Bir aletin "X watt" özelliğe sahip olması ne anlama gelir?

Bir küçük ev aleti alacağım (rondo). Çeşitli markaları inceledim. 450, 500, 600, 900 watt özellikte olanlar var. Bu ne anlama gelir.

Mesela 450 watt olan 900 watt olana göre daha mı kuvvetsiz çalışır? Yoksa daha mı az elektrik harcar.

Bu özellik için dikkat etmem gereken şey nedir?

Harcadığı güç. Yani 450watt 900 e göre daha kuvvetisz çalışır ve daha az elektrik harcar.
Sorunuzu anladım elbette, aynı işi 450 watt ile mi yapıyor diyorsunuz. Bu biraz motor hacmi gibi düşünülmeli. Domates atarsanız fark etmez ama buz kiracaksaniz fark eder.

Tabi bir detay var, bu aslında harcadıkları gücü gösteriyor, bunun ne kadarını işe çevirdikleri bilinmiyor. Yani ilki yüzde 90 verim ikincisi yüzde 20 verimle çalışıyorsa elbette küçük wattli seçilmeli ama bu pek mümkün bir şey değil. Yani büyük watt dahancok masraf ve daha çok güç.
  • kisa  (12.08.21 01:48:57)
düşük wattlı olan daha az elektrik harcar da rondo gibi günde 2 dakika çalışacak bir alet nedeniyle oluşacak fark aylık 10 kuruş falandır.

güç olarak da 400-500w bir cihaz da yeterlidir yüksek güçlü olanlar genelde daha uzun çalışmaya uygun cihazlar. örneğin sürekli milk shake yapılan bir kafe gibi. tüketici elektroniğinde bu verilerin çok sağlıklı yazıldığını düşünmüyorum.
  • orpheus  (12.08.21 02:27:57)
yuksek watt'li olani alin kafaniz rahat olsun. 750w'lik kullaniyorum, zaman zaman yetmiyor gucu. gucu yetmeyince motoru bozulabiliyor.

  • do you remember me  (12.08.21 09:22:54)
hem daha kuvvetsiz çalışır, hem de daha az elektrik harcar.

ama hamur karıştırmayacaksanız 450-500 wattlık rondolar işinizi görür.
  • co2s2  (12.08.21 10:15:10)