Çiğli'de Yaşamak?

Merhabalar,

Çiğli'ye yerleşmeyi planlıyorum ama yazları Harmandalı çöplüğünün kokusunun geldiği söyleniyor. Durum hala böyle mi?

Ayrıca deprem açısından ne kadar risklidir bilen var mıdır?

Çok teşekkürler.

Çiğli aynı bostanlı gibi bataklık üzerine inşa edilmiş bir bölge. Ne kadar sağlamdır bilemem. Evka5 tarafı komple çöp kokuyor. Yukarıda çöplük var TOKİ arkasında. Aşağılarda ise arıtma tesisinin kokusu geliyor zaman zaman. Yani bok kokuyor.

Çiğli bana hep pis gelen bir bölgedir nedense. Hep bir varoş gelir. Çok fazla bölgeden insan var. Özellikle doğudan, suriyeden vs. Ana caddede hissedersiniz zaten o rahatsızlık hissini.

Cafe falan yok. Kışın 10da falan açık cafe bulmak zor. En azından belediye civarında yok gibi bir sey. Üniversite öğrencileri geliyor işte katip çelebi açıldığından beri.

İzban'nın alt tarafı (denizden tarafı) muhit olarak daha düzgün çiğli izban için konusuyorum. En düzgün yeri herhalde Çiğli'nin.

Evkalar genelde köysel yerleşme. Alt gelir grubu.

İZBAN devamına yapılan lüks! Havuzlu rezidans, güvenlikli daireler falan var. Onlar hakkında fikir sahibi değilim. Ama bok kokuyor. Evet.
  • westblack  (28.08.21 11:21:12)
çiğli/balatçık'ta oturuyoruz.
çiğli kocaman. dediğiniz gibi harmandalı tarafında hem koku hem de karasinek çok oluyor, çöp kamyonları harmandalının içinden geçip çöplüğe gidip geldiği için onların da ayrı pisliği, kokusu, gürültüsü ve trafiği oluyor. evler yeni ve güzel olsa da harmandalıda oturmayı pek tavsiye etmem.
evka-5 westblack'in dediği gibi.westblack'in izbanın alt tarafı dediği yer istasyon altı falan oluyor galiba, evet oralar karşıyaka'yı andırır, daha nezih yerlerdir.
küçük çiğli tarafı da eski evler, ara, dar sokaklar.
balatçık tarafı üniversite sayesinde yeni yeni gelişip canlanıyor. bir taraf köy bir taraf şehir gibi. çöp kokusu hiç almadık şimdiye kadar. ama sokak köpekleri insanı çıldırtabilir.
son büyük depremde çiğlide evler baya sallandı ama hasar alan olmadı. hatta biz eve dönerken pek çok şeyden umudu kesmiştik kesin dolaplar devrildi, raftakiler tv vs düştü kırıldı diye düşünüyorduk ama çok uçta duran dengesiz 1-2 şey dışında her şey sağlamdı.
  • halanne  (28.08.21 12:08:35)
koku sadece harmandalı ve evka 5 in belli bölgelerinde olur. bütçeye göre çiğlide çok güzel yerler var, ataşehir tarafına bakın mesela mavişehir sayılır zaten neredeyse oralar. bütçe daha azsa evka-5 de yeni yapılan evler de hiç fena değil ama biraz yokuş tabi. balatçık üni sayesinde canlandı o tarafı da güzel.

köpek +1 bu arada.
  • phiphi  (28.08.21 12:30:38)
Ataşehir +1 bence Çiğli'de oturulacak tek yer ama iki sene öncesine kadar 500-600 arasında mis gibi geniş, site evler vardı. Şimdi hepsi bir milyonun üstünde orada. Mavişehirden bir tık ucuz olduğu için yine de tercih edilebilir.

  • anarsika  (28.08.21 12:39:02)