çalışanın şirket bilgisayarına uygulama kurması engellenebilir mi?

it'deki arkadaş böyle bir şey dayatıyor bütün şirkete, bilgisayara herhangi bir program yükleyemiyoruz. bunun mantıklı olup olmamasını geçiyorum da böyle bir şey yapmaya hakkı var mı?

teşekkürler

tabi ki var

  • sizofren06  (29.08.21 18:29:23)
olmaması saçma olur zaten :)

  • do you remember me  (29.08.21 18:31:34)
Bizim şirkette kullandığımız bilgisayarlar şirketin malı, aynı uygulama bizde de var. Yaygın bir uygulama zaten.

  • fotrsapka  (29.08.21 18:34:09)
Onu şirket dayatıyordur, it deki arkadaş değil :)

  • mysticriver  (29.08.21 18:36:01)
IT'ci arkadaş olması gerekeni yapıyor.

  • roket adam  (29.08.21 18:39:38)
Insanlar bilgisayar kullanmayı bilmiyor. 12 GB ram kullaniyorlar ama 5 GB'ini boş yere indirilmiş programlar, izin verilmiş notification'lar kullanıyor. Bunu geçtim, bir de güvenlik açığı olusturuyor.

  • howfaristhesky  (29.08.21 18:45:36)
- Hakkı var mı?
+ Var, bilgisayar şirketin sonuçta.

- Mantıklı mı?
+ Genellikle değil. Benim (hatta herkesin) bilgisayarını nasıl kullanacağını, hangi programa ihtiyaç duyacağını onlardan iyi mi bilecek? Saçma bir şey.
  • plutongezegendegilmi  (29.08.21 18:48:34)
Bilgisayar şirkete ait. Bunu geçtim, ortalama bir bilgisayar kullanıcısı o kadar özensiz ki, şirketler genelde sorunları çözmek için bu şekilde bir yaklaşım sergiliyor.

Bence mantıklı.
  • hayirsiz  (29.08.21 18:57:51)
Yapması lazım ve haklı.
Her daim kullanıcı hatası veya bilgisizliğinden kaynaklı sorunlarla uğraşıyorsa artık bir engelleme yapmak elzem.
Ama yerine göre yasaklarında kendilerine göre boşlukları olabiliyor.
  • Erva  (29.08.21 20:21:36)
guvenlik acigindan dolayi eli yuzu duzgun sirketler sinirlama koyar. benim telefonda bile var, mesela sirket emailinden copy/paste yapamiyorum :D

  • cooperr  (29.08.21 21:50:40 ~ 21:50:51)
Mantıklı ve olması gereken bu. Zaten bunu dayatan yerlerde bir prosedür vardır bir programa ihtiyacınız varsa talep açarsınız ITciler bağlanıp kurarlar.

  • aguen  (29.08.21 22:00:36)
normali bu zaten, bizim şirketin it shop diye bir websitesi var vpn ile giriliyor sadece kurabileceğin şeylerin listesi var siteden kur'a basınca bilgisayarına uzaktan kurulum yapıyor kendi kendine.

  • nahtoderfahrung  (29.08.21 22:51:59)