Kuru havayla başım dertte

25 yıllık İzmirli olarak Denizliye taşındım geçen ay. Şehir iyi güzel, İzmir'den sonra tabi farklı gelse de alıştım diyebilirim ama havasına bi türlü alışamadım maalesef..

Ben nemli havaya alışkın ve açıkçası terleme sorunu dışında nemli havayı seven biriyim. Kuru havada nefes alamıyorum resmen. Geceleri 4-5 kez uyanıyorum ağzım burnum kuruduğu için. Zaten alerjik rinit yüzünden durmadan süren bi geniz akıntım var, bi de bu kuru hava olunca iki üç haftadır boğaz ağrısı çekiyorum. Bir aydır gece uykum bölük pörçük, sabah 6-8 arası özellikle rezalet.

Hayır terleme konusunda da bir faydasını görmedim, hava 41 derece ve yine çok fazla terliyorum yani nemli kuru fark etmedi bu konuda.

He bi de ev çok sıcak olduğundan klima kullanıyorum, klimaya da alışık değilim pek, o da kurutuyor muhtemelen havayı. Gece açmıyorum uyurken ama yine de çok sıkıntı yaşıyorum.

Bu kuru hava konusunda ne yapayım? Oda nemlendirici makinelerden almam şu an için zor gibi. Onun dışında fayda verecek bir çözüm var mıdır? Bu tarz iklime alışık insanlar için de kuru hava çok iyi nemli havada nefes alamıyolar bi de tuhaf geliyor yani :/

oda nemlendirici alamayacaksan odada bir seyler kurut. mesela yatakta yanina islak bir havlu al, yaninda kururken bolgeyi nemlendirecektir. yetmezse daha cok havlu. camasir sık yikiyorsan yine yatak odasinda kurutabilirsin.

  • robokot  (05.08.21 21:25:53)
Cildini nemlendir, egzama baslamasin sonra. Bende basladi, oradan biliyorum :(

  • the end of time  (05.08.21 21:26:47)
Geniş yüzeyli bir kaba su koy. Buharlaşma miktarını ölç. Buharlaşma miktarı iyiyse odalara su koyarsın.

  • dissendium  (05.08.21 21:31:59)
robokot+1 Çamaşır askısına ıslattığın havluları as, arada kurudukça tekrar ıstatıp as. Yüzey alanı çok geniş olacağı için kaba su koymaktan çok daha etkili çözüm.

  • mikro patlama  (06.08.21 00:26:45)
denizliliyim nazillide yaşıyorum. denizli nazilliye göre cennettir. klimadan başka çözüm yok. yanarsın.

  • mikahakkinen  (06.08.21 10:51:20)