginç şekilde şu an Apple'lar f/p ürünü oldu o yüzden yukarıda öyle demiştim :D

neyse, yani zaten ne yapacağınızı biliyorsanız mantıklı madem ama yine de 30 bin lira gömmek bana fazla gelirdi.
  • nhk ni youkosu  (04.09.21 13:23:36)
2 sene idare edecek deyip 40 bin lira kredi hesabı mı yapmak? seni çok sağlam 2 sene götürecek telefon + bilgisayar 10bin liradan aşağıdır emin ol.

dediğini düşünen ilk kişi değilsin. ben yıllar evvel telefon için beleşe kredi çekmiştim (3000 tl, %0,65 faiz miydi neydi) hala da çok görüyorum telefon pc için kredi çekenleri. hepimizin ortak özeliği 2. aydan sonra pişman olmamız. çünkü gerçekten değmiyor.

geçen sene iphone 11 var elimde, nakit aldım 7056 tl'ye hala fiyatı aynı ama aldığıma pişmanım açıkçası. istersen kredi çek, en güzel telefon ve pc'yi al. her ay ödemelerini yaparken elin cebine zor gider kimse demedi deme.

senin temel hatan şu, madem kredi çekiyorum bol keseden çekeyim, yanına tablette alırım yanına kol saati kardeşime telefon falan diye düşünüyorsun ancak, daha direkt olarak birini bile alamayacak maddi gücün ya da maaşın olmadan bunu düşünüyorsun sanırım.

alırsanız güle güle kullanın. pişman olma ihtimaliniz çok yüksek, kredi çekmek hep caziptir çünkü
  • avatar is back  (04.09.21 13:29:04)
cevaplar için teşekkürler.

Genel endişeleri anlıyorum tabii ki ve daha bi detaylı gelir gider hesabı yapmadım, 30 bini işte 12 bin telefon, 13 bin laptop olsa, 5 bin de başka bi şeyler alırım (kulaklık, watch falan) gibi düşündüm. ipad ya da kardeşime telefon gibi ek harcamalar girerse de 40 bine kadar yolu var gibi düşündüm. Yani zaten böyle bi işe girmeden önce birkaç hafta telefon ve laptop piyasasını kurcalar, fiyat dökümü çıkarır, en uygunları belirlerim. Şimdi bi fikir sorayım dedim.

Genel öneri ucuz telefon alma yönünde olmuş ki yani mantıksız değil tabii ama işte iyi bi şey alayım 3-4 yıl kullanıp babama veririm (hiç ikinci elde satma düşüncem yok telefonları, önceki telefonum note 3'tü, 4 yıl kullanıp babama verdim hala kullanıyor. Şimdi s7 edge var, 4 senedir kullanıyorum, yenisini alınca onu da babama veririm muhtemelen :d ). O yüzden çok dandik bi şey olsun istemiyorum, ikinci el piyasasını da çok düşünmüyorum.

@avatar is back

ikisini de 4-5 sene kullanırım bi aksilik olmazsa. Kullanım ömrünün yarısında kredi bitmiş olur gibi düşündüm o yüzden. Yoksa iki sene kullanacağım şey için iki senelik kredi çekmek çok mantıksız farkındayım :d
  • nundu  (04.09.21 13:34:23)
Bana kalırsa büyük müsriflik olur, telefon teknolojileri iyice gelişti 13bin liralık telefon ile 5bin liralık telefonlar arasında teknolojik fark çok büyük düzeyde değil. Hele android tarafında 13 bin lira telefona vermek bence büyük hata olur. Onun dışında laptop için para harcamak daha mantıklı.

  • bigcaptain  (04.09.21 16:07:22)
eğer bilgisayar falan iş için lazım değilse bence tüketim çılgınlığı biraz. gelirin iyiyse al geç ama kredi çekme ihtiyacı duyuyorsan o parayı daha iyi değerlendirebilirsin. aylık gelirim min. 10 bin olmadan bir telefona 10 bin vermem. o bile fazla.

insanların %90'ına samsung s4 versen işini görür. fotoğraf, youtube, whatsapp için kullanıyor büyük bir kesim. temiz kullanılınca 4-5 yıl da bence para yoksa gereksiz telefon değiştirmek için.
  • black mamba  (04.09.21 19:29:36 ~ 21:48:14)