Araçla Ayvalık'a gidecek olsanız...

Seçenek 1: Yenikapı-Bandırma feribot, sonra araç.

Seçenek 2: Eskihisar-Topçular feribot, sonra araç.

Seçenek 3: Osmangazi Köprüsü, full araç.

----

Yenikapı-Bandırma 309 TL.

Eskihisar-Topçular 95 TL.

Osmangazi Köprüsü 147 TL

Ben Kadıköy'de oturuyorum.

Aracım da karma tüketimde 11 litre civarı yakan bi araç zaten.

Bana en mantıklısı Yenikapı-Bandırma gibi geliyor, bu hattı henüz hiç kullanmadım, ilk defa kullanıcam, ne dersiniz?

arkadaslarla giderken hep eskihisar feribotu tercih ediyoruz. tabi feribotta aractan in, yürü vs. degisiklik oluyor. tek basina gidecekseniz onu bilemedim.

  • helenart  (30.08.21 22:34:12)
Arabalı vapur 10dk sonra beni sıkıyor o yüzden direkt köprüden geçerdim. İlk seçenekte karşıya geçmek mantıklı gelmiyor ve ikincide de boş köprü dururken sıraya gir vapuru bekle kalksın yanaşsın vs angarya geliyor.

  • reactionic  (30.08.21 22:35:36)
ben de kafayı biraz daha karıştırayım ve diğer seçenek olan yenikapı bandırma feribotunu tavsiye edeyim. bandırmaya indiğinde yolun büyük kısmını geride bırakmış oluyorsun. çok erke çıkarsan köprü trafiğine de kalmamış olursun. en pahalı seçenek o ama feribotta edeceğin yakıt tasarrufu karşılıyorsa hiç yorulma bin gitsin.

bu arada geçen hafta topçular feribotundan geçtim iki defa. biletler 115 tl
  • olutaklidi  (30.08.21 22:41:59)
2 hafta önce kadıkoyden cıktım, eskihisar feribota bindim. Sonrasında sıkılıp paralı yola girdim, 100 lira civarı tuttu, toplamda 3, 3.5 saatte ordaydım.

Param varsa osmangazi + paralı yol yapardım
  • monicapp  (30.08.21 22:53:56)
Osmangazi köprüsü kesinlikle. Nasıl bittiğini anlamıyoruz yolun. Kayınvalidemler Edremit'te yaşadığı için her türlü yoldan gittik şimdiye kadar. Yeni yol hiç yormuyor. Hemen bitiyor.

  • aptallarin pin kodu  (30.08.21 23:11:07)
Osmangazi beni acayip sıkıyor 130'la git git bitmiyor bakacak bisey de yok.

Pendik-yalova feribotu sonra da normal yoldan gidiyorum.
Susurluk'ta tost yiyorum feribotta kahvemi iciyorum.

Optimum degildir belki ama keyifli.
  • divit  (30.08.21 23:50:20)
daha bir kaç saat önce ayvalıktan istanbula geri geldim. göztepede oturuyorum (sanırım 30 ağustos sebebiyle bugün ücretsizdi. veya son gün diye araç kaynıyordu. 4 saatlik yolu 6 saatte geldik)

yeni yol yapıldığından beri yeni yolu kullanıyorum. sabah 6-7 gibi çıkınca hele hem boş, hem yağ gibi.

hgs'ye çok önceden para atıyorum toplu, o yüzden sanki yeni yol çok fazla diilmiş gibi geliyor. (avuntu)

ama birileriyle gideceksem ve acelem yoksa, nostalji için eskihisar feribotu kullanmayı seviyorum. o feribot kısmı bişiler içmek, soluklanmak ve deniz havası için güzel.

yenikapı bandırmayı da kullandım ve yolun bir kısmında araba kullanmadan gitme olayı güzel. ama güzel olmayan kısmı şu ki, ayvalıktan eğer geri dönüyorsan, bandırma feribot saatine yetişme ile ilgili hep bir böyle tedirgin kalıyorsun. bu tedirginlik de seni çok erken saatlerde boşuna götürüyor bandırmaya. (bi kez de bodrumdan dönerken feribotu kaçırmışlığımız var)

dolayısıyla
1nci tercih - giderken bandırma / dönerken yeni yol veya eskihisar
2nci tercih - giderken bandırma veya eskihisar / dönüşte yeni yol veya eskihisar
  • la traviata  (31.08.21 00:35:00)
pandemi döneminde feribota binmek istemiyorum, insanlar dipdibe, bilinçsiz ve maskesiz oluyorlar. özellikle iniş çıkışta mutlaka o yığılma oluyor, insanların nefesini ensende hissediyorsun. ben osmangazi'den giderdim tertemiz. babamlar feribot kullandı bu sene hep, bu yığılma olayı ve çoluk çocuk sesi gerçekten sıkıcı.

  • roket adam  (31.08.21 00:43:38 ~ 00:43:57)
Bu arada Eskihisar Topçular 110 tl :)

  • duster  (31.08.21 06:58:01)
Tabii ki köprü

  • Mistyimage  (31.08.21 10:54:53)
yenikapı-bandırma'nın 309 tl olduğundan emin misiniz? bu çift yön fiyatı mı acaba? eğer öyleyse diğerlerine de çift yön fiyatı vermek daha iyi olur.

yenikapı-bandırma ile karacabey'e ulaşmanız 3.5 saati bulacak. osmangazi'den geçerseniz 2 saatte karacabey'desiniz.
  • co2s2  (31.08.21 12:32:45)