İşitme kaybına bağlı konuşma bozukluğu

Selamlar durduk yere hayatı kendime dar edeyim perileri tarafından ziyaret edildim bu akşam. 3-4 yaşlarındayken geçirdiğim bir kaza sonucu işitme kaybım var, tabii o hemen anlaşılmamış(ilgilenen de olmamış çok) ben lisede kendim doktora gidip durumu anlamaya çalışmıştım haliyle biraz geciktim bu işin peşinden koşmak için. Geciktim diyorum çünkü konuşma bozuklukları erken teşhiste daha kolay düzeltilebilen şeylerken şu an yirmili yaşlarda ve kötü bir diksiyonla sizlerleyim. Bu arada kulak cihazı kullanıyorum. Dil ve konuşma terapisti fiyatı sormuştum ama karşılamam imkansız bunu bu şartlarda. Kendim çalışıyor olsam da işitme duyusu görme gibi değil maalesef yani gözünüz bozuksa gözlük takınca tak düzeliyor ama bu cihazı taktığımda aşırı bir fark algılayamıyorum, bir süreç ve emek istiyor fakat umudum var mı emin değilim. Ne diyorsunuz düzelir mi bu işler yoksa böyle kabul mü etmeliyim geç kalmışım deyip?

10 yaşa yakın büyüğün ve muhtemelen işitme kaybı daha ileri bir büyüğün olarak buradayım. Uygun bir ara yazışırız.

  • denizgonen  (29.08.21 22:53:58)
aynı durumdaki bir yakınıma doktoru günde 45 dakika sesli bir şekilde kitap okumasını tavsiye etmişti.

  • xaloc  (30.08.21 02:34:39)
Neredesiniz bilmiyorum ama Hacettepe'nin fizik tedavi bölümünde konuşma terapisinde uzmanlaşmış fizyoterapistler var. Sosyal güvenceniz ile ücret ödemeden tedavi alabilirsiniz. Belki bulunduğunuz şehirde de vardır, hastanenin fizik tedavi bölümü değil yalnız, üniversitelerin fizyoterapist ve odyometrist yetiştiren bölümlerini araştırın.

  • curukturpkokusu  (30.08.21 03:55:09)