m2 vs sata ssd

Epey yavaş 1 tb'lık hdd kullanıyorum. Ssd'lerden alayım dedim ama sata mı alsam m2 mi kararsız kaldım.

1- Birbirine olan avantajları, dezavantajları nelerdir? Fiyatlarında da çok bir fark yok gibi. M2 daha yüksek hız sunarken neden sata tercih etmeliyim mesela?

2- Şu an laptop'un içini açmam mümkün değil maalesef. Modeli Monster Abra A5 v5.1. Acaba bunun m2 ssd'yi takabileceğim soketi kesin olarak var mıdır?

3- Sata alırsam hdd'nin olduğu yere bunu, hdd'yi de dvd'nin olduğu kısma sorun çıkartmadan takabiliyor muyum?

4- Kapasite olarak 250 gb düşünüyordum. Yavaş açılan autocad, adobe gibi uygulamaların dışında 1-2 de oyun yüklerim diye düşünüyorum. 250 gb, bu gibi bir durum için yeterli olur mu?

5- Son olarak "ben şunu kullanıyorum çok memnunum, tam f/p ürünü, hiç sorun çıkartmadı" dediğiniz bir ssd önerisi yapar mısınız?

genel bilgi www.technopat.net
m2 de sata'dir, sata derken sizin demek istediginiz 2,5 inc sata sanirim.

1- m2 daha yeni teknoloji ama modele gore kotu m2 de vardir, iyi 2,5inc sata da vardir birbirine kiyasla.
2- sizin modelde m2 sata yeri var yaziyor. ama acip bakmak lazim :)
3- yapabilirsiniz, dvd yerine takmak icin caddy lazim, internette satiliyordu.
4- isinizi gorur elbette ama artik dosyalar buyuyor.
5- mac kullaniyorum, yapamam :)
  • do you remember me  (14.08.21 00:17:18)
adını yanlış aktardım o zaman özür dilerim. m2 olarak kastettiğim ram'e benzeyenler, okuma yazma hızları yüksek olanlardı. www.google.com

Diğer sata olarak bahsettiğim ise hdd'ye benzeyenlerdi www.google.com
  • kedikumunaiseyenadam  (14.08.21 00:21:11 ~ 00:22:51)
www.velocitymicro.com

şuna göz atmanızda fayda var m2 sata, m2 nvme farkı için.

m2 sata ssd'ler 2,5"'lik klasik sata slotuna takılan ssd'lerden farksız çalışır demekte. Yani bilgisayarınız neyi destekliyor m2 sata diyorsa 2,5"'lik normal diske benzeyen sata ssd'lerden alabilirsiniz bir fark olmayacaktır. Nvme m2 slotu varsa hız olarak epey farkedecektir, o daha iyi olabilir.

Eski mekanik diski dvd'yi söküp takmanız için hdd caddy denilen ufak bir aparat almanız lazım direkt olarak bağlayamıyorsunuz ama ucuz bir şey ve basit bir işlem.

250 gb biraz üzebilir oyun ve adobe projeleri ağır çekebiliyor biliyorsunuz bu sefer projeleri mekaniğe atayım diyeceksiniz bir esprisi kalmıyacak.
  • hedep  (14.08.21 00:23:13 ~ 00:24:24)
m2 slotunda nvme desteği varsa bariz nvme ssd tercih edilmeli. yalnız m2 slotu genellikle garantiyi bozacak bir kapağı açmadan erişilebilir olmuyor. sata ssd ile normal m2 slotun hız açısından bir farkı yok diye biliyorum, hdd kapağını açmak ise garantiyi genellikle garantiyi etkilemediğinden sata ssd bu durumda daha uygun olabilir.

  • rca  (14.08.21 02:36:24)
Öncelikle isimlerini yanlış aktarmışım ssd'lerin bunun için özür diliyorum, @do you remember me'nin verdiği görsele göre o ram'e benzeyenler de ikiye ayrılıyor nvme ve m2 sata diye. Dün fotoğrafları çektim, soketler şu şekilde,

eksisozluk.com

bu da 2,5" sata'nın takılabileceği hdd soketi, soldaki kısım da dvd soketi.
eksisozluk.com

Yalnız şurada bir gariplik var. Bu ilk fotoğraftaki soket nvme'ye uygun gözüküyor, 1 çentik var bu görseldeki gibi www.technopat.net . Fakat laptop'un sitesinde "bu modelde M2.Sata vardır" yazıyor - görseldeki 2 çentikli olan- www.monsternotebook.com.tr . Şimdi ben buna ne takmalıyım? Nvme hız açısından ilk tercihim olacak gibi. Nvme takmak mümkün değil ise m2.sata, o da olmaz ise 2.5" satayı düşünüyorum.
  • kedikumunaiseyenadam  (14.08.21 14:19:11 ~ 14:21:43)
i5.walmartimages.com

m2 sata'nin da 2 tipi var gibi. pcie olmadigi surece sorun olmaz diye dusunuyorum. anakartin modeline bakip desteklenen depolama aygitlarinin listesine bakmak en sagliklisi olacak.
  • do you remember me  (14.08.21 18:43:39)