ingilizce bilmek

ingilizce çalışıyorum. ama sordukları zaman ingilizce bilmiyorum diyorum, hala öğreniyorum diyorum. benim ingilizce bilmekten kastım writing ,speaking, listening ve reading'te eksiksiz olmak. ileri bir seviyede olmayabilir kişi ama hangi seviyedeyse o noktadaki filmleri rahatlıkla anlayabilmeli diye düşünüyorum. b1'im diyorsa rahatlıkla b1 seviyesinde akıcı konuşabiliyor diye anlıyorum. her skill'im o seviyede olmadığı için de bilmiyorum diyorum. ancak insanlar sanırım grammar konularını bitirince ve belli sayıda kelimeyi öğrenince biliyorum diyorlar. ben mesela bir kelimenin anlamını biliyor olabilirim ancak filmde duyduğumda anlamayabiliyorum. ya da kendim çok etkin kullanamıyorum. sanırım aktif kelime haznemde olmadığı için. ingilizce biliyorum mu demeliyim bilmiyorum mu? grammar çalışmayı bitirmek ve kelime öğrenmek yeterli mi biliyorum diyebilmek için? çünkü biliyorum deyip duyduğum bir şeyi anlamazsam yalan söylemiş gibi olurum.

"biraz biliyorum" diyebilirsin

  • kaptan memo  (18.08.21 14:22:09)
8-9 senedir çalışma hayatındayım, İngilizceyi aktif olarak iş hayatında kullanıyorum. C2 kuru bitirdim ama bence kesinlikle B2'yim. Yurtdışı şirket yönetimi ya da yabancı müşterilerle konuşmak konusunda sıkıntım yok. Özgeçmişimde; Language: Turkish(Native), English şeklinde yazıyor. Seviyem yazmıyor. Sordukları zaman; İngilizcem kötü değildir diyorum.

Bunun en büyük sebebi; aslında A1-A2 seviyesinde bile olmayıp orta seviye İngilizce biliyorum diyenler. Çok göreceli bu sebeple. Bence bu tarz durumlarda doğru bir kıyas yapılması için siz de benzer bir yol izleyebilirsiniz.
  • snd88  (18.08.21 14:30:06)
Biraz biliyorum falan de. Cunku su an gayet iyi biliyorum diyenler 50 kelimeden fazlasini koyamiyorlar cumlelerine

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (18.08.21 15:12:39)
Kız arkadaşım ielts ten 75 puan aldı, yani c1 düzeyinde. Gramer hatalarını b1 seviyemle ben bile görüyorum. Akıcı ingilizce de konuşuyor ama ingilizce filmi ne kadar anlıyorsun dediğim zaman %70 diyor. Yani sizin dediğiniz seviye için advance olmalı bi insan. Eğer bunu gerektirecek bir iş değilse, basit testlerden yararlanıp “b1 seviyesindeyim” denilebilir. Ya da a2 isen onu de

  • neysene  (18.08.21 20:23:48)