İstanbulda deprem sonrası ev fiyatları

99 depreminden sonra fiyatların inanılmaz düştüğünü söylüyor büyüklerimiz. Bugün deprem olsa fiyatlara nasıl yansır? Bana 3’e 5’e katlar gibi geliyor nasıl düşecek ki?

deprem sonrası mevcut binaların hepsine süpheli bakıldığından talep azaldı fiyatlar düştü. şimdi ise ayakta kalanlar deprem yönetmeliğine uygun yapıldı diye ben diyeyim 3 sen de 5 kat allah ne verdiyse fiyatlar uçar. hele ki yaş olarak yeni binaların fiyatları hepten arşa çıkar.

  • lazpalle  (30.08.21 11:16:12 ~ 11:17:11)
bence ekstra bir durum olmaz. aynen artmaya devam eder oldugu gibi. oyle bi etki hissedilmez.

ustteki arkadasin da belirttigi acidan bakarsak; deprem olsa, sonrasinda bir 100 yil falan herhalde deprem olmaz bir daha.
yani insanlar onemsemeyecek hepten. fiyatlar o yuzden dusmez ama ekstra artmaz da.

su an da zaten fiyatlar, aman deprem geliyor hayatta kalmak icin bunlar lazim diye yukselmiyor ki. coktu cokecek evine de 1 milyon isteyen var sonucta. alicisini da buluyor...
  • Kittie  (30.08.21 11:22:23)
O donemler zaten ev fiyatlari boyle abuk subuk artmiyordu, piyasa daha kirilgandi.

Sahibinden.com yoktu insanlar ev fiyati takip edemiyordu, bizim ev sahibi istedigi fiyatin tam yarisina satabilmisti deprem oncesi.
Yani ev sahibi kendi evine fiyat bicemiyordu cunku gazete ilanlarindan yuruyordu piyasa.
Bu kadar cok emlakci da olmadigi icin normal seyrinde gidiyordu ev fiyatlari.
Su an euro'dan daha hizli artiyor.

Ikincisi ev icin banka kredisi yoktu, krediyle ev almak cok korkunc bir seydi. Esten dosttan dolar olarak borc alinirdi ev almak icin.
Esin dostun yoksa ev alamazdin.

3- ailede okumuslar disinda parasi olan yoktu.
Bagkur sgk bilmezlerdi sabit maasi olan(emekli vs...) kisi cok azdi.
Simdi insanlar silkelense milyon tl dokuluyor.

Su an deprem olsa %5 dusse cebinde milyon tl olan ve hazirda bekleyen yuzbinlerce insan var.

Haziranda kredi dustu diye 93lu arkadas tak diye istanbul'dan ev aldi. 7/24 param yetmiyor diye aglayan arkadas.

Karsi komsumuz ogretmen emeklisi 2 milyonlari hazirmis ama ev bulamiyorlarmis.
Cok fakir var ama bir yanda da cok zengin var.
  • divit  (30.08.21 11:34:07)
deprem olunca çok binanın yıkıldığı sıkıntılı semtlerdeki eski binaların fiyatları dip yapar. 99 depreminde beylikdüzü'ndeki eski evimize 5-10 bin dolar teklif ediyorlarmış, etraftaki binalar yıkılmış bu bina zaten patates durumda, e normal. bunları da anca yatırım olarak alırsın. ben yine de divit'in dediği sebepten eskisi kadar dramatik bir düşüş olacağını sanmıyorum. güzel bir yerdeyse şu an gidip yıkılmış ev tapusu bile alırım özellikle istanbul sahil kesiminde, hiç sorun değil.

oturulacak sağlam ve yeni binaların fiyatları da katlanıyor olacak zira yıkılan binalardan ötürü arz düşmüş olacak.
  • roket adam  (30.08.21 12:09:04 ~ 12:21:45)
Depremden hemen sonra başka bir deprem için hazırlıklar yapılmaya başlanmıştı o zaman... Birçok insan evlerinde deprem çantalarıyla yaşıyordu. Gelecekte beklenen bir depremin yarattığı psikolojiyle, hele ki o dönemde yeni alınacak evlerin "depreme ne kadar dayanıklı" olduğu konusu çok öne çıkmıştı.

Örneğin dediğinizin tam tersi olarak o dönemde depremde hiç zarar görmeyen başakşehir bölgesinde (o zaman ilçe değil siteydi) evler çoğunlukla inşaat halinde olmasına rağmen fiyatları artışa geçmişti deprem sonrasında.

Şimdi olacak bir depremde yeni konutlar depreme karşı dayanıklı inşa edildiğinden ve beklenen deprem sonrası kısa zamanda başka bir deprem en azından şimdilik dillendirilmediğinden aynı etki oluşmayabilir, hatta fiyatlar çok daha fazla artabilir.
  • akhenaten  (30.08.21 13:19:37 ~ 13:20:22)