Duvara tablo, saat vb. asarken ölçüm yapar mısınız?

Ben bu aralar biraz kaygılıyım. Her şeyi takıyorum.
Yeni taşındığım evde duvarlara tablo ve saat asacağım.
Duvarları matkapla deldireceğim. Delindikten sonra telafisi zor bildiğiniz gibi. Ya yanlış ve kötü bir noktadan delinirse diye kaygılanıyorum.

Biraz da simetrik olmazsa diye kaygılanıyorum.

Duvarı delmenin bir adabı var mıdır acaba? Siz nasıl bir yol izliyorsunuz delmeden önce?

"Duvarı delmenin bir adabı var mıdır acaba?"

birisi asılacak şeyi duvarda tutuyor, başka biri uzaktan bakıp uygun gördüğü yeri ve pozisyonu anlatıyor, sonra orayı işaretliyor, matkap ile deliyor.

"Siz nasıl bir yol izliyorsunuz delmeden önce?"

ben dahil insanların büyük çoğunluğunun bu yöntemi uyguladığını söyleyebilirim.

eğer bunu rica edecek kimseniz yoksa duyurudan biri yardımcı olabilir belki.
  • celeron 300a  (25.08.21 21:21:58 ~ 21:23:50)
ölçüm yapılır tabi, önce yandan ölçüp orta nokta, sonra yukardan ölçüp uygun nokta belirlenir. yamuk olmasından korkuyorsanız küçük bir su terazisi alın.

  • trajikomix  (25.08.21 22:06:38)
aha benim gibi başkaları da varmış.

ölçerim. hem de her taraftan ölçerim. sağdan soldan duvara veya altındaki dekora (mesela salondaki kanepenin durduğu yere) ortalarım.

birden fazla çivi, vida kullandığım, yani resim çerçevesi gibi sağa sola eğemeyeceğim şeyler için yamuk olmasın diye su terazii kullanırım. yetmez, deleceğim noktaları yerden ayrı, tavandan ayrı ölçer, eşit mi diye bakarım. eşit değilse yerin veya tavanın eğriliğini sorgularım.
  • kibritsuyu  (25.08.21 22:58:23)
Ahah ha, başak burçları toplanmış :)
Benim duvar yamuk, sorunu kökten çözdüm. Aynı endişeleri yaşıyorum ama artık buna takılmanın iyi olmadığını düşünerek "bişey olmaz" telkini yapıyorum kendime.

Çivi ve delmek daha kaygılandırıyor beni, bunun yerine cırt yapıştırıcıları kullanıyorum. Daha az kaygılandırıyor.
  • epitaf  (26.08.21 00:07:25)