Aşıdan sonra incelenen 30 milyon vatandaş

Fahrettin koca'nın açıkladığına göre 30 milyon aşı olan vatandaş incelenmiş. En çok koruma 3 doz inaktif aşı olanlardaymış. Böyle bir şey nasıl olabilir ki? Bırakın 10 milyonu aşı olduktan sonra bakanlıkça takip edilen antikor testi yapılan kaç kişi vardır ki?

antikor testi yaptırdım ve test sonuçlarına ilişkin ülkede yazıyla rakamla bir tek istatistik yok. az mı antikorum var çok mu antikorum var hiç bi fikrim yok. benim olmadığı gibi doktorların da fikri yok.

  • photo85  (11.08.21 21:02:01)
Koruma, antikor üzerinden değil hastalığa yakalanma/hastaneye yatma/ölüm istatistiklerinden hesaplanıyor. Bunların verileri var ellerinde.

  • evrim halkasi  (12.08.21 00:13:27)
@evrim halkası iyi ama o zaman da hastalığı geçiren ama farkında olmayanları tespit edemezsin ki. ya da sinovac yapılanlar aşı olsa bile maske mesafeye çok dikkat ettikleri için virüse yakalanmıyor olabilirler.

bakanın söylediğinden sadece hastaneye yatan ağır vakalar arasında 3 doz sinovac olanların sayısının daha az olduğu anlaşılıyor.
  • jepa  (12.08.21 00:33:39)
bu tarz bir çalışmada
-yaş
-önceki sağlık durumu
-mevcut hastalıklar
-yaşam biçimi
-kan şekeri
-d vitamini
-gelir düzeyi
-yaşanılan/çalışılan yerin hava kirliliği
-beslenme alışkanlıkları
-kilo, yağ oranı

bunların hepsini kontrol etmek gerekir. hiç olmazsa yaş, yatışta d vitamini, mevcut diğer hastalıklar, kilo-yağ oranına bakılması gerekir. öyle bi kontrollü çalışma da yapmıyorlar.
  • bronz böcek  (12.08.21 00:59:38)
Bu soylenenlere hala itibar eden olmasi beni sasirtiyor.

  • dunal  (12.08.21 02:30:16)
3 doz sinovac olanların çoğu yaşlı, emekli vs Zaten evden çıkmıyor bu grup. Babanem 3. aşısını olmadan önce de hastalanmadı. Çünkü hastalanma ihtimali olan hiç bir şeyi zaten yapmıyor.

Yapanlar da zaten hali hazırda müthiş sağlıklı olmadığı için çok dikkatli yapıyor.

Orta yaşlılar ve gençler ise (çoğu biontech olmak durumunda kaldı sinovac bittiği için) fıldır fıldır dışarıda, işe gidiyor, tatile gidiyor vs. Karşılaştıkları viral yük çok daha fazla. Bu nedenle bi kısmının pozitif olması doğal bence

3 doz sinovac olanlar ile 3 doz bintech olanlar aynı viral yüke maruz kaldığı durumda bence biontech ezip geçiyordur. çünkü 2 doz snovac ile 2 doz biontech arasında görmezden gelinmeyecek kadar antikor farkı oluşuyordu biontech lehine.. Bu ibrenin 3. dozda tersine dönmesi çok mantıklı gelmiyor bana.
  • zimbirik  (12.08.21 09:41:36)