turkiye'de dolar ile maas aliyorum. yillik % kac maas artisi isteyeyim

1. yilim dolacak gelecek ay. maas artisi gorusecegim. % kac istesem bilemedim.. %10 uygun olur mu?

geçen yılla aynı nitelik ve nicelikte bir işse abd enflasyonu kadar zam maaşının değer kaybıdır.

  • ya ben lan neyse  (23.08.21 17:44:14 ~ 17:44:41)
@ya ben lan neyse, tesekkurler ama

gecen yil girdigim kur ile dolar kuru ayni seviyede nerdeyse, ama gecen yila gore turkiyede yasam cok daha pahali oldu. o yuzden abd enflasyonundan daha fazla almaliyim diye dusundum. bu sekilde de soylemeyi dusunuyorum.
  • mhmtt  (23.08.21 17:50:12)
Kurumsal bir firmada çalıştığını varsayarak, firmaların belirli zam dönemleri ve oranları vardır. Öyle 1. yılım doldu diye zam talep edilmez.

Kurumsal firmada çalışmıyorsan ve direk patronla konuşuyorsan alacağın cevabı az-çok tahmin ederek davran.
  • catamenia  (23.08.21 17:58:17 ~ 17:58:43)
%10 uygun.

Hocam ben baya bi süre yurtdışına çalıştım, enflasyon konseptini anlatamıyorsun. Dolar kuru hesabıyla falan uzun uzun anlatsan bile resmi rakam yok, adamın niye umrunda olsun gibi bi durum var, konsepte çok uzak olmaları var falan, o iş zor bi iş yani.

Ama çoğu yer %10'luk bi fark için elindeki memnun olduğu elemanı kaçırmak istemiyor. O yüzden yardır.
  • plutongezegendegilmi  (23.08.21 19:23:52)
Enflasyonla işlemiyor yabancı maaşlar :)

Bence de 10% uygun ama ne alabileceğinizi siz daha iyi bilirsiniz. Birkaç sene önce yabancı ülkedeki kuzenim maaşı çok iyi olmasına rağmen 30% zam veya gidiyorum dedi, verdiler. (tabii siz ultimatoom vermeyin kesinlikle)
  • aguen  (23.08.21 22:04:54)
Döviz bazında alacağın zam terfi falan yoksa %2-3’ü geçmez diye düşünüyorum, en azından benim çalıştığım şirketlerde öyleydi. Dolar kuru tr enflasyonunun çok üzerinde yükselseydi, benim maaş çok yükseldi düşürelim diyecek miydin?

  • roket adam  (24.08.21 01:24:56)
yani maaş dolarda nasıl dolar ama? sallıyorum türk şirket olsa 8500 lira verecekleri üzerinden giderek 1000$ maaş mı veriyorlar yoksa, 3000-3500$ civarı maaşlar mı dönüyor? ilkiyse %10 hatta 15 civarı iste kesinlikle. ikincisiyse; yıllık artış ne la? terfi edersen gel zam yaparız derler

  • avatar is back  (24.08.21 01:34:05)