Masterchef-Danilo Şef

Türkçesi nedense beni rahatsız ediyor. Rahatsız ediyor diyorum ama tabi öyle ciddi derecede bir rahatsızlık değil. Sadece bazen kulak tırmalıyor. Bu seviye kendine yeterli geliyordur sanırım ve geliştirmek için bir şey yapıyor mu bilemem(Mesela geçen sene Walison mu ne vardı. O Danilo'nun yarısı kadar bile konuşamıyordu ama onun konuşması çok rahatsız etmiyordu) Yanlış mı düşünüyorum acaba?

hayır, beni de rahatsız ediyor. telaffuzundan çok cümle kuramaması, kendini anlatamaması rahatsız edici. geliştirmek için herhangi bir şey yaptığını düşünmüyorum. şu zamana kadar geliştirebilirdi kendini. ben de italyanca öğreniyorum ve aman aman zorlanmıyorum, kurallara çok dikkat ediyorum, cümle kurduğum zaman tam kuruyorum. danilo zanna, türkiye’ye gezmeye gelmiş turist gibi türkçesiyle hayatına devam ediyor.

  • my name is ferdinand  (30.08.21 22:56:48)
Bence bilerek, egzantrik olmak için yapıyor olabilir. Adamın karısı çocuğu bile var çünkü. Benim mesela sadece 5yıldır tr’de yaşayan ve bunun 1. Yılında türkçeyi öğrenen sınıf arkadaşım çoğu türkten bile iyi konuşuyor ve kız afrikalı yani dilin alakası yok türkçeyle.

  • sydney  (30.08.21 22:59:36)
Bence anlama olarak durumu çok iyi. Adam espri bile yapıyor. Espri demek ana dile yakınlaşmak demek. Bahsettiğiniz şey bence konuşma tarzı ile ilgili. Danilo İtalyan olduğu için İtalyanca gibi konuşuyor Türkçeyi. Daha enerjik, yükselip alçalan şekilde konuşuyor.

  • dissendium  (30.08.21 23:01:10)
masterchef'ten çok önce yemek kanallarında yemek programı yapardı, o dönemde bile türkçesi şu andakinden daha iyiydi. geliştirmeyi bırak, daha da geriye gidiyor. 10 küsur yıldır tükriye'de yaşayıp, bir türk ile evli olup bunca zamandır türkçesinin bir arpa boyu ilerlememesi ilginç.

yaşı yetenler bilir, kompela diye bir futbolcu vardı. türkiye'de 3 sene mi ne kaldı, çatır çatır türkçe öğrendi herif. danilo daha "harmanlanması gerekiyor" diyemedi.
  • kibritsuyu  (30.08.21 23:02:11)
Kişiyle alakalı bence bu durum. Benim tanıdığım bir kız var Almanya’ya gitti evlilik için gram Almanca öğrenemedi. Sonra geri geldi. Arkadaşımın eşi var nereli tam hatırlamıyorum. 6-7 senedir Türkiye’de. Türkçe konuşamıyor. Çocuğuyla bile yani o derece. İsteyip istememek önemli gibi. Belki istemiyor belki bilerek yapıyor. Yoksa bence öğrenemiyor olması imkansız.

  • makarnacanavari  (30.08.21 23:51:51)
Ulkemizde anadili olan turkceyi duzgun konusamayan ve yazamayanlar varken bir yabancinin bozuk turkcesi beni rahatsiz etmiyor.

  • nax  (30.08.21 23:53:27)
bilerek yapıyor +1

  • makarnavodka  (31.08.21 00:08:08)
adam türkçe televizyon programı yapıyor
kendini geliştirmedi diye kızıyorlar.

daum 10 sene
alex 8 sene türkiyede kaldı
1 cümle etmediler türkçe
adam yemekleri biliyor, yöreleri biliyor, konuşuyor, anlıyor.
Siz yabancı dili nasıl konuşuyorsunuz acaba.
  • Corc  (31.08.21 00:09:50)
8 senedir bulundugum ulkenin dilini gundelik bakkal, taksi, sokakta laf anlatmak disinda bilmiyorum. naber, nasilsin, su nerede, buraya gitmek istiyorumdan ote muhabbet acamam.

Kultur soku diye birsey var ve bulundugunuz ulkede bulunma sebenizden bagimsiz olarak sizi etkiliyor. bunun tezahurlerinden biri olduguna kanaat getirdim dil ogrenmeye direnc gostermenin.
  • 2oda1salon  (31.08.21 11:22:13)
İtalyancadan dolayıdır. biz de çok keskin biten kelimeler varken onlarda pek yok. bazen sonu "n" ile "k" ile biten kelimelere "i" falan ekliyor çünkü zorlanıyor. bunu arapça öğrenen arkadaşlarımda da görüyordum. sallıyorum "dak" kelimesi var adam o sondaki k'yi keskin ve gırtlaktan söyleyemiyor.

rahatsız eden nokta bu
  • avatar is back  (31.08.21 11:25:16)
bilerek Türkçe'sini bozduğunu düşünmüyorum ama bozuk türkçe'sinin üzerine üzerine gidiyorlar bilerek. eğlence olsun diye.

bir de dünya üzerinde en ilginç konuşanlar italyanlar olabilir. çok vurgulu ve bol el kol hareketi ile konuşurlar. danilo türkçe konuşurken de bol bol el kol hareketi yapıyor. değişik geliyordur.
  • co2s2  (31.08.21 12:23:57)
İtalyanca en sevdiğim dil ve İtalyan aksanıyla konuşulan İngilizce ve Türkçe de çok hoşuma gidiyor o yüzden hiç rahatsız etmedi beni. Mesela Voleybol antrenörümüz Guidetti'nin konuşması da benzer, onu da çok seviyorum.

Danilo muhtemelen anlama konusunda baya iyidir ama konuşurken çok kasmıyordur çünkü kasmasına gerek yok, bozuk Türkçesi kendisinin bi niteliği Türkiye'de ve ona sevimlilik katıyor halk gözünde, ayrıca direkt reklam unsuru kendisi için.
  • nundu  (31.08.21 12:53:52)
Küçük bir örnek vereyim..

''Bu akşam 4.sü ve ana kadro girmeyen yarışmacımız'' yani tamam mükemmel bilmesine gerek yok ama şu cümleleri tamamlamayı da başarabilecek kadar akıllı olduğunu düşünüyorum. Sürekli kullandığı cümle tarzları bunlar sonuçta.

Bunları dert etmedim :d sadece bazen tırmalıyor insanı. Yoksa yani ister kendini geliştirir ister geliştirmez. Kendi bileceği iş.
  • panda yuva yapmis sogut dalina  (31.08.21 13:23:51 ~ 13:25:04)
Bence gayet iyi adamın türkçesi. Keşke her yabancı bu kadar türkçeyi bu kadar kullanabilse. Hataları, yanlışları olması çok normal. Bir dili yıllarca uğraşsanız bile tüm detaylarıyla öğrenemeyebiliyorsun.

  • roket adam  (31.08.21 13:31:40)
türkçe sondan eklemeli bir dil olduğu için kelimelere ek eklememesi bana anormal gelmiyor. böyle çok insan var. konsept çok yabancı bunlara. nasıl olsa anlaşılıyor diye, çok üzerine de gitmiyorlar.

bu arada danilo aslında italyan dili ve edebiyatı hocası. yani "dil" konusuna senden benden daha hakimdir.
  • co2s2  (31.08.21 14:40:19)
Öğrenmeye çalışmıyor artı bir. Kelime ezberleyecek alt tarafı istanbul türkçesi beklemiyoruz.

  • aokp  (31.08.21 22:40:00)