Mesleği bırakıp yazılıma yönelmek

Aslında iş garantili değil ama işkur destekli bir proje olduğu için istihdam etmeye gayret ediliyor. Kurs 4-5 ay ve ücretsiz. Kursa giden arkadaşım kursun çok iyi olmadığını fakat o kursun iyi bir referans olduğunu söyledi. Şu an mühendis olan benden daha iyi paralar kazanıyor bu arkadaş.

Yeni bir işe girdim ama deneme sürecindeyim. Sizce bu işten ayrılıp 1 senemi verip yazılım macerasına atılmalı mıyım yoksa mühendislik mesleğime talim devam mı etmeliyim?

Not -1-1.5 yıl kendimi idare edebilecek gelirim var.
-yazılımcı olan bu arkadaş başlangıç için 5-6k maaştan bahsetti ama emin olamadım. Yeni girdiğim işte 7k veriyorlar ama sonuna kadar sömürüyorlar tabi. Ve maaşımın uzun vadede 1000 doları geçeceğine bile emin değilim.
-Mesleğimi artık pek de sevdiğim söylenemez ama iyi kötü para kazandırıyor.
-halihazırda ybs açıköğretim okuyorum.(2. Sınıftayım)

Merhaba,
1-Mühendislik branşınız nedir?
branşınıza göre uygulama üretmek hem zevkli olabilir hem de hızlı üretim sağlayabilir.
2-İngilizceniz nasıl (okuma/yazma/konuşma)
okumanız iyi ise yazılımları öğrenme hızınız iyi olur.
konuşma/yazma iyi ise yurtdışına açılma şansı verir

bence en önemlisi yazılımı sever misiniz. sevmeden ne kadar yapılabilir bilemem
  • meko  (21.08.21 20:39:32 ~ 20:40:15)
Şu anda ülke öyle bir halde ki, kendine donanım olarak yeni ne eklesen kendin kârlı çıkarsın. Ölçü yaptığı işi iyi yapmaktır, zaten yazılım denen hadise de hatalı işi affedebilen bir alan değil, yani istemesen bile yaptığın işi iyi yapmak zorundasın, bence giriş. Yaşın ve imkanın müsaitse hiç affetme giriş o işe. Başladığında tutunabileceksen, peşini bırakmayabileceksen yap.

  • 1bir1bir1  (21.08.21 20:43:28)
@
1- branşım inşaat. Branşıma yönelik genel geçer çokça yazılım var, bu firmalarda çalışmak isterim ama istihdamın düşük olduğunu düşünüyorum. İnşaat olması şart da değil zaten.
2- b1 seviye.
3- yazılımı seviyorum. Zaten bu yüzden ybs bölümü okuyorum.
  • neysene  (21.08.21 20:46:15)
Kursa işi bırakmadan gidemiyor musun? Ben olsam kursa güvenmezdim. Sonuçta iş ilanlarında bilgisayar mühendisi tercih edebilirler. Kursun ne kursu olduğunu belirtmemişsiniz. C programlama kursu falansa bence işi bırakmayın.

  • dissendium  (21.08.21 20:52:34)
bence işten ayrılmana gerek yok, en azından başlangıç olarak.
önce yazılım konusunda bir yol çizmende fayda var
tercihin/önceliğin hangi kulvar olacak
web?/masaüstü?/mobil?
tavsiyem c++ ve html/css/js öğrenerek sağlam bir temel at
sonra da flutter/dart incele
  • meko  (21.08.21 20:56:39 ~ 20:57:10)
@
İşkur destekli olduğu için sigortasız olman ve haftaiçi gündüz eğitimlerine katılman gerekiyor. Çünkü günlük harcırah veriyorlar. Özetle kursa gideceksen çalışamıyorsun.

Kurs şu: www.wissenakademie.com
Kurs içeriği:
. C# ile Programlamaya Giriş ve OOP
. Windows Desktop Uygulama Geliştirme
. Microsoft Sql Server ile Veritabanı Yönetimi
- ORM Kullanımı ve Linq Sorguları
. HTML5, JavaScript ve CSS3
. Microsoft Visual Studio ile Web Uygulama Geliştirme
. .Net Core ile ASP.Net MVC Uygulamaları Geliştirme
. .Net Core ile ASP.Net Web API Uygulamaları Geliştirme
- Cross Platform Mobil Uygulama Geliştrime
. Kariyer Eğitimi
. Proje Yönetimi
  • neysene  (21.08.21 21:02:18 ~ 21:12:36)
Kursa git, ben de niyetlenmiştim sonra kendi işimi kurduğum için kaldı. 1 yıl ne ki, ben de elektrik mühendisiyim, anlıyorum seni.

  • syabk  (21.08.21 21:09:58)
Hocam kurs iyi güzel de kursa gidiyorum diye salma, yani kursun okulun üstüne günlük bi kaç saat de sen çalışabileceksen yardır. Eğer yapmazsan 1 seneni boşuna harcamış olursun. Yani bu "geçeyim mi" sorusu tamamen sana, ne kadar çalışmaya gönüllü olduğuna bağlı.

Yazılım güzel ve keyifli bir alan, işi parası falan da iyi, ama aşırı yorucu ve çok çalıştırma gerektiriyor. Yani belki cahil cahil konuşuyorum ama inşaattaki gibi öğrendiğin bi bilgi seni 10-20 yıl götürmüyor, ben 10 yıldır kod yazıyorum, hala her gün (şaka değil) en az 1 saatimi "ders" çalışmaya ayırıyorum. İleride kalmak için mecburi, yapacak başka bir şey yok.

Bir de yazılım alanında da özellikle başlangıç için rekabet çok. Ben şu an küçük bi yazılım firmasında yöneticiyim, linkedin'den sürekli birileri yazıyor, makine mühendisi, inşaat mühendisi vs. işte geleyim staj yapayım, para vermeseniz de olur tecrübe arıyorum diye. Bunların arasında odtü mezunu falan da var. Ve aslında "bedava işgücü" olmasına rağmen kabul edemiyorum, çünkü hiç vaktim yok. Kabul edecek büyük şirket vardır illa ki, ama orada da öğrenme biraz daha yavaş oluyor tabi.
  • plutongezegendegilmi  (22.08.21 00:58:24)
@pluton
Yok hocam salma gibi bir durum olmaz çünkü işi reddedip buraya girersem geriye dönüp iş bulma sürecim yine sancılı olacak.
İnşaat konusunda haklısınız, bilgiler pek değişmez ama iş alanında özellikle fiziksel ve fazla maddi sorumluluklar (işin maliyeti çok yüksek olduğu için bir hata binlerce liraya dönüşebiliyor) yükleniyor. Bir de mesai kavramı yok inşaat müh saha kısmında. Bazıları çok alıyor gözükse dahi saatlik ücrete vurunca memur maaşına denk gelir öyle söyleyeyim.

Ybs bölümüne başladığımda itü ve saü bilg müh derslerine tek tek çalıştım. 8 dönemlik derslerin %60-70ini tamamladım. Ders çalışmaktan yüksünmek gibi bir durumum yok aksine severim.
Bu arada kurs sonrası nasıl bir yol izlemeliyim onu da tam bilmiyorum ama bakalım
  • neysene  (22.08.21 01:18:44 ~ 01:21:18)