Bu orman yangınları neyin intikamı?

Avrupa abd nato pkk her ne haltsa... ne istediler yapmadıkta bunun karşılığı ciğerimizi yakıyorlar?

ben hala sebebinin muallak olduguna inaniyorum. her kafadan bir ses cikiyor. yok pkk, yok malum parti, yok yesil sermaye, yok feto vs.. guney avrupa'da cok sicak oldugunda surekli orman yangini oluyor. bu yaz, en sicak yaz oldugu icin sicaklardan olmus olabilir diyorum. tabi ulkenin her tarafindan irin aktigi icin bu serefsizligi yapacak ustteki isimler disinda bir suru kisi ve grup da olabilir. net olarak kanitlanmis hicbirsey gormedim su ana dek.

  • buenosdias  (02.08.21 17:25:17 ~ 17:32:13)
Ortada hiçbir kanit yokken, Avrupa'da ve Amerika'da da orman yanginlari varken; doganin intikami diyebiliriz.
Ya da yanan yerlere dikilecek toplu konutlar ve otellerin intikami da olabilir; bunu da zaman gösterecek.

  • logisticsmanager  (02.08.21 17:30:48)
Çok yüksek ihtimalle tamamen kendi kendine olan ve birilerinin sorumluluk üstlenip sükse yapmaya çalıştığı bir durum. Abd, nato, avrupa, pkk bunların hepsi istese ülkeyi çok daha fazla sallayabilecek eylemlere girişebilirler, hele ki milyonlarca kimliksiz mülteci sırt çantalarıyla sınırdan girmiş ve tc sınırları içinde geziyorken. Bence neden müdahale edilmediğine odaklanmak daha mantıklı.

  • roket adam  (02.08.21 17:32:27)
firms2.modaps.eosdis.nasa.gov

Bütün Avrupa yanıyor, İtalya'ya, Ukrayna'ya, Rusya'ya falan bakın şu haritadan. O kırmızı beneklerin her biri birer orman yangını.

Ha tabii ki düzgün müdahale edemiyor olabilirler, yanan arazilerden sonuna kadar faydalanacak da olabilirler ama yangının çıkış sebebi için komplo teorilerine gerek yok diye düşünüyorum.

Edit: Afrika'ya, Güney Amerika'ya ben de hiç bakmamışım, oralar daha beter yanıyormuş.
  • kobuzchu kiz  (02.08.21 17:33:37 ~ 17:35:22)
Bu olanların bir kısmı doğal bir kısmı terörizm olabilir ama genel olarak şu biliniyor, bunlar daha başlangıç.

İnsanlık olarak son 100 yılda dünyayı mahvettik. (işin kötüsü şu an gelişmiş dediğimiz ülkeler mahvetti ve zenginleşti, biz o üretimleri de yapamayıp fakir kaldık mesela. Çin de bu yüzden son on yılda falan doğayı umursamayıp gelişebildiği kadar gelişiyor örneğin.)

Doğanın intikamı aslında ve bunlar başlangıç. Yangınlar, seller, açlık vb. neler neler tahmin ediliyor. Şu an sığınmacılara laf ediyoruz ama iklimden dolayı göçenler de olacak bir de. Gelecek iyi değil.
  • nhk ni youkosu  (02.08.21 17:43:46)
Hala dış mihrak mi ariyorsunuz

  • howfaristhesky  (02.08.21 17:59:58)
ben cikis nedeninin dogal oldugunu dusunuyorum.

sondurme calismalarinda bu kadar yavas ve pasif davranilmasi sebebi ile yanginlarin bu boyuta gelmesinin ise Gezi Parki'nin intikami olabilecegini dusunuyorum.

"Agac agac dediniz, 50 agac icin neler yaptiniz, alin size agac" der gibi... maalesef :(
  • la lykia  (02.08.21 18:51:23)
Bu sene birkac yere gittim aracla farkli koylara bizim insanimiz egitilmez birer okuz. Her yer bira sisesi, cop, cam kirigi, cips poseti. Kuresel isinmaninda etkisi vardir muhakkak ama biz insan olarak onlemi max seviyede tutmaliyiz ki olmasi muhtemel felaketlerin onune gecelim.

Bu arada doga dediginiz seyin bir bilinci yoktur, intikam alamaz. O oyle bi sey degil.
  • thesomberlain  (02.08.21 18:54:53)
doganin intikami. sen de buna hazirlikli degilsen yanarken izlersin, olay bundan ibaret.

  • cooperr  (02.08.21 20:45:19)
doğanın intikamı.

  • alicandan  (02.08.21 21:07:36)
aslını hiç öğrenemeyeceğiz sanırım.
en azından yakın vadede.

  • rewlack  (02.08.21 21:12:20)
Normalde her sene bolca yangin cikiyordu. Dogal olur sabotaj olur cat diye sonduruyorduk.

Hatta bizim sondurme hizimiz cok iyi diye ovunuyorduk.
Elde tup gazla yakarak sondurmeyi bile biliyorlardi.
Baslar baslamaz sondurursen gunde 10 tane de ciksa bisey olmaz.
Ben bi kere canakkaledeyken oranin delisi ufak ormani yakmisti, biraksan komple sehri alirdi. 10dk icinde hallettiler.

Bilerek mi yapiyorlar bilmiyorum bu sene sondurmuyorlar/sonduremiyorlar.
Yoksa her kurak sene yanginli geciyordu zaten.
  • divit  (02.08.21 22:27:24)
hükümetin özensizliği başka hiçbir şey değil

  • sanguine  (03.08.21 00:00:08)