İş kanununa göre aylık çalışma saati kaçtır?

Kimi 180 diyor, kimi 220. Haftalık 45 saat çalışınca 180 yapıyor. Ama biz havaalanında 12 saat çalışıyoruz?

haftalık 45
aylık 180
her gecen saat için fazla mesai ücreti
  • sizofren06  (11.08.21 15:55:05 ~ 15:55:45)
Aylık çalışma saati yok. Haftalık çalışma saati var, o da 45. 1 ay 4 haftadan değil, (Şubat hariç) 30 ya da 31 günden oluşuyor. Bu hali ile aylık çalışma saatinin hesabı için 195 daha uygun bir ifade.

Buna ek olarak denkleştirme çalışması var. Tarafların anlaşması durumunda 2 ay içerisinde (toplu sözleşme ile 6 aya kadar çıkarılabilir) ortalaması haftalık 45 saatlik çalışmaya gelecek şekilde çalışma yapılabilir. Yani bir ay haftada 40 saat, diğer ay 50 saat üzerinden çalışılabilir.

Ek olarak günlük çalışma saati de yok. Sadece günde 11 saati aşmamalı ibaresi var. Çalışma saatleri hesaplanırken dinlenme saatleri hesaba katılmaz.

@bir soru sorcam fazla mesai, haftalık 45 saate kadar olan çalışmaya göre yapılmış günlük planda belirtilen sürenin üstünde kalan zaman dilimini ifade eder. Örneğin 5 güne "10-10-10-10-5" olarak bölündüyse ilk 4 gündeki 9 saatin üstündeki o 1 saatlik dilim fazla mesai değildir ama 5. gündeki 6. saat fazla mesaidir. Bir diğer şekilde günde 7,5 saatten haftada 6 gün yapılan çalışmada da 9. saati beklemeden 7,5 üstünden kalan süre fazla mesai süresidir. 45/5 olarak çalışmıyor çoğu yer. Kafa karışıklığı olmasın diye o kısmı düzeltmek istedim. Belirttiğiniz toplam süre yılda 270 saat.
  • nawar  (11.08.21 16:05:49 ~ 17:10:10)
9 saatin üstü fazla mesai
molalar hariç

fazla mesainin de toplam olarak bir sınırı var
  • bir soru sorcam  (11.08.21 16:29:38)
Cevaplar için teşekkür ederim. Şöyle bir durum var. 2 senedir aylık 180 saati doldurun nasıl çalışırsanız çalışın dediler bize. 2 gündüz, 2 gece, 2 off. O off da geceden çıktığımız halde. Arada da 189 çalışırsak 1 gün izin aldık. Şimdi ise diyorlar ki haftalık 45 saat yapacaksınız. Bu halde günlük 3 saat mola yaparken 2 saate düştü molalar. Kafalar karışık. Zaten çok yoğun çalışıyoruz bizim firma asla havaalanına adapte olamadı. Hep iç piyasa kafasıyla bizi yönlendiriyorlar. Birde bu haftalık 45 saat çıktı başımıza.

  • beyaban  (11.08.21 18:11:21)
Aylık çalışma saati doğru bir hesap sunmaz. Ancak teorik olarak bir saatlik ücreti bulurken aylık ücreti 225 saat üzerinden dikkate alırız. 30-31 gün olması bir şeyi değiştirmez.

  • her giriste sifresini unutan adam  (11.08.21 18:12:15 ~ 18:14:09)
Dediğim gibi haftalık çalışma saati 45 saat. Haliyle aylık olarak 180 üstünde kalıyor. Yalnız bu sistemle aylık çalışma saatiniz 180'in üstüne çıkıyorsa bununla ilgili itiraz edebilir ve haklı fesih yoluna gidebilirsiniz. Çünkü size yazılı olmasa da çalışma sistemi olarak 180 saat denmiş ve bu 2 senedir devam ediyor. Detaylı bilgi için 4857 sayılı İş Kanunu'nda Madde 22'ye bakabilirsin.

Öte yandan günlük 3 saat mola ile 12 saat işyerinde kalıyorsanız günlük 9 saat çalışıyordunuz demek bu. 7 gün için "2 gündüz, 2 gece, 2 off, 1 gündüz" dersek haftalık 45 saat yapıyor o da yaklaşık olarak. Mola süreniz 2 saate düşecekse o zaman 12 saat değil 11 saat iş yerinde olacaksınız ya da çalışma günleriniz değişecek. Sisteminizi doğru mu anladım?
  • nawar  (11.08.21 18:23:42 ~ 18:24:42)
@nawar doğru anladınız. 2 saat molayla 10 saat kalıyoruz ama. Bu süreci izleyip göreceğiz çünkü şirketten kimse net bişey bilmiyor.!

  • beyaban  (11.08.21 21:34:41)