Kaşıntılı alerjiler, "genel vücut sağlığı" için risk teşkil eder mi?

Merhaba.

Geçenlerde kan tahlilinde IgE Total değerim 400 çıkınca, alerjim olduğunu öğrenmiş oldum. Vücudumun çeşitli bölgelerinde gün içinde zaman zaman kaşıntılı kızarıklıklar oluşuyor, sonra geçiyor. Alerjim olduğu içinmiş meğer.

Neye alerjimin olduğunun tespiti için ise test yaptırmam gerekiyormuş ama pandemide çok mecbur kalmadıkça hastaneye gitme yanlısı değilim şu an.

Alerji konularıyla ilgili bu zamana kadar hiç bilgim yoktu ve şunu merak ediyorum; bu tipteki alerjiler ilaç tedavisiyle kontrol altına alınmadığı zaman, vücutta başka ciddi sağlık sıkıntılarını tetikleyebiliyor mu? Yoksa sadece kaşıntı sıkıntısı verdiğiyle mi kalıyor?

alerji testiyle neye alerjisi oldugunu ogrenebilen kimseye rastlamadim, sadece onu soylemeye geldim. genel olarak neye kontrol edebilecegin bir seye alerjin varsa boyle anlayamiyorsun, ne bosuna riske gir, ne vaktini harca. sadece havadaki alerjenler icin tutarlilar (gida alerjilerini eliminasyon diyeti haric anlamanin bir yolu yok) - onda da en fazla "polene, toz mitelarina, hayvan tuyune alerjin var" diye cikacak, e bunlari da kontrol etmesi zaten pek mumkun olmuyor.

  • robokot  (02.09.21 16:56:54)
Doktor değilim, dediklerimi bir doktor da söylemediği sürece ciddiye almayınız.

Alerji sahibi bir insanım, neye alerjim olduğunu biliyorum ve deliler gibi kaşınıyorum. Bildiğim kadarıyla bunun tek başına bir zararı yok. Gideyim alerji testi yaptırayım, ilaç alayım vs dediğimde tıp doktoru kuzenim "zaten neye alerjin olduğunu biliyorsun, ne testi, git eczaneden bir antihistaminik hap al, gerektikçe yut" dedi, birkaç yıldır öyle yapıyorum.

Kaşıntı hafifse Fenistil antihistaminik jelle bastırmaya çalışıyorum. (Kaşıntınız hafifse bunu deneyebilirsiniz.) Uyutmayacak gibiyse ya da derimi parçalayacak kadar kaşınıyorsa (yaptım daha önce) gece bir alerji hapı alıyorum, çabucak rahatlatıyor. (Bunu doktora danışmadan yapmayın.)
  • kobuzchu kiz  (02.09.21 17:53:46)