Z kuşağı ve Recep İvedik

Meme sayfalarında falan sıkça Recep İvedik videoları veya fotoğrafları görüyorum.

Sempatik mi buluyorlar yoksa dalga geçmek amaçlı mı kullanıyorlar anlamadım.

Hangisi acaba?

Tabi ki dalga geçiyorlar. Z kuşağında recep ivedik sevenlere çok az rastlarsın. Netflix neslini hafife almamak gerek.

  • burty  (19.08.21 15:43:03)
burty +1

z kuşağının müzik ve mizah anlayışını ben de yer yer eleştiriyorum ancak recep ivedik'i beğenmediklerine eminim.
  • duster  (19.08.21 15:56:59)
Recep İvedik hiçbir zaman "sevilmedi" ki? "Tiplere bak" diye gülünmek için yaratılan bir karakter bu. Taklit ettiği kesimdeki insanlar bile alay ederek yaklaşıyor; ancak zaman geçtikçe bu alaylı tavırlar özellikle düşük gelir düzeyindeki gençlerde yerleşik hale geliyor. "Sevme" hissi bundan kaynaklı. Yani, "recep ivedik şakalarıyla eğlenmeyi sevme."

Bu durumda da kuşak çok bir etken değil. Büyük merkezlerdeki gençler daha kullan-at bir şekilde kullanıyor bu imgeleri. Kırsaldaysa daha yerleşik bir halde; artık "şaka olduğunu unutup benimsedikleri" bir noktaya kadar içine girebiliyorlar. Çalıştığım yerde kırsaldan çalışmaya gelen birçok genç görüyorum, hepsi bayılıyor böyle şeylere. Sayıları hiç de az değil.

10-15 Sene önce internette, okullarda, üniversitelerde haşır neşir olduğumuz Y kuşağıyla bugünkü aynı yerlerde karşılaşılan Z kuşağının birbirinden bir farkı yok. Y kuşağını bugünkü çalışan kimlikleriyle ele almayın. Aradan yıllar geçti, beğenilen, sevilmeyen, gülünen şeylerin cismen değişmesinden doğal bir şey yok. Sadece Youtube'a her saniye yeni videolar yükleniyor. Ancak ruh olarak çok fazla şey değişmiş değil. Recep İvedik bir kıstas olamaz bence bu anlamda.
  • akhenaten  (19.08.21 17:04:15)